4 entry daha
  • araç kullanmamak şartı ile en yakın camide, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı da dahil kılınabileceği yönünde karar alınmış.

https://www.hurriyet.com.tr/…mi-aciklamasi-41702877

edit: link eklendi.
  • demek ki araç sürmezsen hastalık bulaşmıyor.

araç kullanmamak şartı ile başkaları da bir araya gelip toplanabiliyor mu?

herkesin araç kullanmadan ve kendi kilimini getirerek toplanması serbest olmadıkça bu ülkede eşitlikten bahsedilemez.

bunu hastalık dolayısıyla bir araya gelinmesine karşı olan biri olarak söylüyorum. bağzılarına serbest, diğerlerine yasak.

aldıkları bu saçma kararlar ile inançlı, inançsız herkesi din düşmanı yapmaya çalışıyorlar. bunun mantıklı bir açıklaması olamaz.

t: yasak olmayan namaz.
  • her yeri kapalı camide 100lerce kişiyle toplanmak serbest, ama yılbaşında iki aile bir evde toplamak yasak. çok mantıklı bence
  • tekel bayileri kapatip, kapali ortamda yarim saat gecirilen camileri acik tutmak da ne bileyim? en hafif tabirle aymazlik! ayrica bir inanmayan olarak hafif covid belirtilerim olmasina ragmen camiye gidecegim. ıcki alamiyoruz, kafayi boyle bulalim bari.

edit: mesajla küfür ve tehdit yagdiran sevgili sozluk ahalisi: bakin ben ortaya bir tespit koydum. tam tersi koru korune bir yobaz olup, hasta olmama ragmen camiye gidebilir, ya da cuma namazi vaktini disarida gecirmek icin kullanabilirim. boyle yapacak 1 kisinin, cami ortaminda yuzlerce kisiye dolayli yoldan enfekte edebilecegini ifade ediyorum. elbette biz ne soylesek bos.
  • ayasofya'nın gözü yaşlı hoca ben oraya kaçarım haydi gözyaşlarıyla ayasofya'ya.
  • onların derdinin virüs olmadığını gösteren durum. madem virüsten dolayı her şey yasak buna 'her şey' dahil olmalı. cuma namazında insanlar bir araya gelmeyecek mi? iki komşunun bir araya gelmesi yasak, yüzlerce insanı camiye toplamak değil. cuma namazını yasaklayınca din düşmanı mı ilan edilecekler sanki. olması gerekeni yapacaklardı ama asla yapmıyorlar. bu şekilde virüs nasıl bitecek?
  • aslında hepimiz biliyoruz. korona veya insan hayatı kimsenin umurunda değil. ama bu durumu çıkarları için kullanmayacakları anlamına da gelmiyor.

(bkz: korona bahanesiyle yaşam tarzı dayatması)
  • yılbaşı kutlaması ile cuma namazı karşılaştırılmış yılbaşı kutlamak yasak da cuma namazı niye serbest cuma namazı zaten serbest idi sokağa çıkma kısıtlamasında da istisna kapsamına alınmış evet cuma namazı için yarım saatliğine insanlar bir arada bulunuyor 1 metre mesafeyle maskeyle ve kendi seccadeleriyle. yılbaşı kutlamasında kaç kişi maskeli mesafeli kutlama yapacak o yüzden sapla samanı karıştırmaya gerek yok yılbaşı yasağı bir gereklilik ve uygulanıyor asıl problem insanların kurallara uygun cuma namazı kılmasında değil normal zamanmış gibi kullanılan toplu taşıma araçlarındadır toplu taşımada mesafe denen şey yok maskede zorunlu olduğu için takılıyor onu bile birçok insan doğru kullanmıyor
  • anlayamıyorum gerçekten. evlerde bir ailede fazla kişi bile olsa ceza yazacağız derken, tüm cemaat cuma namazına gidebiliyor. tam olarak koronayla mı mücadele ediyorsunuz yoksa koronayı bahane ederek rejime mi karşı çıkıyorsunuz?
  • sahilde dolaşmak yasak, kapalı mekanda yüzlerce adamla namaz kılmak serbest.

(bkz: siyasal islam'ın adaleti)
147 entry daha
hesabın var mı? giriş yap