• benim de dedelerimin yaptığı mantıksız olaydır. bir ara merak ettim sordum dedim dede neden türkiye'ye geldiniz? diyor ki ben sizi hristiyanların içinde büyütmek istemedim,müslümanlarla yaşayın istedim dedi.ah be dede torunun hem ateist hem de fakir oldu vizyonunu sikeyim senin.
  • hem anne tarafından hem baba tarafından dedelerimin yaptığıdır. "burada komünist rejim altında sırplarla iç içe mi yaşayacağız!" diyerek türkiye'ye gelmişler.

size ben ne diyeyim? 1950'lerde, savaştan çıkmış batı avrupa, büyük atılımlar yapıyor ve iş gücü arıyor. siz nasıl vizyonsuz insanlarmışsınız ki isviçre, batı almanya, fransa, belçika gibi ülkeler dururken gele gele türkiye'ye gelmişsiniz!

hayır insan bari bir muğla'ya, aydın'a falan gelir. onu da yapmamışlar.
  • türk oldukları ve ülkenin durumunun o zamanlar o kadar kötü olmadığındandır.
    başka memlekette yaşayacağımıza kendi memleketimde, kendi kanımdan insanlarla yaşayacağım demiştir.
    soykırım tehditine maruz kalmak, işkenceye uğramak istememiştir.
    bunun üstüne ikinci dünya savaşından çıkmış avrupa ülkelerine göre istanbul'un mükemmel bir kondisyona ve nezih bir ortama sahip olmasıdır.
    not: makedonya göçmeniyim.
  • türkiye ikinci dünya savaşına girmemeyi başarmış, yıkılıp yakılmamış, gayet gelişmekte olan ve geleceği parlak bir ülke o zamanlar. nüfus 20 milyon bile değil. türkiye cumhuriyeti, soydaşı göçmenlere kapısını açıyor o zamanlar bununla da yetinmiyor toprak veriyor ki işlesinler ürerime katkıda bulunsunlar diye. dedelerin doğrusunu yapmışlar türkiye'yi seçerek. üstelik müslüman olduklarından ötürü öyle batı avrupa ülkelerine savaş ve sonrası dönemde rahat rahat gidemezdin o zamanlar. anan baban adam olsaydı da ülkene sahip çıksaydı deseler yeridir.
  • bak bak icinden kufur ediyormus. kusura bakmayin ama iste bu tarz parazit kafasindaki amk cocuklari yuzunden bu haldeyiz. hem cahil hem ukala.

be amk densizi. o deden keyif catmaktan mi birakmis memleketini? onca insan manyak mi malini, mulkunu, butun gecmisini birakip gelsin? buna muhtac/ zorunda olduklarini anlayamayacak kadar mal misin sen? balkan turk'unu almanya niye alsin? bu kadar mi cahil, bu kadar mi kendi tarihinizden bihabersiniz ya?

bu cografya ahlaksizlar cografyasi gercekten. hakikaten egitilemez, insanlastirilamazsini siz.
  • iyi gülmüş eğlenmiş millet, hatta debe bile çıkar dedesine küfredenlerden(!) ama 1850'lerdeki kırım savaşı sonrasında 1878'de rus harbiyle iyice hızlanan ve balkan harplerinde iyice can pazarına dönüşen, elinde çocukları, sırtta bir bohçayla can havliyle yüzlerce kilometrenin yaya olarak kaçıldığı ortamlardan bahsediyoruz.

müslüman diye, türk diye kucağındaki bebelerle süngülenen anneler, çocuklar var, hiç mi dinlemediniz göç eden büyüklerinizden bilmiyorum ama çok güzel kitaplar var muhacirlerin çilelerini hatıralarla anlatan, açın okuyun.
    mesela: ölüm ve sürgün - justin mccarthy

her seferinde daha da geriye giden, başta belgrad, atina, üsküp, sofya derken edirne, izmir, aydın, eskişehir, en nihayet ankara'ya, polatlı'ya dayanan ve mustafa kemal atatürk ile geri dönen makus talihli savaşlardan bahsediyoruz.

300-400 yıl boyunca yaşadığı yerleri dedelerinin, ninelerinin, anasının, babasının hatta evladının gömülü olduğu anayurtlarını, topraklarını keyfi için terketmedi insanlar. biraz saygınız olsun.
  • çok normal bir durum.

çünkü zalim, ırkçı ve kendilerini katleden avrupalılar yerine, kendilerine kucak açan, emin belde olan türkiye'ye gelmişlerdir.

ama gittiği yeri güzelleştirmek yerine gittiği yerin nimetlerinden faydalanmak isteyen asalaklara yine de yaranamamışlardır.
  • karadağ' ın en büyük ağalarının birinin kızı anneannemin zamanında yaptığı eylem.
    sağolsun orayı terketmeyen büyük amcalarım serveti hiç etmişler. anneannem de türkiye' de soğuktan donmamak için geceleri koyun postu(tabaklanmamış) içerisinde uyuyormuş.
  • siz yakında, "ne vardı antalya'yı italyanlardan geri alacak? ne vardı izmir'i yunanlardan kurtaracak? ne vardı istanbul'dan ingilizleri çıkartacak?" diye de başlıklar açarsınız.
  • dedemin yaptığı eylem. hiç bi zaman bundan hayıflanmadım ve kendisinin de pişman olduğunu duymadım.

balkan göçmenlerine modern yaşantıları sebebiyle akpliler sallayadursun vatan sevgisi en tutarlı olan gruptur.
hesabın var mı? giriş yap