şükela:  tümü | bugün
 • 18 yasin altinda bulunan cocuklarin, ana-babalari veya bakmakla yukumlu diger kisiler tarafindan, fiziksel, duygusal, cinsel, gelisimlerini engelliyen veya ruhsagligina zarar veren, kaza sonucu olmayan durumlarla karsi karsiya birakilmasi.
 • verilen habere göre , unicef'in hazırladığı raporda özellikle kız çocuklarının 20 ülkede kaçırılıp çatışmalarda kullanıldığı ,cinsel köle olarak tutuldukları,bazılarının fiilen silahlı çatışmada görev aldıkları ileri sürülmektedir.

  türkiye'nin de bu ülkeler arasında gösterilmesi,raporun maksatlı olarak hazırlandığını göstermekte ise de ;
  -çatışma dışında -erkek çocuklar yanında kız çocuklarının da istismar edildikleri inkâr edilemez.

  haberin tamamı şu adrestedir :

  http://haber.mynet.com/…951932223&date=13aralik2004

  edit : site haberi kaldırmış galiba.ben erişemiyorum.
 • (bkz: csa)
 • istanbul üniversitesindeki psikoloji öğrencilerinin bu konuda akademik birikimin de ötesinde uçsuz bucaksız bir insani duyarlılık taşıyan gökhan oraldan alma şansına eriştikleri ve birçoğunun dört yıl boyunca okudukları en iyi ders olan derstir. yalnız ismi itibarıyla fazlasıyla talihsizliğe uğramıştır.

  yer: otobüs, emuncipation'un telefonu çalar nosurprises aramaktadır
  nosurprises: geliyo musun çocuk istismarına?
  emuncipation: tabi geliyorum canım kaçırır mıyım çocuk istismarını?
  (otobüsteki herkes şaşkınlıkla ve tiksinerek telefonda konuşan emuncipation'a bakmaya başlar)

  başka bir zamanda bir üçüncü arkadaşları hayran olduğu gökhan hocayı tanımayan birine anlatmaktadır.
  üçüncü arkadaş: şöyle süper bi insan, böyle süper bi hoca....
  başka biri: kim bu gökhan hoca habire bahsediyosunuz?
  üçüncü arkadaş: çocuk istismarcısı.
 • sadece 18 yaşından küçük bir çocuğun 18 yaşından büyük bir yetişkin tarafından cinselliğe zorlanmasıyla sınırlı olduğu sanılan ama aile ihmalinden 18 yaşından küçük bir çocuğun kendisinden 5 yaş ya da daha fazla küçük bir çocuğu istismarına kadar birçok davranışı kapsayan eylem. hakkında doğru bilinen yanlışlardan biri de çok az rastlandığıdır; bu konuyla ilgili literatürü taradığınızda ne kadar yaygın olduğuna inanamazsınız.
 • istismar deyince neler girer derseniz;

  herkesin anlayabileceği bir dille yazılmış oldukça kapsamlı bir yazı için ;

  http://www.adlitip.org/…k/cocuk_istismari_nedir.htm

  istimarın cinsel boyutu için;

  http://www.adlitip.org/…uklarda_cinsel_istismar.htm
 • reşit olma yaşına ilişkin olarak hak ve özgürlükler adına ilginç tartışmalara konu olan bir sömürü biçimi..

  örneğin liseli kızların pornografik alanda kullanılmasını çocuk istismarı kapsamında ele aldığınız zaman oradan bir erkek çıkıp size çok rahatlıkla "sen cinsiyetçisin, terbiyesizsin, saplantılısın" diyebilir.. (başıma geldi oradan biliyorum)

  liseli lolita imajını çocuk istismarının bir parçası olarak görmek sizin çok rahatlıkla "saplantılı", "muhafazakar" ve hatta "cinsiyetçi" olarak lanse edilmenize neden olabiliyor..

  çocuk istismarı gibi aleni bir meselede bile böylesine becerikli saptırma yöntemlerine raslamaktayız.. bir bakmışsın ki sen soruna sahip çıkan değil asıl sapkın olan kişi durumuna düşürülüvermişsin.. neyse ki böyle bir yetenek her erkek evladında mevcut değil..
 • çocuk kelimesinin ifade ettiklerinin sınırlarını etik değerler olmaksızın zorlayarak çocukların her şekilde sömürülmesine doğrudan veya dolaylı katkıda bulunan hareketler bütünü.bu hareketler çoğu zaman alenen tanık olabileceğiniz durumları yansıtmaz. "çekici" olmak uğruna çocuksu imgeler kullanılarak da yapılan hastalıklı eylemlerdir. cinsiyet üzerinden dönen birçok suç ve haksız, hatalı vs. eylemde olduğu gibi zihinde başlar ve zihinlere "fantezi" adı altında göndermeler yaparak kimilerince meşru kılındığı yanılgısına düşülür. oysa ki yönlendirme barındıran kimi göndermeler ne yazık ki hastalıklı algılamalarda doğrudan çocuk istismarı sonucunu yaratabilme potansiyeline sahiptir. hoş olmasa dahi çocuksu imgelerin kişilerin her türlü cinsel ihtiyaçları için kullanılmasına anlam vermek ve tepki vermemek tepkisizlikten öteye çok vahim bir normalleştirmenin sonucudur kanımca.