416 entry daha
  • ilk saldiri sonrasi ikinci bir saldiri daha oldugu haberleri geliyor.
  • terör başlıkları nedense sözlükte ve medyada sansürleniyor.
  • görüntüleri izlediğimde gerçekten cs falan sandım. yeni zelandanın adını terörle ilk defa yan yana görüyorum (yanlışsam düzeltin). bu nasıl vahşettir ya?
  • şok edici bir cami saldırısının yaşandığı ülke. dünyanın bu en refah seviyesi yüksek ve hoşgörülü yerlerinde bile böyle olaylar yaşanabiliyorsa, medeniyetler çatışmasını daha da körüklememek lazım...

https://www.dailytelegraph.com.au/…edf5ae778b6da368
  • benim icin her zaman yasanmasi gereken utopyaydi. buranin da icine ettiler. elon su marsi ayarla artik kacalim yeter.
  • terör saldırısına uğramış ülke.

halbuki huzur isteyen herkesin uğrak noktası olması gereken bir yerdi diye düşünürdüm hep. dünya gittikçe küçülüyor.
  • ben yeni zelanda'da yaşıyorum. 15 mart 2019 yeni zelanda cami saldırısı ile ilgili yeni zelanda hakkında yazmam gerektiğini düşündüm. ne yazmam gerektiğini de kafamda toparlayamadım, yazdım sildim falan.

saldırı hakkında çok bir şey yazmaya gerek yok, herkes yazmış zaten pislik, ruh hastası bir psikopat.

ben buranın genel kültürünü ve yabancılara bakışını biraz anlatmak istiyorum. çünkü yanlış değerlendiriliyor. bugün türkiye'deki arkadaşlarımdan demek orası da ırkçıymış gibi mesajlar aldım. bazı yerlerde, buranın ırkçı olup olmadığının tartışılması, yok yeni zelanda'nın yerlilerine (maoriler) kötü davranması gibi şeyler okudum. bunlar bilgi eksikliği içeren hatalı yorumlar, sanki yeni zelanda'ya haksızlık yapılıyor gibi hissettim.

burası kültürel çeşitliliği ile övünen bir ülke. ben burada hiç ırkçılık yaşamadım, yaşayana da rastlamadım. herhangi bir bu konuda ırkçı anlaşılırım diye ödü kopan nazik insanların memleketi burası. şehir merkezinde yürüdüğünüzde farklı dillerde konuşan, farklı kültürlerini yansıtacak şekilde giyinmiş tonla insan görürsünüz kimse de kafasını çevirip bakmaz. işe girersiniz, çalıştığınız yerdeki insanların önemli bir kısmı göçmendir ki ülkenin başbakanı bile biz hepimiz göçmeniz diyen birisi.

ha maori konusu, burası maoriceyi resmi dillerinden biri yapan, tabelalarına yazan, sadece maorilere özel bir çok burs falan veren, maori dili kullanımdan düşüyor diye dilin kullanımını artırmak için planlar yapan, ülkenin başbakanın yeni doğan bebeğine maorice isim verdiği bir ülke. bunu yazanlar yeni zelanda'yı aşırı şekilde avustralya'yla karıştırıyor -evet burası avustralya'yı ırkçı bulabileceğiniz kadar ırkçı olmayan bir ülke öyle düşünün-. yükselen sağcılık, ırkçılık gibi kavramların yeni zelanda üzerinden gerçekleşmesi üzücü, çünkü bu kavramlara belki de en uzak ülke burası.

ha bir de adamların öyle naif bir dünyaları, öyle güvenli bir hayatları var ki; burası (ufak bir kısmı hariç) polisin silah taşımadığı, bir yerlere girerken güvenlik kontrolünden geçip durmadığınız (türkiye'den ilk geldiğimde avm'ye girerken çantamı xray cihazından geçirmek için elime alıp bakınmışlığım vardır), müstakil evlerin her tarafı cam olduğu halde bir tane güvenlik önleminin olmadığı, ana haber olarak liseli çocukların şakalaşırken birinin bisikletinden düşüp kolunu kırmasını ya da scooterların güvenliğini tartışan bir ülke. öyle kendi hallerinde yaşayan insanlar.

allah ölenlere rahmet eylesin, kalanlarına sabır versin, başka bir şey demek zor çok acı gerçekten. umarım böyle başka manyakların sadist eylemlerini dünyanın hiçbir yerinde bir daha görmeyiz.

1 hafta sonra gelen güncelleme:
    yukarıda buranın insanlarının inanılmaz hoşgörülü olduğunu yazmıştım, gerçekten de öyle olduklarını inanılmaz zarif bir biçimde gösterdiler. bu entryi yazdığımdan beri burada yapılanlar:
    başbakan jacinda ardern başörtüsü takıp saldırıda yakınlarını kaybeden insanları teskin etti, silah yasası değişti, parlamentonun açılışında kuran okundu, başbakan essalumu aleykum diyerek parlamonto oturumunu başlattı, wellington, christchurch ve auckland'da büyük çaplı anma törenleri düzenlendi, insanlar camilerin önüne çiçekler bıraktı ve önünde nöbet tuttu, bugün ezan ve cuma namazı televizyonlardan canlı yayınlandı, şehirlerde ezan okundu (auckland'da evde otururken canlı ezan duyacağım aklıma gelmezdi) ve yine başbakanın da katılımıyla geniş katılımlı bir tören düzenlendi ve ülke genelinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, yine bugün burada insanlar (erkekler de dahil) müslümanlara dayanışma mesajı verebilmek için başörtüsü taktılar.
    çok zarifler.

edit: güncelleme ve imla
  • yillarim gecmese de aylarim gecti. ne bir irkcilik gordum ne de bir sey. ulan ulkenin en buyuk 3. partisi doga, yesillik, bok pusur partisi lan nasil kotu bir anin olabilir bu ulkede? hatta hayatimin en guzel alti ayini yasadim burada ben. dileyen okuyabilir;

(bkz: yeni zelanda/@uuykaf)

bir tane dinci comarin ulkeyi bu hale sokmasi cok uzucu.
  • internette yaşanan saldırıdan ötürü ağlayan yeni zelandalıları görüyoruz. dökülen göz yaşlarının nedeni müslümanlar öldüğü için değil olay yeni zelanda’da yaşandığı için.
233 entry daha
hesabın var mı? giriş yap