• pek kimse farketmemiş, ben de yeni farkediyorum ama ibrahim zübükzade fiziksel olarak recep tayyip erdoğan'a feci halde benzemektedir. e tabi bu iddia daha da ileri götürülebilir.

http://img16.imagevenue.com/…5_z8b8k_122_1088lo.jpg
  • filmde ibrahim zübükzadenin avukat burhan ı halkın gözünden düşürmek için hoporlörler açık halde toplantı yapması ve kabul etmeyeceğini ve karşı çıkacağını bile bile cami yaptırma derneğinin başına geçmesi için avukat burhan ı önermesi ve halkın gözünden düşürmesi çok akıllıcadır filmdeki zübük ün diğer dalavereleri biraz saçma gelsede bu hareketi inanılmaz bir siyasi manevradır.
  • bir halk deyimi. kendi çıkarları için her yolu mübah sayan kişi. sözünde durmayan, üç kağıtçı, düzanbaz, namussuz, kalleş, dönek.
    zübükten kazık yiyen kasabalının diyalogları harikadır.

--- spoiler ---
    -sen gene ucuz kurtulmuşsun nuri. onbin lirayla yakını kurtarmışsın
    -yanlız paramı ya kalayladığımız onca kap kaçak nolacak. ulan kalaylarım kalaylarım bitmez meğer it oğlu it bütün mahallenin kap kaçağını kalaylatıp parasını kendi alırmış
    --- spoiler ---
  • müthiş dialoglar; müthiş ufak hikayelerle dolu süper bir film ve roman. görünüşte eski bir roman ama sanki bugünleri anlatıyor gibi. filmi ara sıra da olsa stv'nin yayınlaması müthiş bir ironidir.

--- alıntı ---

z- burhan bey burhan bey! müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz. bunlar hep gomünist oyunları. beyfendi şunu bil; kasabamıza memleketimizin en büyük camiisi inşa edilecektir. ve de buna hiç bir kuvvet engel olamayacaktır.
    b- ulan zübük ömründe bir kez olsun şu camiiye hiç yolun düştü mü?
    z- biz elhamdülillah müslümanız. beş vakte beş daha katıp namazımızı evimizde kılarız. müslüman kardeşlerim buna şahittir.
    b- duydunuz; namaz evde de kılınır arkadaşlar. ama çocuklar evde okuyamaz!
    h- susturun şu münafığı!*
    z- size söz veriyorum; kanım pahasına da olsa camii-i şerifi inşaa edeceğim!
    h- yaşaaaa!!!

--- alıntı ---

aziz nesin'e saygılarla.
  • filminin en başındaki günaydın gazetesi manşetleri bile gerekli yerlere yeterli göndermeleri yapmaktadır.

--- spoiler ---

- hükümet kurulamıyor. partiler aralarında anlaşamadı.
    - hükümetin kurulma ihtimali belirdi. destek partisi’nden ibrahim zübükzade huzur partisi’ne transfer olacak.
    - ibrahim zübükzade "ağırlığımca para verseler partimden ayrılmam" diyor.
    - ibrahim zübükzade "bakanlık verirlerse huzur partisi’ni desteklerim" dedi.
    - ibrahim zübükzade kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı.
    - ibrahim zübükzade destek partisi’nden istifa etti. huzur partisi hükümeti kuracak. zübükzade "milletimin menfaati için icabederse on kere istifa ederim" diyor.
    - hükümet kuruldu. son günlerin olaylı adamı ibrahim zübükzade fuzuli işler bakanı oldu.
    - fuzuli işler bakanı ibrahim zübükzade için muhalefet gensoru verdi. ibrahim zübükzade "alnım açık kimseye hesap vermek mecburiyetinde değilim" dedi.
    - hükümet güvenoyu alamadı ve düştü. ibrahim zübükzade için verilen gensorunun oylamasında huzur partisi güvensizlik oyu aldı, başbakan istifasını verdi.
    - ibrahim zübükzade huzur partisi’nden ihraç edildi. ibrahim zübükzade "ben de gidecek başka bir parti bulurum" diyor.
    - ibrahim zübükzade’nin dokunulmazlığı kaldırılıyor. büyük millet meclisi tahkikat komisyonu tahkikata başladı. ibrahim zübükzade "dünyada zübük bir tek ben miyim? neden benimle uğraşıyorlar" dedi.
    - zübükzade efsanesi sona erdi. ibrahim zübükzade büyük millet meclisi’nden ihraç edildi.

(not: alınteri değil kopipeysttir, manşetler, kardeşin bitirme tezinden o uyurken araklanmıştır)

--- spoiler ---
  • kemal sunal'ın mükemmel bir performans gösterdiği harika filmi.
    bol bol güldürür

--- spoiler ---
    vali kasabayı ziyarete gelmiştir ve gazi dede amcam belediye başkanına kaç pare top atayım diye sorar.belediye başkanın cevabı mantıklı olduğu kadar da komiktir:

bb-ne bileyim be adam kaç pare ataarsan at.koskoca vali durup topları mı sayacak?!?
    --- spoiler ---
  • ayrıca çok küçük detaylarda gizli ince göndermeler de barındıran filmdir.

--- spoiler ---
    başbakanla çekilmiş sahte fotoğrafları bırakıp geri dönünce, evrak numarası arıyorum diye herkesi yerlerde süründürürken, zübük'ün yüzünde anlık bir ibret ve efkar okunur.

mecliste yemin ederken ki "laik" vurgusuna dikkat
    --- spoiler ---
  • aziz nesin'in gülmekten karin agrilarina sebep veren romani. hele bir de benim gibi okurken gözünüzün önüne kemal sunal filminden görüntüler gelirse demeyin keyfinize. bir de bu romani ilk okudugumda cok güldügüm icin annemden anlamsiz bir sekilde laf yemistim. kadincagiz nedense anlam verememisti o kadar gülmeme.

romandan ögrendigim: damarlarimiza sonuna kadar isleyen adam kayirma, torpil, rüsvet sisteminin sonuclaridir zübükler. sürekli abi, dayi, baba, kurtarici, lider arayan bir toplumda zübükler ortaya cikar.

--- spoiler ---

zübük kizkardesine tbmm'nin acilimini sorar.
    el cevap: t demek türkiye demek, b demek büyük demek, mm demek eee sey millet memleket demek.

--- spoiler ---
  • filmin başlangıcında gazeteci yaşar rolündeki metin serezli alır eline meydan larousse'u zübüğün anlamını bulup okumaya başlar:

-zübük: bir halk deyimi,kendi çıkarları için her yolu mübah sayan kişi,sözünde durmayan, üç kağıtçı, egoist,düzenbaz,ahlaksız,kalleş,namuzsuz,palavracı,dönek.........

diyerek ses yankılanır ve zübüğün memleketine giderken dolmuşta bulur kendini gazeteci yaşar ve olaylar gelişir.daha dakika bir gol bir diyerek yarılarak dağıtan kemal sunal'ın en sevdiğim filmi.

(bkz: fuzuli işlerden sorumlu devlet bakanı)
hesabın var mı? giriş yap