şükela:  tümü | bugün
 • limaniyla unlu valencia'nin hemen altinda yer alan kucuk, gri bir sanayi sehri.. ispanya'nin guneydogusunda, yine bir liman sehri olan cartagena'nin en belirgin ozelligi ise bir denizcilik sehri olmasidir.. dogal bir limana sahip olan cartagena'da ilk yerleşim yeri kartacalilar tarafindan kurulmus ve buraya "quart hadas" (yeni sehir) ismi verilmis.. daha sonra romalilar tarafindan fethedilen sehre "carthago nova" (yeni kartaca) ismi verilmis, nitekim bu isimli bir sehre caesar3 pc oyununda da rastlanir.. kurdugunuz sehrin ticaret yaptigi uygarliklardan biridir carthago nova.. dunyada tasarlanan ilk denizalti da cartagena rihtiminda sergileniyor halen.. 1888'de isaac peral tarafindan tasarlanan bir denizalti bu.. sehrin kalesi "castillo de la concepcion"dan roma'dan kalma kalintilari ve bizans surlarini tepeden gormek mumkun..
 • vaktiyle başarılı yarışlar çıkaran bir atın da adı aynı zamanda
 • karayip kiyisinda kolombiya $ehri. pek cok turk insanina pirates sayesinde vahyolunan bu $ehrin guzel plajlari var(mi$). google'da aratinca hep ispanya cartagena'si cikiyor lakin.
 • (bkz: cartegena)
 • tüm dünyayı tarim urunlerinin genetik yapisini degistirmenin* zararından korumak amacı ile imzalanmış "birleşmiş milletler biyogüvenlik protokolü" nün imzalandığı şehir. protokol bu şehrin adı ile anılmaktadır.
  (bkz: bm cartagena biyogüvenlik protokolu)
 • süper basit ve keyifli, birinci sinif bir kutu oyunu!

  üzerinde 8+ isareti olmasina karsin gerçek rakamin 5+ olmasi gereken oyun. kurallari 1 dakika içinde anlatilacak kadar basittir ve buna karsin beklenmedik bir derinligi vardir.

  oyunun bütün malzemesini piyonlar (korsanlar!), üzerinde 6 seklin (kiliç, tabanca, kuru kafa, sapka, sise, anahtar) oldugu bir deste ve bu isaretlerin dizili oldugu 6 adet yol parçasidir.

  oyun, temasini cartagena'nin korkunç kalesinden 1672 yilinda kaçan korsanlardan almis. gerçekten de yol aslinda bir kaçis tüneli olarak aniliyor.

  öte yandan benim bu oyuna daha çok yakistiracagim bir tema korsanlarin söhret yarisi olurdu. elinizdeki kartlar hikayeleri temsil eder mesela tabanca kartini oynadiginizda korsanlar arasinda söhret kazanirsiniz. birçok tabanca oynarsaniz korsanlarinizin söhreti katlanarak büyür. öte yandan ilerleyen korsanlariniza yeni hikayeler kazandirmak için arada sirada geri dönüp diger korsanlara anlatmaniz gerekir. diger korsanlara anlattiginizda onlar da size söhretin anahtarlarini verir. yeni kartlariniz hikayeleriniz olur falan filan...

  eh klasik oldugu üzere püf noktalarini da aktaralim.
  hemen anlayacaginiz üzere bir korsani hemen gemiye bindirmek çok hatalidir. eger kartlar açik oynuyorsaniz (ki benim tavsiyem odur) ortamda bol bulunan kartinizi oynamadan önce sabirli olun. o sekil doldukça kartinizin degeri de artacaktir. korsanlarinizi geri oynarken siralama önemlidir. burada basit düzenlemelerle daha çok kart çekebilirsiniz. oyun sonunda adami ve karti azalan oyuncuya pislik yapmak çok zor degildir. oyuncunun korsan(lar)inin arkasindaki guruplari 3'leyip öne geçmesini de engelleyerek rakibinizi diskalifiye bile edebilirsiniz. kazanmak üzere olan oyuncuya karsi biraz isbirligi ve akilli hamleler süper sonuç verir. açgözlü olmayin!

  aile ortaminda, kartlari kapali oynayarak sans faktörünü arttirmak tercih edilebilir.
 • ispanya'ya yakismayacak derecede gri bir sehir .kapatilmis onlarca sanayi tesisi , fabrikasinin arasindan gecerken garip bir his kapliyor icinizi.
  kendinizi nedense biraz guvensiz hissediyorsunuz.sanki baskabiyerdeymis gibi.
  ilginc bir sehir.
  ben gittim , hicbir olayi yok , gitmeyin.
 • yıllar önce sid meier's pirates oyununda gördüğümde ölmeden bu şehre kesin gitmeliyim dediğim, kolombiyanın kuzeyinde, okyanus kıyısında yer alan muhteşem kent. farklı dönem mimari anlayışına göre bölgelere ayrılmış olan kentte modern binalar ile tarihi kent, denizin de yardımı ile birbirinden kesin hatlarla ayrılmış durumda.

  tarihi kent dokusuna dokunmadan nasıl modern şehir yaratılabilir konusunda türkiye' deki belediyelere örnek olabilecek bu şehre ayak basıldığında, neden kolombiyalıların tüm tanıtım broşürlerinde; bu ülkeye gelen turistlere "tek risk kalmak istemenizdir" dedikleri daha rahat anlaşılıyor. iyi korunmuş tarihi kent merkezinde koloni dönemi mimarisini yansıtan evlerin arasında,dar sokaklarda kaybolmak, kolombiyanın bir parçası olmak istiyor insan. tarihi kent merkezindeki ahşap cumbalı taş evler osmanlı mimarisini, güney amerika' dan ise cuzco' yu andırıyor. bu kentte şehre miami havası katan modern binalar, plajlar, kocaman topları ile ispanyol kaleleri ve tarihi dokunun oluşturduğu ilginç bir simya olduğu için sadece andırıyor.
 • ispanya'nin guneyinde olani icin sunu soyleyebilirim : eger zamaniniz ve imkanlariniz sinirli ise ve orada yapmaniz gereken bir is yoksa rotanizi buraya cevirmenizi tavsiye etmiyorum.. gidin kendiniz gorun de denebilirdi ancak bu yoreye gelmek zor buradan cikmak daha da zordur. ille geldiyseniz ve gozleriniz plaj ariyorsa los alcazares adli kasabada altinova havasini yakalayabilirsiniz.
  ayrica almeira yolunda avrupai bir col gorme firsati da bulacaksiniz.