şükela:  tümü | bugün
 • edit : ben mektubu ilk okuduğumda içim cız etti rakı ve sarhoşluk uzerinden ironik bir sitem olduğunu düşündüm. sonra okuyunca sahte olma olasılığı daha ağır bastı. haber linkinde ilk kez paylaşılan mektup diye okuyunca, o heyecanla mektupta kullanılan türkçenin günümüz türkçesine ait olduğunu gözden kaçırdığım için kendime kızıyorum şu an.

  edit 2 : mektup yüzde yüz fake. tamamen günümüz türkçesiyle yazılmış aralara eski türkçe serpistirilmeye çalışılmış onu bile becerememişler. yazının taklit olduğu aşikâr. bari 60 ların mecmualarindan falan örnek cümle alsaydiniz pezevenkler. direk 2016 ergen cümleleri kullanmışlar.

  edit 3 : atanın, nutuk'un elyazması nüshasında mavri mira ile ermeni patrikliği'nden bahsederken kurduğu cümleler :

  "...bilahare (sonradan) elde edilen malumat ve vesaik ile teeyyüd etti (bilgi ve belgelerle güçlü bir şekilde anlaşıldı) ki, istanbul rum patrikhanesi'nde mavri mira unvaniyle teşkil eden heyetin vazifesi: vilâyetler dahilinde çeteler teşkil ve idare etmek, mitingler ve propaganda yapmaktı. yunan salib-i ahmer'i (kızılhaçı), bu heyete merbut (bağlı) bulunuyordu. vazifesi sureta (görünürde) muhacirlere bakmak gibi insanî bir perde altında tertibat-ı ihtilâliyeyi ihzar eylemekti (ihtilâl tertibini hazırlamaktı). bu suretle eczay-i tıbbiye (tıbbî ilâç) ve levazım-ı sıhhiye (sağlık için gerekli olan şeyler) namı altında silâh, cephane ve teçhizatı memleketimiz dahiline ithal etmek idi (sokmaktı). resmî muhacirîn (göçmenler) komisyonu, mavri mira heyetine tabi (bağlı) bulunuyordu. istanbul patrikhanesi ve yunan konsoloshanesi, esliha (silâh) ve cephane deposu halini almıştı. kiliseler mahall-i ibadet (ibadet yeri) olmaktan ziyade, askerî anbarlar gibi kullanılmakta idi.

  türkiye cumhuriyeti’nin kurucu lideri mustafa kemal atatürk’ün ismet inönü’ye yazdığı iddia edilen, söz konusu fake mektup

  “dolmabahçe
  14.2.1938
  pazartesi

  ismet inönü’ye

  onulmaz bir hastalığa yakalandım. afiyet ümit edemiyorum. artık bu kafayı bu vücut taşıyamıyor. bir de yalnızlığın verdiği sıkıntı ile günde 3-4 paket sigara, 15-20 fincan kahve, 1 de büyük rakı içiyorum. sen başvekilken salih’in adamlarına aman gazi’yi rakısız bırakmayın diyerek beni ne kadar çok sevdiğini belli ediyordun ya merak etme yine rakım eksik değil.

  benim hayatımın şimdiye kadar milletime faydalı olmaktan başka bir emeli olmadı. kendi saadetimi bu vatanın saadet ve selameti için feda ettim. buna rağmen senin benimle ilgili, benim hiçbir şekilde hatır ve hayalimden geçmeyen zararlı fikirler anlattığını öğrenince cidden teessürüme mucip oldu.

  benim için sarhoş sofralarından memleket idare ediyor, vatan zarar görüyor diye söylemişsin. seni başvekil yapıp, söz sahibi yapanın da sarhoş olduğunu unuttun mu, ıı. inönü savaşında bozguna uğrayıp da sen geri çekilirken fevzi paşayı senin yerine görevlendirip savaşı kazandıranın da sarhoş olduğunu ve halkın gözünde kahraman ol diye bunu saklayanın da sarhoş olduğunu ne çabuk unuttun? bu sofralarımızın meclis sofraları olduğunu, devlet işlerinin burada konuşulup, hesapların alınıp verildiği masalar olduğunu sen söylemez miydin hep? benim yanımda otururdun senin bütün suçlarını burada temizlemedik mi, abdürrezak’ın menfaat ticaretine bile senin hatırın için bu masada susmadık mı, hasan paşa’nın nasıl zengin olduğuna bu masada başını eğmedin mi, daha ne sayayım, hepsini biliyorsun.

  ismet seni başvekillikten aldıktan sonra hakkımda anlattıklarını duydukça, her söylenene inanmayıp senin için daima kanaatimi kullanarak, seni ve siyasi hayatını bitirmeyip seni affettik. seni harcamak çok kolay ama, etrafıma bakınca yetişmiş adam yok. böyle olmasaydı recep zühtü senin için hep benden icazet bekledi, ben de senden hep sadakat bekledim. zaman her türlü hakikati ispat edecektir.

  şayet tekrar memleket idaresine gelirsen, bu millete zararlı olmaktan allah seni korusun.

  k. atatürk”

  kaynak ve mektubun orijinali için
  http://gazetemanifesto.com/…ubu-ilk-kez-yayinlandi/
 • redaktif.com sitesinin yayinladigi mektuptur.

  http://redaktif.com/…k-mektup-ilk-kez-yayinlaniyor/

  edit : dogruysa 2. inonu savasina dair ayrinti tarihi yakar yikar. bir de inonu hatrina ataturk'un yolsuzluklara goz yumdugunu da gozlemleyebiliyoruz.

  tabi dogruysa.
 • "... günde 3-4 paket sigara, 15-20 fincan kahve, 1 de büyük rakı içiyorum." dan sonrasini okumadim.

  edit: (bkz: #62237757)
 • (bkz: ismö/pdy) okuyunca içimi cız ettiren mektup. dost ve silah arkadaşının hançeri, ata'nın canını çok yakmış.
 • sondaki imzayı görünce, sahte olduğu ayan beyan ortada olan belgedir. zira o imza atatürk' ün ölümünden sonra bir sanatçı tarafından oluşturulmuştur.
 • atatürkün iki büyük devirdikten sonra kaleme aldığı mektup. sonunda gel lan kerhaneci ismet üpüjem falan demiştir.
 • feyktir. mektuba atatürk gibi başlanmış kezo gibi bitirilmiş.
 • islamcı -muhafazkarlar ne zaman siyasi konjonktür gereği atatürk'e yanlasa mutlaka ismet inönü'ye bok atmaları gerekir. bu itibarla (bkz: zamanlaması manidar) diyeceğim ve inanmadığım mektup.

  üstte paylaşılan mektup aslı atatürk'ün yazısı veya çok benziyor. yalnız ifadeler bugüne ait, kaldı ki vasiyetinde ismet inönü ve refik saydam'ın çocuklarının eğitim giderlerini bile düşünen atatürk, aynı adama böyle küfürden beter mektup yazar mı ?
 • (bkz: ismet kim ki)
 • şam fıstıklarını bitirip kendisini beyaz leblebiye mahkum eden atatürk'ün hezeyanıdır.

  http://c11.incisozluk.com.tr/…000/3/78743_oa9ba.jpg