1. 18 yasin altinda bulunan cocuklarin, ana-babalari veya bakmakla yukumlu diger kisiler tarafindan, fiziksel, duygusal, cinsel, gelisimlerini engelliyen veya ruhsagligina zarar veren, kaza sonucu olmayan durumlarla karsi karsiya birakilmasi.
  2. verilen habere göre , unicef'in hazırladığı raporda özellikle kız çocuklarının 20 ülkede kaçırılıp çatışmalarda kullanıldığı ,cinsel köle olarak tutuldukları,bazılarının fiilen silahlı çatışmada görev aldıkları ileri sürülmektedir.

türkiye'nin de bu ülkeler arasında gösterilmesi,raporun maksatlı olarak hazırlandığını göstermekte ise de ;
    -çatışma dışında -erkek çocuklar yanında kız çocuklarının da istismar edildikleri inkâr edilemez.

haberin tamamı şu adrestedir :

http://haber.mynet.com/…951932223&date=13aralik2004

edit : site haberi kaldırmış galiba.ben erişemiyorum.
  3. istanbul üniversitesindeki psikoloji öğrencilerinin bu konuda akademik birikimin de ötesinde uçsuz bucaksız bir insani duyarlılık taşıyan gökhan oraldan alma şansına eriştikleri ve birçoğunun dört yıl boyunca okudukları en iyi ders olan derstir. yalnız ismi itibarıyla fazlasıyla talihsizliğe uğramıştır.

yer: otobüs, emuncipation'un telefonu çalar nosurprises aramaktadır
    nosurprises: geliyo musun çocuk istismarına?
    emuncipation: tabi geliyorum canım kaçırır mıyım çocuk istismarını?
    (otobüsteki herkes şaşkınlıkla ve tiksinerek telefonda konuşan emuncipation'a bakmaya başlar)

başka bir zamanda bir üçüncü arkadaşları hayran olduğu gökhan hocayı tanımayan birine anlatmaktadır.
    üçüncü arkadaş: şöyle süper bi insan, böyle süper bi hoca....
    başka biri: kim bu gökhan hoca habire bahsediyosunuz?
    üçüncü arkadaş: çocuk istismarcısı.
  4. sadece 18 yaşından küçük bir çocuğun 18 yaşından büyük bir yetişkin tarafından cinselliğe zorlanmasıyla sınırlı olduğu sanılan ama aile ihmalinden 18 yaşından küçük bir çocuğun kendisinden 5 yaş ya da daha fazla küçük bir çocuğu istismarına kadar birçok davranışı kapsayan eylem. hakkında doğru bilinen yanlışlardan biri de çok az rastlandığıdır; bu konuyla ilgili literatürü taradığınızda ne kadar yaygın olduğuna inanamazsınız.

çocuk istismarı hakkında bilgi verin