• 96-97 sezonun da barcelona'da oynarken, forma sponsoru olan kappa o sezon kendisi icin ozel kaleci formasi tasarlamis.tasarimin inceligi, o yillar da ve 90'lar oncesinde ki kaleci formalari gibi bu forma da alacali bulacali siradan bir forma gibi gorunsede, formanin uzerinde normal sekilde farkedilmeyecek ve bir o kadar da aslinda farkedilecek sekilde ''vitor baia'' yaziyor olmasi.

http://www.futbolistasconkarma.com/…ia-1996-98.html
    http://footballcollection.wordpress.com/…1996-1997/
  • komser tipi vardı bunda.
  • turkiye - portekiz macinda arif erdem penalti atmadan once atarsan anani siterim haa diye bakan portekiz file bekcisi

(bkz: kalecilerin penalti oncesi davrani$lari)
  • çocukluk ve ilk ergenlik dönemimde, mahalle veya okulda maç yaparken kaleye geçtiysem -ki bu yaptığım maçların kabaca %80'ine denk gelir- adını haykırdığım kaleci.

maç başlarken vitor baia olurdum hemen. kendimce bir ritüel uydurmuştum. maça başlamadan hemen önce sırasıyla sol direk-sağ direk-üst direk üçlüsüne dokunurdum. kalecilerin hep ritüeli vardı gerçi, barthez kelini öptürürdü misal, rüştü göz altına kömür sürerdi, wakabayashi şapka takardı falan. ben de direklere dokunurdum. baia'yı o zamanlar en muhteşem kalecilerden biri sanırdım. normalde milli turnuvalarda almanya'yı desteklememe rağmen euro 2000'de turnuvayı kaybetmesine en çok üzüldüğüm iki takımdan biri baia reisten dolayı portekiz olmuştur. (diğeri de boudewijn zenden'den ötürü hollanda'ydı, cins adamları hep sevmişimdir)

sonrasında yıllar geçti, artık maçlarda efendi gibi kalede durduğum ve herhangi bir kaleci adını bağırmadığım yaşlara gelmiştim. sonra youtube diye bir şey çıkmıştı, aradığımız herkesle ilgili video vardı. vitor reisin videolarını izledim tabi. izledikçe de aslında dönemdaşı kalecilere göre ne kadar tırt olduğunu (dönemdaş derken kahn, buffon, van der sar hatta barthez bile baia'dan iyidir aslında) görünce ne yalan söyleyim üzüldüm. gerçi bir yandan da gerçekçi bir tercih yaptığımı anladım. baia'nın mal gibi yediği birçok gol vardı. ben de yediğim malca gollerden dolayı arkadaşlardan çokça küfür yemiş biriydim. ikimiz de ortanın bir tık üstü kalecilerdik. bir nevi kader arkadaşıydık yani reisle.

gece gece trt'de eski maçları görünce aklıma düştü reis, "hey gidi baia vardı" dedim kendi kendime. instagram sayfasına bakınca gördüm ki yaşlanmış, faruk peker'den halliceye benzemiş tipi. kalecilik kariyerimin hayal ortağı, araba camlarından medet uman saykoya dönmüş. sıradaki şarkı vitor baia ve saz arkadaşları için gelsin, "hain yıllar".
  • hala aslanlar gibidir. o ciddiyetinden de gram kaybetmemiştir. özlettin reyiz.
  • çizgi şeklindeki favoriyi ilk kullanan isimlerdendir.
  • esbpl nin 5. haftasından itibaren moda'da boy gösterecek isim.
  • ayrıca uzun süre türk insanı tarafından victor baia olarak telaffuz edilen kalecidir bu..
  • saçındaki aklara rağmen `17 haziran 2011 a. wien vs figo ve arkadaşları maçı`nda da gördüğümüz üzere aslanlar gibi kalede duran kalecidir. aman ünal aysal görmesin!

bu arada swos'da vazgeçilmez kalecimdi. hey gidi günler hey.
  • şu saatler portekiz'in mumu geç deniz feneriyle aradığı kaleci.
    (bkz: vallahi vitor baia'yı özledik)
hesabın var mı? giriş yap