• millet felsefe yapıyor, matematiğin temellerini atıyor. sen orada karpuz satıyorsun. bravo.

yani antik yunan deyince aklımıza öyle bir şey geliyor ki herkes birer bilim adamı herkes birer feylesof. ama değil işte. orada da kasaplar, manavlar, tüpçüler vardı nihayetinde. bu konuya değinmek istedim.
  • "meyveden vitamini almasalar bok düşünürlerdi o kadar." diye bir savunmaya sahip olmaktır.
  • bundan daha ilginc bir sey varsa o da aristo'nun manava gelip > 3 kilo domates tart baaam < demesidir.

- 3 kilo uzum tart herakles efendi... nasil, domatesler iyi mi? menemen yapcaz...

ve ardindan tezgahta duran erikten alir, yemeye baslar... vay ba.
  • - bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir...
    + iyi diyon da defter eyice kabardı amma?!
    - kendini bulmak istiyorsan, kendin için düşün!!
    + yav bizim veresiye diyorum,
    - haklı yere öldürselerdi daha mı iyiydi?!!
    + antik yunan'a da manavlığa da lanet olsun :/
    - fazilet, ruhun güzelliğidir.felsefe, neleri bilmediğini bilmektir.
    + bak haaala...
  • istikrarın da göstergesidir aynı zamanda.
    misal antik yunandaki matematik ile fizik ile şimdikiler arasında dağlar var bilim alıp başını yürümüş ama manavlık öyle mi?
    elma aynı elma, üzüm aynı üzüm. demek ki neymiş?

değişmeyen tek şey salt değişimin kendisi değilmiş.
  • (bkz: antik yunanda hıyar satmak)
    kavanozdan bozma tuzlama aparatı ve mavi brandalı çekçek arabası ile yapılan saygın bir iş olup, manavlıktan daha saygın bir iş idi.
  • manav da kendini teselli ediyodur:

-zeus muhafaza, şu dünyada batiatus hanesinde seks kölesi olmak da var.
  • yaş 45'i geçince ben de kafalıydım ama manavlığı seçtim, zaten rahmetlik babamın durumu da bizi okutmaya yetmedi diyerek durumu kurtarmaya çalışmaktır. ha yine de traktörden kamyon çekerken karpuzları 45 derecelik eğimle attırıp, elden eleci işçi sayısını minimuma indirmek olabilir.
  • sebze meyveyi kesin organik yetistiriyordur bu manav; orada olup ondan alışveriş yapmak vardı. tabi sonra da hypatia'nın dersini kaçırmamak için koşarak akademia'ya gidilirdi muhakkak.
  • üzümden iyi para kaldırmaktır.

zira o dönemde kanepede yan yatıp üzüm yeme modaymış.
hesabın var mı? giriş yap