şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turgenyev'in babalar ve ogullar'ındaki nihilist karakter.
  ölmeden önce hayatı sevmesi ve aşkını kabul etmesi; "kgb'nin yeni nesli koruma amacıyla turgenyev'e baskı yapıp kitabın orjinal sonunu değiştirmesinin mi, yoksa turgenyev'in 'yapımız nedeniyle kendimizi ne kadar soyutlamaya çalışsak da ideal bir nihilist olamayacağımıza' karar vermesinin mi bir sonucudur?" sorusunu akıllara getirir.
 • edebiyat dünyasının ilk nihilistlerinden olması nedeniyle pek bir merakla, pek bir ilgiyle okuduğum fakat beni hayal kırıklığına uğratmış karakterdir.
  kafamdaki nihilizmden bir hayli uzaktadır bazarov. açıkçası daha bir amaçsız, daha bi içe dönük, daha bi hayattan kopuk daha bir hüzünlü beklerken, aksine çok katı, çok öfkeli, çok saldırgan, çok isyankar çıkmıştır ve hatta çok duygusaldır.aşık bile olmuştur.
  bence genel olarak hayat görüşü anarşizme daha yakındır.
 • ne nihilist ne anarşist ne de devrimcidir. bazarov dangalağın tekidir.
 • tatlı su nihilistidir. ancak, kendi zamanına göre oldukça ilerici bir anlayışa sahiptir. belki de nihilizm o günden bugüne tanınmayacak derecede değiştiği için bugünün nihilistleri tarafından çok tutulmaz. (gerçek nihilist için nihilizmin de anlamı yoktur ya)

  yine de benim ilk gençlik idolümdür, sayarım, severim. baldan tatlı kankimdir.
 • bazarov ergendir. sivilceleri suratını doldurmuştur. turgenyev tolstoyla kapıştığı için bu ayrıntıyı okuyucularına aktarmamıştır.
 • üçüncü nesil bir yazar.
 • nihilist ve nihilistlik kavramını yaşam biçimi olarak benimsemiş turgenyev'e ait kitapda yer alan karekter.aşk ve romantizm pek hoşuna gitmesede kitabın son bölümlerinde onu cok etkilemiş olmaktadır.ölümü çok duygulu olmuş kitap içinde kendini insana bağlamış acaba bu adam bu bölümde ne yapacak diye düşündüğüm iyi bir arkadaş.hazırcevap bir arkadaşdır kendileri.

  anna yakmıstır ve filinta gibi cocugu hoşlandıgı halde reddetmiştir bazarov bunu kaldıramamış ve doktor adayı arkadaşımızın hayatını değiştirmiştir.
 • üzerinden sosyal mesaj verilen karakterdir. elbette ki bazarov, tüm nihilistleri temsil etmek için ya da nihilizm kavramını temellendirmek adına oluşturulmuş bir karakter değildi. ancak edebiyatın bu ilk nihilist karakterinin aynı zamanda " zavallı " olması tesadüf değildir. kitabın başında yüceltilen bazarov, ona yazılan " acıklı " sonda saklı bir karakterdir bence. burada acıklı sondan kastım kesinlikle ölümü değildir.
 • marmarisli autocad üstadı yazar.
 • --- spoiler ---
  anarşist ve nihilist bünyesiyle kendine ancak sonsuzlukta yer bulabilmiş, ütopyasını yaşayabilecekken, rusya'nın ücra bir mezarlığında hikayesi sonlandırılmış, bir bağlamda babalara gelmiş babalar ve oğullar karakteri.

  "bu çiçekler bize, yalnız sonsuz huzuru anlatmazlar, onlar bize aynı zamanda o sonsuz barışı, ölümsüz bir hayatı anlatırlar."
  --- spoiler ---