şükela:  tümü | bugün
 • turgenyev'in babalar ve ogullar'ındaki nihilist karakter.
  ölmeden önce hayatı sevmesi ve aşkını kabul etmesi; "kgb'nin yeni nesli koruma amacıyla turgenyev'e baskı yapıp kitabın orjinal sonunu değiştirmesinin mi, yoksa turgenyev'in 'yapımız nedeniyle kendimizi ne kadar soyutlamaya çalışsak da ideal bir nihilist olamayacağımıza' karar vermesinin mi bir sonucudur?" sorusunu akıllara getirir.
 • ne nihilist ne anarşist ne de devrimcidir. bazarov dangalağın tekidir.
 • tatlı su nihilistidir. ancak, kendi zamanına göre oldukça ilerici bir anlayışa sahiptir. belki de nihilizm o günden bugüne tanınmayacak derecede değiştiği için bugünün nihilistleri tarafından çok tutulmaz. (gerçek nihilist için nihilizmin de anlamı yoktur ya)

  yine de benim ilk gençlik idolümdür, sayarım, severim. baldan tatlı kankimdir.
 • bazarov ergendir. sivilceleri suratını doldurmuştur. turgenyev tolstoyla kapıştığı için bu ayrıntıyı okuyucularına aktarmamıştır.
 • üçüncü nesil bir yazar.
 • nihilist ve nihilistlik kavramını yaşam biçimi olarak benimsemiş turgenyev'e ait kitapda yer alan karekter.aşk ve romantizm pek hoşuna gitmesede kitabın son bölümlerinde onu cok etkilemiş olmaktadır.ölümü çok duygulu olmuş kitap içinde kendini insana bağlamış acaba bu adam bu bölümde ne yapacak diye düşündüğüm iyi bir arkadaş.hazırcevap bir arkadaşdır kendileri.

  anna yakmıstır ve filinta gibi cocugu hoşlandıgı halde reddetmiştir bazarov bunu kaldıramamış ve doktor adayı arkadaşımızın hayatını değiştirmiştir.
 • üzerinden sosyal mesaj verilen karakterdir. elbette ki bazarov, tüm nihilistleri temsil etmek için ya da nihilizm kavramını temellendirmek adına oluşturulmuş bir karakter değildi. ancak edebiyatın bu ilk nihilist karakterinin aynı zamanda " zavallı " olması tesadüf değildir. kitabın başında yüceltilen bazarov, ona yazılan " acıklı " sonda saklı bir karakterdir bence. burada acıklı sondan kastım kesinlikle ölümü değildir.
 • marmarisli autocad üstadı yazar.
 • --- spoiler ---
  anarşist ve nihilist bünyesiyle kendine ancak sonsuzlukta yer bulabilmiş, ütopyasını yaşayabilecekken, rusya'nın ücra bir mezarlığında hikayesi sonlandırılmış, bir bağlamda babalara gelmiş babalar ve oğullar karakteri.

  "bu çiçekler bize, yalnız sonsuz huzuru anlatmazlar, onlar bize aynı zamanda o sonsuz barışı, ölümsüz bir hayatı anlatırlar."
  --- spoiler ---
 • turganyev bu karekterin ağzından süpersonik laflar etmiştir. bazıları...

  --- spoiler ---
  -bir kadın hoşuna mı gitti, hemen onu elde et. olmadı mı? o halde bir daha onu düşünme, dünyanın sonu değil ya!

  -insan her şeyi anlayabilecek kapasitededir; hatta meltemin esişini, güneşteki oluşumları bile... fakat bir başkasının, neden burnunu başka türlü sildiğini bir türlü anlayamaz.

  -bir romantik olsa şöyle söylerdi heralde: ''yollarımızın ayrıldığını hissediyorum''; fakat ben sana kısaca birbirimizden bıktığımızı söylüyorum.

  -alacakargaları örnek al. aile konusunda en hassas, en saygıdeğer kuş onlardır. (bunu biraz kesip biçtim.)
  --- spoiler ---

  her şey bir yana benim için oldukça etkileyici bir karakterdir bazarov. eski zaman avrupasındaki nihilist, genç, kararlı ve rahat bir bilimadamının iyi çizilmiş bir portresidir. nihilizmin kendisinde ve kendisinin nihilizmde yarattıklarını izlemek onu hayran olunası bir anti-kahramana dönüştürüyor gözümde.