şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gercek adi di$ ticaret dengesi olan ulusal hesabin, ulkemizde asla pozitif olmami$ olmasi nedeniyle aldigi isim.

  = ihracat - ithalat - transfer odemeleri
 • die verilerine göre, 2004 yılının ilk çeyreğinde yüzde 80.1 artışla 7.2 milyar dolara olan ihracat ithalat dengesizliği.

  (bkz: mayıs 2004 türkiye ekonomik bunalımı)
 • deniz baykalın cari açık sandığı açık türü.
 • --dış ticaret açığı nedir?
  --en dış ve en yabancı, çok uzak açıklara yapılan ticarete dış ticaret açığı diyoruz.
  (bilal/ortaokul-2)

  --dışarı ihrac ettiğimiz mallar yolda hasara uğrarsa veya yerine ulaşamazsa buna dış ticaret açığı denir.
  mahmut/ortaokul-2

  (bkz: dikkat yazılı var)
 • 2004 temmuz ayı itibariyle cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaşan ve 6 ay içerisinde bize yeni bir ekonomik kriz yaşatması beklenen "ekonomimiz büyüyor büyümesine ama gelişmiyor"un açık kanıtı olan ihracatın ihtalat ve transfer ödemeleri toplamından farkı.
 • turkiye'nin 2003 yilinda (tahmin edilen) dis ticaret acigi 13,9 milyar dolardi..
  50.8 milyar $ ihracat, 64.8 milyar $ ithalat..

  karsilastrmak icin fransa ve yunanistan'in degerlerini alirsak..

  fransa:
  361 milyar $ ihracat,356 milyar $ ithalat --> 5 milyar $ dolar ticaret fazlasi
  yunanistan:
  10.4 milyar $, 33.1 milyar dolar ithalat --> 22.7 milyar $ dis ticaret acigi..

  dis ticaret acigi dis borctan bile daha onemli, eger calisip uretip ve disinizi sikip borcunuzu odeyebiliyorsaniz..
  turkiye veya yunanistan gibi uretmeden tuketen ulkeler icin ise hicbir sans yok...

  yunanistan'daki rakamlardan gorulecegi uzere; halk sefahat icerisinde calismadan asiri bir tuketim icerisinde...
  turkiye'de (belli bir mutlu azinlik haricinde kalan) buyuk bir kesim sefalet icerisinde yasamasa bizde de yunanistan'daki gibi 1'e 3 misli uretim ve tuketim oranlari ortaya cikabilir...
 • an itibariyle 20 milyar 8 milyon dolar
 • an itibariyle 24 milyar dolar
 • ______________________ithalat__________ihracat__________fark

  ara malları_____________78,118_________28,879_________-49,239
  sermaye malları_________18,976__________7,577_________-11,399
  tüketim malları_________12,693_________33,268__________20,575

  toplam_______________110,377_________69,984_________-40,393

  ağutos ayı itibariyle türkiye'nin toplam 12 aylık dış ticaret açığı 40 milyar $'ı buluyor. tabloyu incelemeden önce genel bir bilgi vermek gerekirse;

  ara malları : üretim esnasında, malın son tüketiciye ulaşmadan önce üretime katılan işlenmiş hamadde.

  sermaye malları: bir malın üretilmesi için, fabrika ilk kurulduğunda kullanılan yatırım malları.

  tüketim malları: son kullancıya ulaşan nihai mal.

  örnek vermek gerekirse, vestel marka bir televizyon tüketim malı, vestel'in bu televizyonlarda kullandığı samsung tv tüpleri ara malı, vestel fabrikasında bulunan cnc tezgahları ise sermaye malıdır.

  bu bilgilerden sonra görülüyor ki, türkiye tüketim malları ihracatçısı. yani bizim dış ticaret açığımız sermaye malları ve ara malları kısmında.

  türkiye'nin ithal ettiği ara malları ise, büyük oranda türkiye'nin üretemediği yüksek teknoloji malları. misal vestel, televizyonun elektronik devrelerini üretirken tüpünü dışarıdan alıyor. yani sorun teknoloji sorunu. biz ihraç ettiğimiz ürünler için dahi ciddi miktarda ara malı ithalatı yapmak zorunda kalıyoruz. vestel örneğinden devam edersek; vestel, 100 liralık televizyon ihraç etmek için 70 liralık ithalat yapmak zorunda. vestelin üretime katma değeri % 30-40 gibi bir oranda. bu oran firmadan firmaya değişse bile, bir kaç firma haricinde nadiren % 50'nin üzerine çıkıyor.

  teknoloji sorununun altında ise özellikle üniversitelerde verilen yetersiz eğitim yatıyor. ne yazık ki, bizim üniversitlerimiz teknoloji geliştirecek mühendisler değil, başkalarının ürettiği teknolojileri kullanmak amacıyla mühendis yetiştiriyor. bizim üniversitelerimizde önemli olan teknik eğitim değil, dışarıdan gelen makinaların ingilizce kullanma klavuzunu okuyup, makinayı çalışır halde tutabilmek için gerekli olan yabancı dil eğitimi. ben de bir mühendis olarak bu özeleştiriyi yapabiliyorum.

  bu ülkede, teknik dersleri ingilizce veren üniversiteler olduğu sürece ilelebet dış ticaret açığı vereceğiz, bu böyle biline.
 • http://www.geocities.com/…n/disticaretverileri.html

  yukarıdaki linkte bulunan tablodan görüldüğü gibi, dış ticaret açığımızın büyük kısmı uzakdoğu ülkeleri ile. bu ülkelerin dış ticaretimiz içindeki payları sadece % 12 olmasına rağmen, dış ticaret açığımız içindeki payları tamı tamına % 38. ilk 8 ayda oluşan 28,5 milyar $'lık açığımızın, 11 milyar $'ından uzakdoğu ülkeleri sorumlu. bu ülkelere ilk 8 ayda, 1,8 milyar $ mal satmışız, karşılığında da 12,7 milyar $ mal almışız. yani ihracatımızın ithalatı karşılama oranı % 15 gibi çok düşük bir seviyede. halbuki uzakdoğu ülkeleri dışındaki ülkeler ile ticaretimize baktığımızda bu oran % 71 gibi, yani nerdeyse 5 misli daha iyi.

  öte yandan tablodan net olarak görülüyor ki, gümrük birliği bizim dış ticaretimizi olumsuz değil gayet olumlu etkilemiş.

  1- dış ticaretimiz içinde avrupa'nın payı artmış ve toplam ticaretimiz de artmış.
  2- gümrük birliği karşıtları, türkiye'nin dış ticaret açığının sebebinin gümrük birliği olduğunu iddia ediyorlardı. ama tabloda görülüyor ki, avrupa birliği ülkeleri ile yaptığımız ticarette ihracatın ithalatı karşılama oranı % 76 gibi yüksek bir seviyede izliyor. ab harici ülkeler ile yaptığımız ticarette karşılama oranı % 51 iken, avrupa birliği ülkelerinde bu rakam % 76'ya çıkıyor. demek ki, biz gümrük birliğinden çıkarsak bu oran daha da düşecek.

  tabloda dikkat çeken diğer bir nokta da, kuzey amerika ülkeleri ile olan ticaretimizde yakaladığımız % 89 gibi yüksek oran. tahminimce dolar, tl karşısında biraz değer kazanırsa biz bu ülkeler ile olan ticaretimizde fazla bile verebiliriz.

  edit: gümrük birliğinin bizim lehimize olduğunun bir diğer kanıtı da isviçre olan tacertimizdir. bu ülke gümrük birliği dışında kalan bir avrupa ülkesi olduğu için çok önemli bir karşılaştırma imkanı sunuyor. isviçre'den son 12 ayda yaklaşık 4,2 milyar $ mal aldığımız halde, sadece ama sadece 450 milyon $ mal satmayı becerebilmişiz. yani ihracatın ithalatı karşılama oranı nerdeyse % 10. diğer avrupa ülkeleri ile olan ticaretimizde % 76 gibi yüksek bir oranı tuttururken, isviçre ile ticaretimizde % 10'da kalıyorsak, gümrük birliği bize faydalı oluyor demektir.