• ikinci tekil şahsın yarası

- yaran kanıyo !
    + ha, sagol
  • eski dilde dostlar anlamına gelen kelime...
  • ekşi sözlükte anlamı "normal", "anlamsız", "komik olmayan", "saçma", "aptalca" gibi bir hale gelmiş cümledir.
  • eksi sozluk tarihinin baslangicinda "cok komik olan", "sasirtan", "hayrete dusuren" manasinda kullanilan "yarma" teriminin 2. tekil sahis cekimi olan bu terim (ben yaram, sen yaran, sen kalk biz yarak) yuzyillar suren saygisiz kullanimlar sonucunda tamamen dejenere olarak ve 1. tekil sahistan gomme neye gore / kime gore kavramlarini da bunyesine sokusturarak bir sifat haline burunmustur. su an ne manaya geldigini bilen eden yoktur, herkes kafasina gore kullanmakta, onu bunu yarmakta, ama seni yaran beni yarmamakta, hatta senden baska kimseyi yardigi da gorunmemektedir. "allah yaran'i korurmus" seklinde bir kullanimi da mevcuttur tarihsel dokumanlarda.
  • son zamanlarda bolca kullanılır oldu bu argo kelime. (bkz: ekşi sözlük)
    dumur eden, güldüren, şaşırtan şeyleri tanımlamak için bir sıfat görevi yüklenmiş adeta. türkçenin içine etmek bu olsa gerek.
  • sözlük sayesinde kendinden bıktırmış kelime. heryerde o var. kafayı yemek üzereyim. hatta yedim. 800 ün üzerinde başlık var lan bu kelimenin komik durum belirteci olarak kullanıldığı. 800 üzeri lan. bu ne lan? lan?

not: bu belirteç o belirteç değil.
  • bir şeyi yaran olarak nitelemek için yarılmış olmanın yettiğinin unutulmaması gerektiğini bilmemizi sadece gramatik yapısıyla bile sağlayabilen hede.
  • birilerinin artık dur demesi gereken başlık açma edevatı.

(bkz: yarılasın da bir daha toparlanamayasın)
  • bir dönem muhtemelen ziyaretçilerin ekşisözlük'te en çok arattığı kelimeydi. eski modası geçti gibi.
    (ara: yaran)
  • tara jaff'ın sesi ve arpından dökülen âb-ı hayattır yâran..
hesabın var mı? giriş yap