şükela:  tümü | bugün
 • yüzyılın ortalarında moğollar ile başlayan bu akım, kâh "barış" ile, kâh "ersen" ile, cem karaca veya üç hürel ile, erkin baba veya mehmet seske ile hayat bulmuş, bir müddet büyük bir kitleyi etkilemiş "gitar dolu müzikler"i sevdirmiştir.

  daha çok türkülerin, rock altyapı üzerine döşenmesiyle elde edilen bu tınıyı -kaliteli olduğunda- hakikatten de dinlememek elde değildir.
 • anadolu rock bir süre "unutulmuş", ortalarda görünmemiş, kifayetsiz çabalarla diriltilmeye çalışmış ve fakat en neticesinde 90'larda rock müziğe abanıldığı dönemde haluk levent, murat kekilli, ayna falan gibi isimlerle tekrardan bi ivme kazanmıştır. yeni açılan bu kapıdan "yumruk sıkıp sadece serçe parmaklarını kaldırarak" girmek isteyen bir dolu "müzik adanmışı yiğit" dinlediklerinin rock mı pop mu olduklarını bile bilmeden kendilerini bu furyaya kaptırıvermişlerdi.
 • güzel bir olaydı, avrupa kültürü ile anadolu'yu çok şık biçimde bir araya getirdi. şimdilerde 90'lardaki tadı yok.
 • "aa çok tuttu bu olay biz niye yapmıyoruz" zihniyetiyle çoğalan destan,kim bunlar ve benzeri grupların bokunu çıkarttığı akım.
 • kendine sıfat arayan türk müzik "erbabları"nın sentez yaptık bakın ne güzel olmuş de mi diye ortaya çıkardıkları bir nevi elektro türkü kültürü.
 • 1.1964 senesinde tülay german'ın burçak tarlası/mecnunum leylamı gördüm 45'liğinde yapılan türkü/jazz aranjesinin de verdiği gazla, 60'lı yılların ikinci yarısı ve 70'li yılların başındaki dünya popüler müzik türünün zaten rock olmasından dolayı türkiye'de yapılması kaçınılmaz olan doğu batı sentezi oluşumu.
  2.günümüzde söz konusu türü yine temcit pilavı gibi tekrarlamaya çalışan müzisyenlerimize "o dönemler geçti bitti artık biraz kendinize özgü olun, piyasaya yeni akımlar ve orjinal fikirlerle çıkın!" diye bağırma isteği uyandıran akım.
 • anirarak turku soyleyerek yapilan versiyonlarinin cogunlukta oldugu muzik kategorisi. turkuleri anirarak soylemekle rock olmaz bunu anlatmak lazim topluma.
 • 60-70'lerde yapılmış ve artık yapılmayan müzik türü.
  bugünkü zibidilerin yaptıklarına düpedüz pop denir, anırarak anadolu rock yapılmaz.
 • icracılarına sorulduğunda "etnik ögeler,kökler,öz tınımız,sentez vidi vidi "der sanki büyük bir iş yapıyorlarmış ve türkülerimize yeni bir form kazandırıp genç kuşaklara ulaştırıyorlarmış* tadında söylemler atarlar bol keseden,bir davul,bir bas,bir de electric gitar ver elini harman dalıdır olayları*
 • nasıl ki beatles rock'u ingiliz halk müziğiyle harman ederek orijinal işler yaptıysa,
  galiba bu arkadaşlar da aynı müziği türk halk müziğine aşılıyor. özellikle dadaloğlu, karacaoğlan gibi halk ozanlarının tavır olarak rock'a yakın olması da onlar için ayrı bir avantaj herhalde. bu müzik genellikle istanbul'a okumak için gelmiş anadolu gençleri tarafından pek bi seviliyor ki, dünyanın her yerinde rock'un hızını aldığı yer de zaten bu nokta değil midir? (bkz: welcome to the jungle)
hesabın var mı? giriş yap