• pırıl pırıl, muhteşem görüntüler.
    görüntülerin en önemli detayı şu:
    taksim meydanı 50 yıl önce bugünkünden herhalde 50 kat filan daha güzel. neredeyse uygar bir şehir meydanına benziyor.

edit: ayrıca gerçekten de ortalıkta tek bir türbanlının olmadığı, ülkenin balkan ülkesi havasında olduğu görüntüler. o günden bugüne bakınca dubai'ye dönmüşüz hissi geliyor insana.

edit2: bunun nesi gg yahu? şaşırdınız iyice. ülkenin geldiği hali sevmek zorunda mıyız lan?
  • en çok dikkatimi çeken şey insanların görünüşleri oldu.

bi italyan şehri gibi. erkekler şık, bakımlı. çoğu takım elbiseli. gözlüklü. bildiğin kuzey italya şuan böyle. insanlar her daim bakımlı ve şıktır. 1960 istanbulu da aynı böyle imiş.

kadın çok görünmüyor ama görünenler de saçlar bakımlı, şık insanlar.

varoşu bile düzgün görünüyor. algı sıkıntısı yaşadığımı zannetmiyorum. bildiğin düzgün insanlar hepsi.

1960 larda hakkaten bu kadar güzel miydi lan türkiye?
  • o zamanlar ak parti olmamasına rağmen insanların mağarada yaşamadığını görüp şaşırdığım video. akp'den önce lağımda yaşayıp toplanmayan çöpleri yiyerek beslenmiyor muydu istanbul ahalisi?
  • sadece balıklara bile bakarak nereden nereye geldiğimizin görülebildiği görüntülerdir.

(bkz: ah istanbul)
  • tüyleri diken diken etmiştir. ayrıca bir şehrin içine nasıl sıçmışız onu da gözümüze sokuyor.
  • bir şehrin içine nasıl sıçılır açıkça görebildiğimiz görüntülerdir. aynı yıla ait roma, viyana, berlin, paris görüntüleri ile bugüne ait görüntüleri karşılaştırsak yine aynı şeyleri söyleyebilir miyiz acaba?

yalnız balık ekmek diye satılan şeyde balık, ekmekten daha büyüktü. acayip canım çekti.
  • görüntülerin çekildiği tarih tam olarak 3 kasım 1966 olabilir.

simit alan dayının elindeki gazetede çanakkale'de rus şilebiyle çarpışıp batan derince araba vapurunun haberi var. bu olayın tarihi 2 kasım 1966.

(bkz: araştıran adamlar)
  • anadolu istilası öncesi istanbul görüntüleri.

istanbul'u 70'lerden itibaren göç eden anadolulular olarak mahvettiğimizi kanıtlayan video.
  • bayağı bir oryantalizm kokmakla beraber, o zamanlar için güzel bir tanıtım olmuş british pathe'ninki..

ben en çok masalsı boğaziçi'ni gördüğüm için bahtiyarım..

ayrıca (bkz: 1960'lı yıllarda istanbul'da genç olmak)
hesabın var mı? giriş yap