• insanların neden bu derece nefret söylemine varan şekilde yargıladığınızı anlamıyorum. bırakın insanlar hayatlarındaki önemli anları istedikleri ve mutlu olacakları şekilde yaşasınlar. sırf sizin vizyonunuz "daha geniş" diye insanların beğenileri karşısında bu derece sert tutum almak, bu şekilde davranmak ne kadar enerji düşüren bir olay. ne gerek var? kadın özenmiş olabilir, hayatı boyunca bunu beklemiş olabilir, keyifle çabalamış olabilir. hayatında kaç kere odak noktası olup, aile ve çevre baskısı olmadan gönlünce dans edip, dağıtacak? sanki türkiye'de yaşayan evlenilecek kız profilimiz ekşisözlük beklentilerine göre süzülmüş ve yüksek kalite zevkleri olan bir habitat oluşturuyor.

zorunlu not: annem beni evlatlıktan reddetse bu şekilde kutlamam ama nedeni tercih etmediğim için olur. bekarlığa veda şeklinde kutlamak ne kadar tercihe bağlıysa bu şekilde bindallı ile kutlamak da tercihe bağlı. rahatsız olacak bir durum yok, hele insanların güzel-mutlu günlerinde bu kadar yerecek kadar bir olay hiç yok.
  • instagram'a kocasının kraliçesi, prensesinin annesi, babasının biriciği, ebesinin ise amı yazan kadın iticiliğidir.

ne varoş adetler ne keko şeyler bunlar amk ya. bitsin artık yeter şöyle zırvalıklar saçmalar ya. soytarı gibi bindallı nedir aga? ismi bile keko lan. bi de onu giyiyorlar.
  • "kurbanlık koyunlara kına yakılır, allah yoluna kurban gitsin diye. askere giden delikanlıya kına yakılır, vatan uğruna kurban olacak diye. gelin olan kıza kına yakılır kocasına, kaynanasına kurban olsun, onların arkasından gitsin, itaat etsin diye..."bu nedenle kına gecesi kadar saçma bir şey yoktur diyemiyeceğim tabii ki bundan daha saçma şeyler de vardır.kurban kesilmesi ve askere gidilmesi konusu da gayet gereksizdir.kimsenin ölmesine gerek yoktur.ne vatan için ne de etini yiyeceği insanlar için.bindallı evet bana göre de çok çirkin bir kıyafet fakat kına gecesinin anlamı daha çirkin.
  • itici olan bindallı giymek değil bunu sittin senedir görmediği kişilerin bile tebrik etmesinin şart olduğu bir şova dönüştürmektir. bu kadar "herkes bana baksın, beni tebrik etsin" denilerek yapılan şey higgs bozonu'nu keşfetmek dahi olsa itici durur.

öte yandan kına yakmak ile ilgili kurbanlıktan daha geçerli bir başka bilgiyi de yeri gelmişken şuraya bırakalım; kınanın yakılmasının sebebi antiseptik olmasıdır efenim. hem askerler, hem de başka bir köye giden gelinler doğduklarından beri alışık oldukları coğrafya ve bakteri florasından farklı bir yere gönderildiklerinde anında hastalanmasınlar diye, mikrobun en kolay bulaşacağı yer olan ellere kına yakılır ki en azından bakterilere zayıflamış haliyle maruz kalsınlar ve bir nevi aşılansınlar.

sağlıcakla kalın.
  • kimse için psikolojik tespit yapmayacağım, tabii ki de isteyen giyer ve beni zerre alakadar etmez. benim söylemek istediğim şey şu: bindallı gerçekten çirkin bir kıyafet/kostüm şahsi kanaatimce. günlük hayatlarında köy ve eski anadolu kültüründen olabildiğince sakınan, uzak duran insanların, ki bu kültürden uzak durmak da bu kültürü yaşamak da tamamen kişisel tercihtir, kimsenin haddi değildir laf etmek, konu düğün olunca bu kültürdeki tüm gelenek/görenek/ritüelleri birden benimsemesi bana ilginç geliyor. herkes işine geldiği kadarını yapıyor tabii, yani hem eski geleneklerdeki gibi düğünü erkek tarafı yapsın, tüm masrafları erkek karşılasın ama ilişkimiz modern zamanlardaki gibi olsun deniyor, bu bana biraz samimiyetsiz geliyor açıkçası.

bir de, dünyanın en seksi, en güzel kadını bile olsa bir kez bindallı içinde gördükten sonra o kadına sadece bacım gözüyle bakabiliyorum. ha "bindallı giyen kadın zaten evleniyordur, başka gözle bakma zaten" diyeceksiniz belki ama gelinin arkadaşı olarak da bindallı giyenler var. bu konudaki düşüncelerimin keskinliğini açıklamak adına şöyle bir örnek vereyim: natalie dormer üzerinde bindallıyla gelse, "i'm all yours tiger!" dese bu benim kulağıma "al beni yigidim -evet, yigidim, ğ yok- yuvanın gadını, çocuklarının anası yap" gibi gelir, alnından öpüp "dünya ahret -evet ahret, i yok- bacımsın" derim.
  • kocişkosu olacak kadındır
    örn. ahmet'in prensesi evinin sultanı,kün fe yekün, kalpkalpkalp
  • karakter analizleri, psikolojik tespitler daha neler neler.

hangi kumaş parçası birinin gerçek kişiliği hakkında bunları söyletmeye yetebilir ki?
    artık birazcık haddinizi bilmeyi, insanların hayatına karışmamayı, "bana ne" demeyi öğrenin lütfen.

sadece bir elbiseden bahsettiğinizin bilincine vararak yazarsanız daha mantıklı cümleler kurarsınız diye düşünüyorum.
  • zevk meselesidir çok da şey yapmamak lazım.

son dönem kına gecelerinde başka iğrençlikler var. misal, damat sahnenin ortasına oturuyor, gelin kızımız elinde bir testi tüm misafirlerin önünde damadın önünde göbek atıyor sonra da o testiyi kırıyor. bunu aile büyüklerime sordum, hepsinden aynı yanıtı aldım. biz böyle kına adeti görmedik. (gerçekten var mı bilmiyorum ama bence uydurma bir adet)

arkadaş bu erkekleri nasıl yüceltmektir, kadını nasıl küçültmektir. sen adamın karşısında nasıl göbek atarsın milletin içinde. evinizde birbirinize striptiz mi yaparsınız kölecilik mi ne yaparsanız yapın. kendi hayal dünyanıza kalmış. ama o şekilde bir sahne kadını küçük düşüren bir davranıştır. işin kötü yanı bunu kendini okumuş diye tabir eden kızlarımız yapıyor.

bu testi olayını ilk gördüğümde aklıma gelen ilk şey "halvete girmek için raks eden hürrem".
  • esasında bindallı dediğimiz şöyle bir şey, son senelerde osmanlı akımının artmasıyla şöyle bir şeye evrildi. bir nevi upgrade edildi ve küçük küçük sultanlarımız, piremseslerimiz oldu. bindallı eski zamanların gelinliği, modern gelinlik benimsendiğinden beri sadece kınalarda giyiliyor. gelenekselci bir insanım, giymek istiyorum diyene diyecek lafım yok ama yeni versiyon bindallıyı tercih edip giyenlere bir haller geliyor, bir triplere giriyor, komik oluyor.

kısacası 90'larda 2000'lerin başında böyle bir moda yoktu. hatta bu dönem aralığında kına yakılırken pijama giyiliyordu. bildiğin pijama tam olarak bunun gibi olmasa da böyle bir şeydi; saten, lacivert ya da kırmızı, çiçekli ya da düz oluyordu. hatta teyzem bunun içi düz, sabahlığı sırtında ejderha işlemeli olan versiyonunu giymişti. na böyle bir şey. yani anlaşılacağı üzre o dönem aşrı aşrı memleketlere epey bir ninja verildi.
hesabın var mı? giriş yap