• uzun zamandır açmak istiyordum bu başlığı ama bir türlü fırsat bulamadım. bugüne kısmetmiş.

yemeksepeti malum açıldığı günden beri online yemek siparişinde 1 numara. ara ara rakipleri çıksa da bugüne kadar kimse karşısında durabilmiş değil. piyasada tekel yani.

son birkaç yılda farketmişsinizdir joker indirim diye birşey getirdiler. bilmeyenler için; yemeksepeti size bir veya birkaç restorant öneriyor ve siz bu restorantlardan yaptığınız 40 tl lik siparişe 25, 70 tl lik siparişe 45, 120 tl lik siparişe ise 70 tl ödüyorsunuz. ilk bakışta çok avantajlı bir kampanya gibi duruyor. her çıktığı vakit insan değerlendirmek istiyor. biz de tabii öyle yapıyoruz.

sonrasında normalde sipariş verdiğimiz restoranların joker indirim verdikleri zaman ürünlerinde ciddi bir değişiklik olduğunu farkettik. yani firma normalde aldığını dönere 200 gram ekliyorsa joker indirim esnasında porsiyonu büyütmenize rağmen 100 gram döner gönderiyor size. aynı durum pizza için de geçerli. adamlar normalde hazırladıkları pizzaya ekledikleri malzeme ile joker indirim halinde verdikleri pizzaya ekledikleri malzeme arasında yarı yarıya fark oluyor.

bu durumu ara ara farkettim ama önemsemedim. en son 2 porsiyon döner istediğim bir restoranttan yarım porsiyona yakın döner gelince eh dedim. artık yeter.

yemeksepeti ne bu şikayetimi birkaç defa ilettim ama normalde müşteri ilişkileri oldukça iyi olan yemeksepeti joker indirim konusundaki şikayetleri sallamadığını farkettim. müşteri temsilcisine mail olarak dönerin resmini atıyorum ama nafile.

bu şark kurnazlığını ortaya koymak lazım. yemeksepeti indirim yapıyorum kisvesi altında açıkça müşterilerinin kazıklanmasına göz yumuyor.

edit: imla ve ay-yıl olayı.
  • rezalet anlatımı: 8
    rezalet boyutu: 5
    hak arama: 8
    beslenme alışkanlığı: 1
  • 5 lira maliyeti olmayan yemeği minimum 15 liraya satmayı bilen restoranların kırk yılda bir müşterinin avantajına olan bi duruma söylenmesidir asıl üçkağıt. hatta asıl üçkağıt joker indirimle verilen siparişlerin geç, soğuk, eksik ve porsiyonu normalden az olacak şekilde gelmesidir. paşama bak günde 1 defaya mahsus indirim yapmak zorunda diye incileri dökülmüş bi de dert yaniyor "bir kez sipariş eden bir daha etmiyor" diye. sen yemeği güzel yap gönder, jokerciler de beğenir bi dahakine normal sipariş verir. hayatını joker indirime göre fiksleyen kişiler o joker indirim kullananların yarısı bile değildir.
  • katkı verdiğim üçkağıttır.

ne zaman yemeksepetinden sipariş versem 70 liralık dolduruyorum sepeti;
    bildiğin yağmalıyorum,
    71 lira olabilir en fazla; fazla gelirse sepetten bir ürün çıkarıp onu 70-71 lira bandına indirip ufak çaplı mühendisliklere girişiyorum,
    15 dakika içinde yapmam gerektiğinden beyin jimnastiği oluyor bir bakıma hem.
    ödediğim para 45 lira. taş çatlasa 46 lira.
    atıyorum kalanı buzdolabına,
    2 gün yiyorum.
    maksat hep bana girmesin.
  • başlığı görür görmez çıkan jokerlerin genellikle çiğ köfteci olmasından yakınılacak zannettim. gelmişken yakınayım;

abicim sırf jokerden yararlanacağız diye 30 liralık çiğ köfteyi napiyim? türkücü müyüm ben?
  • edit: ooo senede 20bin lira vergi ödeyip "bu ülkeyi ben döndürüyorum" diye dayılanan beyaz yaka tayfa da gelmiş.
    "onlar vergi ödemiyürler. bütün verigyi ben ödüyorum. batsalar gıkım çıkmaz" diye ağlıyorlar şimdi de.

ulan restoranların büyük bir bölümü, gelirinin %75'ini kredi kartı ve ticket/sodexo kartlarla kazanıyor. bu ne demek biliyor musunuz? satışlarının tamamına yakınının fişini faturasını sike sike kesiyorlar demek.

yine ekşi sözlük, patron düşmanı tayfa doluşmuş.

kendi işini yapan insan para kazanmamalı çünkü.
    5 liraya mal ediyorsa, 5 liraya satmalı bir yemeği.

kirayı, elektriği, maaşı, ziyan olan ürünü, vergiyi, sgk'yı vs. de cebinden ödemeli.

niye? çünkü ekşi sözlük memur ve beyaz yakalı takımı öyle istiyor.
    niye? çünkü ekşi sözlük patron düşmanı tayfaya göre, adam kendi işinin sahibiyse aynı zamanda milyonerdir. haliyle cebinden veriversin ne olacak.

bu dünyada çünkü hiç, eline aylık 2000 lira zor kalan bir yemek dükkanı yok. hepsi zengin amk. herkes zengin. patron diyince ekşi sözlükçülerin aklında canlanan tek kişi, golf oynayan kodomanlar.

ulan şu yukarda entry yazan adama bile giydirmişsiniz.
    adam belki günde 100 tas yemek satıyor. yemeksepeti de bu 100 tas yemeği 20'sini, joker üçkağıdıyla cebine indirip, kalan 80 tane üstünden de komisyonlar alıyor.

sen hiç soruyor musun, kaçıncı tas yemekten sonra o işletmenin maliyeti çıkıyor, kaçıncı tas yemekten sonra vergiler ödeniyor ve geriye kaç tas yemek kalıyor kâr olarak cebe atacak?

bilmiyorsunuz. çünkü bomboş insanlarsınız amk.
    kendi işini yapan herkes zengin değil koçlar. bu ülkenin yarısına yakını kendi işini yapıyor ve çoğunun cebine asgari ücret kadar maaş kalıyor. kendi işini yapmak öyle düşündüğünüz, beyaz yakalı kurumlarda gördüğünüz patronlarınızın yaşamı gibi değil.
  • joker'den sipariş verdiğinizde; zaten halihazırda gönderilmesi gereken porsiyondan daha küçük porsiyon gönderirler ya da malzemeden çalarlar.

yemeksepetini üçkağıtçılıkla suçlayan bu restoranların yarısından çoğu ahlak ve erdem yoksunu davarlar tarafından işletiliyor.

sanki bilmediğimiz davarlarsınız, kodumun yavşakları.
  • çekilin, ticari hayatı kısa süren ve bu kısacık hayata yemeksepeti ile çalışmayı sığdırmış bir esnaf olarak benim de konu hakkında söyleyeceklerim var arkadaş..

öncelikle amacım yemeksepeti'ni korumak veya kötülemek değil, konuya birkaç farklı açıdan bakılmasını sağlamaktır. yazacaklarım da bizim işyerimiz için geçerlidir. herkesin iş kolu, faydası, zararı, yararı farklı olabilir, ayrıca yemeksepeti'nin farklı işyerleri için farklı komisyon oranları bile olabilir, o kısmı bilemeyeceğim..

bir yıl süren bir franchising maceramız oldu. bu süre zarfında 6 ay yemeksepeti ile çalıştık. yemeksepeti ile işyeri olarak anlaşma yaptığınızda alınan sipariş başına sipariş bedelinin %8'ini ve ayrıca günlük 4 tl sanal pos gideri olarak yemeksepeti'ne ücret ödüyorsunuz. size gelen siparişlerden online kredi kartı ile ödeme yapanların bakiyeleri ile sizin borcunuz ay sonunda mahsuplaşarak sizin hesabınız fazla çıkarsa parayı alıyorsunuz, yemeksepeti alacaklı kalırsa hesaplarına fatura bedelini yatırıyorsunuz.

burada joker indirimi hikayesi ayrıca incelenmeli çünkü işyeri olarak alına siparişin %8'i ve 4 tl'lik günlük sanal pos giderinin dışında bir de joker indirimi kullandırtmama şansınız yok. haftanın farklı günlerinde minimum 5 kez olmak üzere joker indirimi hizmeti vermek zorundasınız. bu günleri siz belirleyebiliyorsunuz fakat o günler mutlaka bir müşteriye joker indirimi hakkı veriliyor. bu müşteri sizden daha önce alışveriş yapmamış yeni müşteri oluyor ve o müşteri joker kullanmak istemezse yani "ilgilenmiyorum" kısmı ile geçiş yaparsa başka bir müşteriye sunuluyor. yani kaçarın yok. ancak müşteri joker indirimi ekranı ile sipariş verir fakat ürün tutarı jokeri sağlamasa bile joker sayılmış oluyor, yani işyeri olarak şanslı oluyorsun. bu joker indirimi mevzusunu da işyeri olarak "ben istemiyorum" diyemiyorsunuz. asıl mevzu bu joker indiriminin, verilen sipariş tutarı ile asıl olması gereken tutarın arasındaki farkın yarısını da yemeksepeti size fatura etmesi. işyeri için mevzu burada kopuyor. yani bunu kullandırttığı için yemeksepeti üzerine sizden para alıyor. bu arada bazı işyerlerinin kendi isteği ile daha fazla joker indirim hakkı satın alabiliyorlar. özellikle pizzacı ve çiğ köftecilerde bu talebin fazla olduğunu düşünüyorum, çünkü ne zaman yemek sepeti'ni açsam kesin bir pizzacı ya da çiğ köfteci jokeri çıkıyor. biz, daha önce bahsettiğim gibi ürünü belirli bir fiyata alıp sattığımız için joker indirimlerinde ciddi zarar ediyorduk. ama aman laf gelmesin, joker olduğu için özensiz bir şekilde veya az porsiyon şeklinde ürün gönderildi denmesin diye daha da özen gösterirdik..

şimdi burada birkaç husus var. yadsınamaz bir gerçek olarak yemeksepeti ile çalıştığınızda sipariş gelmiyor, resmen yağıyor. bizde durum resmen böyleydi. çoğu zaman teslim sürelerine uymak için ya sipariş ekranını kapatırdık, ya da teslim süresini arttırırdık. ayrıca çağrı merkezi olsun, finans tarafı olsun, satış temsilcisi olsun son derece ilgililerdi ve her konuda yardımcı olmaya çalışıyorlardı. joker kısmına gelirsek eğer bir franchise işletmeniz var ise, yani aldığınız ürünün fiyatı belli, kendin üretmiyorsan, belirli bir kar koyup satıyorsan "120 tl'ye 75 tl. öde" veya "70 tl.'ye 45 tl öde" gibi bir indirim resmen brutality yapıyor. siparişi veren müşteri kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçerse bir de bankaya komisyon ödüyorsun. yani kısaca özetlersek işyeri olarak joker ile aldığın bir sipariş için öncelikle %8 sipariş bedeli üzerinden komisyon ve bunun yanında kullandırttığın sipariş bedeli ile olması gereken asıl tutar arasındaki farkın yarısını yemeksepeti'ne (örneğin müşteri 70 tl'lik sipariş verip 45 tl ödedi diyelim, aradaki 25 tl farkın yarısını da yemeksepeti sana fatura ediyor), kredi kartı ile yapılan işlem için de bankaya komisyon ödüyorsun. siparişi ulaştırmak için ulaşım masrafını da eklediğinde küllüm zarar oluyor. işte bu noktada belirli bir kar ile çalışan franchise isen sıkıntılı olabiliyorken yüksek karlarla iş yapan yerler için joker harici siparişler ile birlikte düşünüldüğünde zarar eden bir kısım olduğunu düşünmüyorum. eğer amacına ulaşırsa bu joker müşterisi işyerinden ilk kez sipariş veren müşteri olduğu için ürünleri beğenirse devamlı müşteri olma olasılığı yüksek. dolayısıyla olaya yemek sepeti, müşteri ve üye işyeri bazından bakarsak;

yemeksepeti, bu hizmeti sağlamak için bir yatırım yapmış, yüzlerce kişiye iş imkanı sağlıyor, üye işyerini çok güzel bir hazır müşteri ile bir araya getirip satış yapma şansı yakalatıyor, bunu yaparken de emeğinin karşılığını üye işyerinden fazlasıyla alıyor,

müşteri ise ilk kez deneyeceği bir üye iş yerinden joker indirimi ile uygun fiyata sipariş vererek deneme şansı yakalıyor, beğenirse artık o işyerinden joker ile sipariş vermesi mümkün olmadığı için normal fiyatlardan sürekli alışveriş yapabilme potansiyeli doğuyor,

işyeri için ise normalde ulaşamayacağı müşteri sayısına ve dolayısıyla ciroya yemeksepeti ile ulaşıyor, müşteri ağını, bilinirliğini arttırıyor, ürün sirkülasyonu sayesinde daha taze ürün servis ederek tercih edilen bir işletme haline geliyor. işte bu noktada ciddi karlar ettiği halde sırf joker kullandığı için müşterisine ürün yok dedirtip siparişini iptal eden ya da farklı menü veya müşterinin seçtiği üründen farklı, daha az porsiyonlu, daha özensiz ürünler sunan işletme götverendir..

eğer sen bu sisteme dahil olduysan senin için artısını eksisini iyi hesaplayarak ona göre ya sistemden çıkacaksın, ya da sistemde kalacaksan gereklerini tam olarak yerine getirip müşteriyi sikmeye çalışmayacaksın, gerekirse bir siparişi kar etmeden götürüp müşteri kazanmaya bakacaksın. bu joker indirimi sistemin müşteriye sağladığı bir hak ve sen istesen de istemesen de layıkıyla yerine getirmek zorundasın. yani işine gelen siparişi kabul edip işine gelmeyeni iptal ederek müşteriyi mağdur edemezsin. çünkü sen siparişi yalan yere iptal edince veya yarım yamalak küfür eder gibi gönderince müşteri ve yemeksepeti mağdur oluyor.

kendim yukarıda yazdıklarımı birebir yaşadığım halde sipariş verecekken joker indirimi denk gelirse, merak ettiğim bir restorandan sipariş veriyorum. bugün 6. kez jokerden verdiğim sipariş ürün yok diye iptal edildi. ürün yok ise o listede ne işi var pezevenk? anlık olarak listeden ürünü kaldırıp ekleyebiliyorsun hem de. adım gibi eminim ki joker olmadan sipariş verilirse o ürün gelir. ayrıca joker menüzü ve normal menüsü farklı işyeri kaynıyor, işte bu işyeri sistemi sadece kendi kar etmesi için sistemin gereklerini yerine getirmeyerek müşteriyi mağdur eden götverenenin önde gidenidir.

benim eyyorlamam bu kadar..
  • bilen bilmeyen yazmış yine. 5 liralık maliyeti olan yemeği 15 liraya satıcaz ki dükkan dönsün. kira ödeyelim , vergi ödeyelim hatta kalırsa biz de cebimize para koyalım. gel dükkanı sana vereyim, 5 lira maliyetli yemeği 6 liraya sat . bakalım 1 ayı çıkarabiliyormusun.
  • 49 kisi geri dönmemiş ise hatayı kendinde arasan olur mu? ne yolladın kim bilir millete geri dönmedi.
hesabın var mı? giriş yap