• türkçe meali asagidaki gibi olan haris alexiou sarkisi.

bu aksam icmek istiyorum
    sonrasinda artik hiçbirseyi hatirlamamak
    dumanin içinde esir düsmek
    ve sonuclerdan korkmamak

bu aksam icmek istiyorum
    sinirlarimin ötesine geçmek
    dumanin içinde günah cikartmak
    yitip giden düslerim için.

sigaralara yanacak
    içkilerle sönecegim...
    simdi özlemine düsmüsken
    kül olsun artik hersey.

bu aksam içmek istiyorum...
    herkesin ve herseyin üzerini çizmek
    dumanin içinde ortadan kaybolmak
    arkama dönüp bakmamak.
  • an itibariyle canım şairim didem madak'ın şu dizesini anarak dinlediğim şarkı.
    "bayım bu gidişleriniz beni şair, sizi şiir yapacak"

şarkıya gelince; nicedir dem şarkılarımdandır benim. hele de harula istanbul'a geldiğinde ve o'ndan canlı dinlediğimde can evimden vurmuştu beni. hala yaralıyım.

"...bu akşam içmek istiyorum
    sonrasında artık hiçbir şeyi hatırlamamak
    dumanın içinde esir düşmek
    ve sonuçlarından korkmamak..."

http://www.youtube.com/watch?v=-rpos4gqd50
  • sözleri sofia argiropoulou'na, müzigi antonis vardis'e ait ve "bu aksam içmek istiyorum" anlamina gelen haris alexiou sarkisi.

yunanca sözleri ahan da asagidaki gibidir:

apopse thelo na pio
    tipota meta na mi thimamai
    mesa ston kapno na pagidevto
    sinepeies ha mi fobamai

apopse thelo na pio
    thelo na ksefigo apo ta oria mou
    mesa ston kapno na eksomologitho
    gia ta hamena oneira mou.

tha anavo me tsigara
    tha sbino me pota...
    tora pou pira ti lahtara
    stahti na yinoun ola pia.

apopse thelo na pio...
    olous ki ola na diagrapso
    mesa ston kapno na eksafanisto
    piso na min ksanakoitakso
  • harris’in belkide en güzel parçasıdır.insanı verem eder. yıllar geçer herşey değişir ama bu parçanın hüznü değişmez, değişemez. yıllar önce yurtdışına ilk çıkışım.genç ve yalnız bir öğrenciyim.yurtta yan odadaki finli arkadaşım bana harris’in bu müzik kasetini veriyor. beni silahla alnımdan vursa belki aynı etkiyi gösterir. ınsan memleket hasreti ceken birine böyle ağır parça degilde ne bileyim oyun havaları gibi neşeli birseyler verir.bu kız ise özel olarak bu parcayı secmiş dinletti.o gittikten sonra odamda defalarca dinledim, dinledim.ıcki sigara alışkanlığım olmasa bile içenleri, sevdiklerinden ve ülkesinden uzak düşenleri o gece bir kez daha anladım. aradan uzun yıllar geçti. şimdi artık müzik kasetleri yok gelismis telefonlar, spotify’den istediğimiz müzikleri dinliyoruz. kuzey ülkesinde yaşadığım icin buradaki güzelim senfonik rock ve metal müziklerin dinleyicisiyim ama arada bir harris’ten bu parcayı da dinlerek kendi benliğime döner, akdenizli, olduğumu hatırlayarak bir kere daha benim gibi ızmirli olan harris alexsiou’nun kulaklarını çınlatırım.
  • dinlediğim en içli, en çarpıcı yunanca şarkı olma ünvanını başka bir şarkıya ne zaman kaptıracağını merak ettiğim şarkıdır.
  • bir entry daha gireyim..müziğin mucize olduğunu gösteren şarkıdır.
  • türkmen ağıtları-bozlakları haricinde müzik çok uzaklaşır bazı benden.

duyduğum en hüzünlü ağıtsa bu şarkı.
  • rum meyhanelerinin değişmez şarkılarındandır. yılların eskitemediği bir hüznün, notalara dökülmüş halidir. bünyeyi rakıya veya uzoya gömdürüp, geçmiş günleri yad ettirme potansiyeli oldukça yüksek bir şarkıdır. yunan kültürüne hayranlık ve sevgi besleyen biri olarak, en sevdiğim yunanca şarkıların başında gelir haris aleksiu'nun bu eseri.
  • eskimeyendir, zaman zaman durmadan arka arkaya dinlenendir... virajli yollarin sigara icirten nedenidir... bir de mitropanos yorumu vardir* ama harulaninki baskadir.
hesabın var mı? giriş yap