• şehitlik nedir. askerin vurduğu polis, polisin vurduğu asker, sivil tarafından öldürülen asker şehit olur mu? kavram eksikliği var bu şehitlik ile doldurulmaya çalışılıyor ölüm yüceltiliyor. (bkz: herkesin kendi ölüsüne şehit demesi)
  • tdk diyor ki: arapça şehid: kutsal bir ülkü veya inanç uğrunda ölen kimse.

bu tanıma göre o gece kutsal inancı vatanı kurtarmak için akp'yi savunmak olanlar da şehit, fetö'ye inanıp o uğurda savaşanlar da şehit. pkk'lı da şehit, asker de şehit. işidci de şehit, işid saldırısında ölen de şehit. herkes kendi kutsal inancı uğruna öldüğüne göre herkes şehit. oldukça saçma, ama hadi bunu kabul edelim.

işin ironik kısmı şu. islam'da demokrasi var mı? yok. demokrasi antik yunan'da doğan, sonra fransızlar tarafından uygulanan ve dünyaya bu şekilde yayılan bir yönetim biçimi. islam'da olmayan demokrasi islam'a göre nasıl kutsal bir amaç oluyor? demokrasi şehidi nedir, biri bunu açıklasın.
  • algı yönetiminin, çarpıtmanın zirvesi cümle. bir kişi de videoyu ya da programı izlememiş ki acaba kadın ne diyor? "darbe gecesi ölenlere şehit demem" gibi bir ifade yok. ben ölenlere konumum ve düşüncem itibariyle insan derim diyor. sen şehit deyip geçerken kadın "orada ölenlerin hayatı cumhurbaşkanından daha değersiz değil" diyordu. kim acaba ölenlere daha çok değer veriyor düşünmek lazım. bahsettiği gibi şehitlik dini bir kavramdır. isteyen farklı anlamlar yükleyebilir.

şahsen ben de şehitlik mefhumuna inanmıyorum. hatta şehitlikle ilgili düşüncelerim şehit başlığı altında mevcuttur. herkes sizin gibi mi düşünmek zorunda? ben şehitlik kavramına inanmıyorum ve bunu özgürlük ve demokrasi olduğu iddia edilen bir ülkede dile getirmek istiyorum. ha eğer yok kardeşim bu ülkede özgürlük de yok demokrasi de, işine geliyorsa diyorsanız o zaman eyvallah.

muhafazakar kesimin hassasiyetleri diye işin cılkı çıktı. karşı kesimin hiç bir hassasiyetine önem vermeyeceksin ama sürekli kendi hassasiyetin üzerinden nemalanacaksın. iş değil.
  • din bu ülkede en büyük siyasi argüman olduğu sürece imkanı olamayacak durum.
  • sehit olsan ne olur, olmasan ne olur..adam olmus iste..o arkadaslara gore gezide olenlerde terorist zaten...
  • gezi parkında ölenlerden daha az şehit oldukları kesin.
  • bazı arkadaşlar demiş ki siz o tankların altına yatanların, kurşunların önlerinde duranların vatan için ölmelerini anlayamayacaksınız.

evet o insanların bu davranışlarının bir motivasyon kaynağı var. ancak bu motivasyonun kuranda geçtiği gibi allah yolunda hareket etmek mi yoksa bir siyasinin ağzından çıkan iki cümle mi olduğunu bilemeyeceğiz. kaldı ki darbecilerin de motivasyon kaynağı muhtemelen allah yolunda hareket etmekti. burda şöyle bir sorun da ortaya çıkıyor; kim gerçekten allah yolunda hareket ediyor?

sanırım sorun kronik müslümanlık sorunlarından kim gerçek müslümana gelip dayanıyor. yani bugün dünya üzerinde birbiriyle savaşan ne kadar müslüman varsa hepsi kendi ölülerine şehit diyor. bizde de mesela erdoğan meydanlara çıkın demese çıkmayacak insanlar erdoğan dedi diye çıkıyor ve ölürse şehit deniyor.

neyse bunlar ezan okunurken bacak bacak üstüne atmayarak saygısını ifade eden ve müziği kapatarak ibadetini yerine getiren tayfa için biraz ağır konular.

şehitlik kavramını kullanmaya devam.

edit: vatan için ölenlere şehit denir falan deniyor da mesela adam sadece devlet kendisine maaş verdiği için üzerine üniforma giyip beline silahını takıyor ve verilen görevi sadece maaş aldığı için yerine getiriyor. şimdi bu adam öldüğünde şehit mi olmuş oluyor?

şehitlik kavramının ne olduğunu daha detaylı incelemek gerekiyor.
  • "kral çıplak" demenin bir başka yolu. yok arkadaş bu millet iyice kafayı sıyırdı. şehit dese ne olacak demese ne olacak? erdoğan o insanları silahlı cuntanın önüne sürdü ve insanlar öldü. artık yaşamıyorlar. yoklar. bu kadar basit. akp politikayı niçin yapıyor? bu yaşamını yitiren insanların esenliği için mi? yoksa bir kişinin daha ne kadar olduğunu bilmediğimiz süreyle iktidarını koruması için mi? onu bir söyleyin. yok insanlar sokağa çıkmasaymış darbe önlenemezmiş! yok büyük iş yapmışlar! bir gidin tanrı aşkına. gazetelerden okuyoruz darbecilerin de kafaları net değil. insanların hayatlarını kaybetmelerine ne gerek vardı? balkonlara çıksalar, bir ses çıkarsalar dahi böylesine saçma bir darbe girişimi polis eliyle püskürtülürdü. ve şunu söylüyorum cuntayla karşı karşıya gelen insanların "demokrasi şehidi" ilan edilmesi tamamen siyasi bir durum. nalıncı keseri gibi her olayı kendine yontan siyasilerin kendi emelleri için kullandığı bir durum. tekrar söylüyorum "şehit" demeniz neyi değiştirecek? o insanlar ateşe atıldı ve yaşamını yitirdi. nokta.
  • o değil de, hala "halk sokaklara inmeseydi darbe olacaktı" ya inananlar var.

öyle güzel uyuyorsun ki halkım, uyandırmaya kıyamıyorum.

konuya gelirsek, şehittirler ya da değildirler; bakın gerçekten hiçbir önemi yok artık. bunu kimseyi aşağılamak için söylemiyorum. ölmüş bir adamın arkasından "o bir şehitti, hak ettiği gibi cennete gitti" deseniz ne olur, demeseniz ne olur. size mi soracak allah? referandum mu yapacak? bırakın kim ne isterse desin.

bir insan onlar gibi düşünmeyince, hop! hayatını karartıyorlar zaten. hemen buraya gelip linç ediliyor. nuşen mazıcı hakkında da yasal takip başlatılmış. bravo, bütün adalet mükemmel işliyor çünkü, o yüzden sıra buna geldi doğal olarak.
  • islamcıların ikiyüzlülüğünü bir kez daha faş eden çıkıştır.

şehitlik mertebesini kutsayanlar, 'kelle' tabirine yakın geçmişte sessiz kalmış, gezi'de daha iyi bir dünya için hayatını kaybedenlere de 'terörist' demişti. varsa şu alemde günaha girmek, islamcıların sicili ziyadesiyle kabarıktır.

darbe gecesi ölen herkes insandır. tavrı veya tarafı ne olursa olsun hayatta kalanların vizyonlarını dönüştürdüğü için ayrıca değerlidir. ölüler üzerinden hiyerarşi tasarımında bulunmak akılsızlık veya kötü niyetlilik sayılmalıdır. ötesi laf kalabalığıdır.
hesabın var mı? giriş yap