• istanbul için, belirleyici olan mustafa sarıgülün aday olup olmayacağıdır.
 • ak parti'nin 2009 yerel seçimlerine kıyasla daha iyi bir neticeyle çıkması beklenen seçim.
 • gezi parkı tarafından kaderi değişmiştir.
 • oy kullanan zombiler tarafından yine adaletin içine edilecek bir seçimi kanıtlayacak olan sonuçlardır
 • vampir gören insanın sarımsağa sarılması gibi; halk, bu olaylardan sonra akp'ye sıkı sıkıya tutunacaktır.
 • istanbul'da akp adayına karşı chp'den mustafa sarıgül ya da gürsel tekin ile sırrı süreyya önder, ankara'da chp'nin pek tanınmayan adayına karşı akp'den i.melih gökçek aday olursa ve akp'nin tüm seçim yerel seçim çalışmalarında karşı adaylara karşı r.t.e'nin bizzat çalışacağı düşünülürse 11 yıllık dönemde isyan eden kesimlerce hüsranla karşılanacak sonuçlardır.

  akp ve tüm yandaşlarının biraz tedirginlik taşısalar bile şu anki dalga geçer tavırları, rahatlıkları karşılarındaki bölünmüşlük, sol kesimlerde partilerin birbiriyle ne kadar tezat oluşturuyor olsalarda yerel seçimlerde bu seferlik birlik oluşturup akp'nin baskıcı ve islamcı yönetim anlayışının önüne geçilmesi yerine hep bi' kulpçuluk, "onun şuyu var, x parti hep bugüne kadar şöyle yaptı, biz bugüne kadar hep böyleydik böyle kalacağız" kafası yürütüldüğü için vardır.

  kısacası pislik, kötü aday diye nitelendirilen mustafa sarıgül ya da, gürsel tekin, sırrı süreyya önder. artık bu üç isimden sadece biri ile seçime gidilmeyecekse, akp'ye karşı birden fazla aday seçime girecekse bu memleket nah adam olur. sırrı süreyya'nın adaylığı için sevinen "öjgüylükçüyüş biss. hı hım evet devyimci abimiç o bicim taammı? aday occun da memleket aday göyşün" diyenler afyonlanmış gibi hareket ederse seçimler sonrası yaşanacak hukuksuzluklara karşı isyan ettikleri zaman yüzlerine tükürmek için en azından şahsımı karşılarında bulacaklardır.

  kısacası köprüyü geçene kadar ayıya dayı demezsek yerel seçimler akp'nin emeline ulaşmak için aşmış olduğu belkide son büyük engel olacaktır. engellenmeli ve bu seçim sonuçları yeni, güçlü ümitlerin zaferi olmalıdır. şimdilik kaygıyla beklemekten başka çare yok.
 • akp için tam bir hezimet olacaktır.yazın bunu bir kenara.
 • tüm türkiye'nin kaderini etkileyecektir.
  sadece yerel seçim sonuçları değildir.
  akp eğer %50'yi geçerse anayasayı değiştirmek için referanduma gidecektir.
  başkanlık sistemi konusunda ne yapacakları da bu seçimin sonuçlarına göre belirlenecek.
  türkiye cumhuriyeti tarihinde gizli bir dönüm noktası denebilir.