şükela:  tümü | bugün
 • sanirsam o donemde guneydogudaki terorle iliskili olarak mecburi olmustu o isim degistirme hadisesi, ancak tatlilarin kalitesinde herhangi bir azalma olmamistir
  edit enformasyonu: ankara'da, is bankasi yenisehir subesinin (zafer carsisina dogru) karsisinda amed isimli bir tatlici vardi. bir ara ismi medya olarak degismisti. tatlilari guzeldi, favorim kunefeydi.
 • (bkz: ahmed)
 • amed kürtçe değildir. bizansın diyarbakır şehrine verdiği isim olan amida'dan gelmektedir. diyarbakır ise diyar-ı bekr'den türemiştir. buraya yerleşen arap kabilesi bekrler sebebiyle doğu halkları bu şehre diyarbekir derler.

  bazı lümpenlerin farklılıklarını belirtmek için ne yapacaklarını şaşırdıklarından dolayı, tıpkı pekaka-pekeke, nevruz-newroz gibi kendilerine sahte sembol üretmek isteyen andavallılar, cumhuriyet zamanı, ismi diyarbakır olarak değişen şehre önce diyarbekir demek için diretmişler, bu ismin tarihçesi de kürt milliyetçilerini rahatsız ettiği için (öyle arap marap ters işler bunlar) bizansın kullandığı ismi tarihin tozlu yapraklarından çıkartıp kendilerine sembol olarak seçmişlerdir.

  kürt halkı da dahil olmak üzere bölgenin yerel halkı hiçbir zaman şehri amida olarak bilmemiştir. kaldı ki, diyarbakırı hint-aryan kavmi olan kürtler değil sami kökenli kavimler kurmuştur. kürtlerin iran üstünden buraya göçmeleri çok sonraya denk gelir. eee, peki neden o zaman ?

  küçük bir tüyo amida'nın kökeni neyse pkk'nın kökeni de orasıdır. işte o yüzden !
 • amed mi diyarbekr mi, diyarbakır mı ? kısır bir döngü içinde retorik yazılarla dönmek ve sahte dayanaklar üretmek yerine tarihi gerçekler üzerine durmak gerek bu konuyu irdelerken ? kürtler diyarbakır'a yada diyarbekr'e, amed yada amida demiyorlar ki, bazıları "efendim bu kürtlerin tercihidir istediğimizi deriz" diyebilsinler. diyarbekr ismi bu bölgenin çok çok uzun zamandan beri doğu halkları dilindeki ismi. kürtler de, araplarda, barzani de, ne kadar doğu halkı varsa bu şehri diyarbekr olarak biliyor.

  ama nedense birileri çıkmış hayır biz kürtler bundan sonra amed diyeceğiz, biz farklıyız diyor. sen kimsin, kürtler adına konuşma hakkını kim verdi sana ? bu durumda isimleri tekeline alıp, tepeden şehrin ismini değiştirmeye çalışan bu lümpenler değil mi ?

  bakın tekrar ediyorum, eğer ki kürt halkı günlük konuşmasında bu şehrin ismini amed olarak kullansa tamam eyvellah diyeceğim. ama değil.

  birileri tam anlamıyla tepeden inme yeni tarih yazıyor. bunlar da kürt halkı adına konuşma hakkını kendinde bulan emperyalist uşaklarından başka hiç kimse değil.

  ne zamandan beri bu topraklarda tarihsel ortak düşmanlarımızın şehirlere koyduğu isimler aramızda kabul görmeye başlar oldu ? diyarbekr türkçe mi ki, türk devleti zorla kabul ettirsin bu ismi ?

  ayrıca konunun ana odağı şehri kürtlerin yada arapların kurmuş olması değil, bu yüzden buradan çalışarak, ana konu üzerinde puan kazanmak retorik tartışma usullerinden biri olsa gerek.
 • neyin altı boş neyin dolu, evinde ansiklopedi bulunan herkesin kolayca öğrenebileceği bir şeydir. evinde interneti ve bilgisayarı olan herkesin yazar veya uzman olduğu wikipedia' ı tartışma platformunda kaynak olarak göstermek doğru değildir. hırs yapmış, kürt milliyetçisi bir bünye pekala girip kendi kafasına göre yanlış bilgiler, mesela pkk başlığı altına özgürlük savaşçıları yazabilir ki, muhtemelen böyle tipler eksik olmadığından yazılmıştır bile. sözüm meclisten dışarı, bu tip vandallar wikipedia gibi oluşumların en büyük düşmanıdır.

  milliyetçiliğin etkisinde kalıp, binlerce kişinin önünde, kör göze parmak sokar gibi iki çarpı ikinin beş ettiğini ispatlamaya çalışmak ayrı bir yazıda incelenmesi gereken konu. bu sözüm ise meclise.

  daha detaylı anlatmak gerekirse, diyarbakır i.ö 8000'lerde sami kavimleri tarafından kurulmuştur. şehre antik, roma ve bizans döneminde amida yada amid denmiştir. arap hakimiyetine geçtikten sonra şehrin hakimiyeti bekr bin vail ve kabilesine bırakılmış bu sebeple şehrin ismi diyar-ı bekr yani bekrlerin yurdu denmiştir. zamanla diyarbekr, diyarbekir olarak değişmiştir. cumhuriyet zamanı şehrin ismi diyarbakır olarak kabul edilmiştir.

  evinde ansiklopedi olan herkes açıp bu bilginin doğruluğunu kontrol edebilir.

  edit:
  ipedia zaten wikipedia'dan türemiş bir oluşumdur. makaleleri wikipedia'dan alır. tekar ediyorum, ne wikipedia ne ipedia ne de diğer internet ansiklopedileri kaynak olarak gösterilemez çünkü bu ansiklopedilerdeki yazıları herkes yazabilir hatta değiştirebilir. keza http://en.wikipedia.org/wiki/diyarbakir linkindeki yazıyı ben düzelttim. şimdi be de oturup bu yazıyı kaynak göstersem olur mu ?
 • zerre kadar arkeoloji ve tarih bilgisi olmayanlarin internette iki siteye bakarak kurt ismi bu diye israr ettigi sehir ismidir bu. bugunku adi diyarbakirdir.

  oysa amed kelimesi kurtce degildir. zaten kurtce olmasi da beklenemez. cunku o cografya pers-mogol-yunan hakimiyetinde binlerce yil yasamis.

  yaklasik 13 yildir turkiye ve yakin cografyasi hakkinda onlarca arkeolojik yayin hazirladim. isim bu benim. her kitabin hazirliginda yuzlerce yayini, makaleyi, kitabi karistirarak hata yapmamaya ozen gosterdim. hatta hata yaptigimi gordugum noktalarda hemen ikinci baskida, olmadi ucuncu baskida bu hatami duzelttim.

  fakat ben bugune kadar amed isminin kurtce olduguna dair tek bir delil bulamadim. evet, bu arastirmaya sozlukte gordugum icin basladim. amed adi daha cok roma imparatorlugu doneminde kullanilan isim. tabiki hellen kokenli. tipki turkiye cografyasi ve cevresinde olan cogu isim gibi.

  hatta erinmedim, kelimenin fars kokenini arastirdim. hayir efendim, kelime fars kokenli de degil.
 • tc sınırları içinde ve dışında bazı aklı evvellerin hayalindeki "sözde kürdistan"ın "sözde başkenti" dir amed(diyarbakır,diyarbekır...vs.)

  gülünç bir yaklaşımdır,hayaldir,ütopyadır...

  (bkz: ne diyorsak o)
 • farsça'da gelmek anlamındaki "ameden" fiilinin mazi* köküdür. yalnızbaşınayken "geldi" anlamına gelmektedir.
 • garip bir söyleniş biçimi var. daha doğrusu ben kendi kendime dillendirdiğim zaman içim ürperir. içinizde bir ses sürekli sizi çağırdığını söyler. ben gibi gundi için bajardir.
 • kelime degil oykudur.