• toplanın sözlük.

kendine erkek diyen bu piçe haddini bildirelim, belki yarın işleyecek olan adalet denilen kavrama ses oluruz.
  • tuba'nın sesi olmak zorundayız, çünkü bu insan olmanın önkoşulu.

"erkekler de şiddet görüyor ama yağğğ" diyen bazı aklıevvellerin heeep unuttuğu bir gerçek var: erkeklere de şiddeti erkekler uyguluyor genellikle. açın ülkelerin suç istatistiklerine bakın ve bana katillerin, şiddet zanlılarının %90'ından fazlasının erkek olmadığı ülke bulun. bakalım kaç tane çıkacak? şiddeti üreten eril kültürken ve uygulayıcıları da genellikle erkeklerken, elbette o şiddet yalnızca çocukları, kadınları ve lgbti'leri vurmakla kalmayacak, bizzat sizi de vuracak. size erkeklik taslayan erkeklerden şikayetçiyseniz, o zaman belki feministlere küfretmek yerine bu sistemi değiştirmek için bir adım da siz atmalısınız, ne dersiniz? "erkeklere de şiddeti erkek uyguluyor" yazınca "okumaktan vazgeçiyorsanız", haksızlığınızın yüzüne vurulmasını sindirememişsiniz demektir. tekrar sorayım,erkekleri öldürenler de yine erkekler değil mi, katiller koğuşu baştan başa erkeklerle dolu değil mi? haksız olduğunuz yüzüne vurulunca "topumu aldım gidiyorum" yaparak mı güya şikayetçisi olduğunuz bu sistemi değiştireceksiniz?

önce şu gerçeği oturup kabullenelim: "eski sevgilisinin boğazını kesti" başlığını görünce o şiddeti uygulayanın genelde erkek olduğunu düşünüyoruz, çünkü evet, genelde erkek. sevgilisi kendisini terk etti, boşanmak istedi diye çeşitli manyaklıklara sapacak kadın yok mudur, vardır. birileri hemen atlayıp "biz erkekler psikolojik şiddet görüyoruz tağam mııı bühühühühüh" diye de ağlayacaktır hemen, eminim, sanki onu bir kadın hayatının her gününde evinde veya inde veya en azından yolda, sokakta, otobüste, metroda maruz kaldığı tiplerden görmüyormuş gibi... dertlerinizi küçümsemiyorum, o dertler sizin için gerçekten var biliyorum, ama o dertler yalnızca sizde var sanıyorsunuz ya, hah işte o noktada dayanamayıp gülüyorum. bizim de maruz kaldığımız için yakınen bildiğimiz gibi, psikolojik şiddet de kötüdür ve insanı intihara varan noktalara sürükleyebilir, ama eğri oturun doğru konuşun, onun bile yarattığı etkilerin tedavi edilme-düzeltilme şansı var, ama ancak hayatta kalırsanız. birini öldürdüğünüzde/öldürmeye teşebbüs ettiğinizde bütün o şansı ortadan kaldırırsınız. "örköklör dö şöddöt göröyör"cüler biz zahmet kafalarını gömdükleri o kumdan çıkarsınlar ve "benden boşanmak istedi öldürdüm" haberlerinde neredeyse yüzde yüze yakın oranla mağdurun kadın, maktulünse erkek olduğunu görsünler. tırı vırılarınızı alın çöpe atın, gerçek bu kadar sert ve acı. ayrılmak/boşanmak istediği için kadının öldürülebildiği yerde azıcık hayanız, edebiniz olsun be artık. kadın artık nefes alamayacak, hayatta kalamayacak, sen daha bana neyden bahsediyorsun?

bu gerçeği kabul ettikten sonra, mağdurda kusur aramayı bırakın. normal bir zamanda "ama yavrucum/güzel ablam/canım arkadaşım, sen bu tipten uzak mı dursan acaba? tekin birine benzemiyor." diyebilirsiniz. ama zaten böylesi bir saldırıya uğramış bir kadına artık biraz bir merhamet gösterin yahu! insaf be! herkes hata yapabilir, ama hiçbir hatanın bedeli öldürülmek olamaz, olmamalı! siz belki iyiniyetle bazı şeyleri söylüyor olsanız bile, kamu vicdanında "e onla ilişki yaşarsan böyle de saldırılırsın, kusura bakma, hiiiç ağlama" demiş oluyorsunuz. yani siz öyle demiyorsunuz biliyorum da, bazı odunların decoder'leri inanın o sözlerinizi aynen böyle çeviriyor. o yüzden yapmayın! niyetiniz iyiyse bile yapmayın! o "iyiniyet" çok kötü yerlere çıkıyor, niyetinize hizmet etmeyecek, yapmayın!

bir sonraki adımda, gerçekleri kabul etmek yeterli değildir. saldırganların çoğunun erkek olması, bizi asla (bazı feminist düşmanları görmeyecektir gene, vurguluyorum) asla "erkeklerin hepsi canavardır" söylemine itmemeli. birincisi böyle genellemeler yanlıştır ve öyle olmayanların da bilenmesine sebep olabileceği için tehlikelidir. ikincisi, birine sırf sahip olduğu biyolojik özellikler yüzünden "canavar" derseniz, aslında onun kabahatleri, sorumsuzlukları, suçları için kendi ellerinizle bir özür yaratmış, bir kılıf uydurmuş olursunuz. emin olun erkeklerin ciddi bir kısmının gayet işine geliyor bu "erkekler canavardır" söylemi, çünkü "erkeğim ben, testosteronum var, saldırganım, sana tecavüz edebilir seni öldürebilirim ben" demesini sağlıyor bu. "ben böyleyim işine gelirse" diyor, "ayağını denk alması gereken sensin çünkü ben zaten insan değil canavarım, günah benden gider, benim sorumluluğum yok, ben sadece dürtüleriyle hareket eden bir canlıyım" diyor. o katil ruhlu adamın ailesinin "e o da almasaymış evine bizim oğlanı" lafı tam bu sayede varolabiliyor işte. hayır, erkekler canavar değildir, insandır ve her insan gibi yaptıklarının sorumluluğunu almak zorundadır. yok öyle "yav benim cinsim böyle" deyip sıyrılmacalar! insan zaten bir üst düzey varlık falan değildir, iyi ve kötüyü aynı anda içinde yaşatır, dolayısıyla kötü insanlar da çatır çatır suçlarının cezasını çekmek zorundadır. pipisi, testosteronu onu kurtaramaz, kurtarmamalı.

ve son olarak, erkekler şiddete meyyal kültürle yetiştiriliyor dünyanın pek çok yerinde. ama istisnalar da var. testosteron sahibi olduğu, xy kromozomu taşıdığı halde "saldırgan" olamayan erkeklerin varolabildiğini dünyadaki bazı erkek örnekler üstünden bilebiliyoruz çok şükür. demek ki olabiliyor. demek ki yapmamız gereken bu: çocukları şiddete yöneltmeden büyütmek. kız-oğlan çocuk bile demiyorum, zira esas çocuklara doğdukları andan beri "kızlık"larına "oğlanlık"larına bazı "anlamlar" öğretmesek sorunların çoğu kafadan çözülecek. "sen kızsın, x yapamazsın, y olamazsın"larla başlayıp "aslan oğlum, çak bi tane, küfret, göster pipini"lerle devam eden korkunç bir çocuk yetiştirme kültürümüz var. uzun vadede esas bunu çözmek zorundayız.

yetişkin her birey, nasıl yetiştirilmiş olursa olsun, yaptıklarının sorumluluğunu almak ve cezasını çekmek zorunda. hem caydırıcılık açısından hem de ıslah açısından bu gerekli. fakat bu sadece gerek şart. bu neden yeter şart değil; çünkü ceza asla yeterli olamaz. bu adama verilecek hiçbir ceza, milyonlarca kadının yaşadığı tedirginliği daha da besleyişine denk düşemez. o yüzden cezalar da bir yere kadardır. ne zaman ki kadın-erkek dikotomisi üstüne inşa edilen sistemin yerini gerçekten eşitlikçi, bahsedilen tarzda bir çocuk yetiştirme kültürü alır, işte o zaman daha "yeterli" bir duruma kavuşuruz. bu sistemden şikayetçi olduğunu iddia eden erkekler de sadece şikayet etmek yerine, gerçekten sistemle iddia ettkleri kadar dertleri varsa, zahmet edip bu eril kodları değiştirmek için savaşacaklar, kendileriyle dalga geçen- eril eril konuşmalar yapan erkeklerle "gey sanılmaktan korkmayıp" çatır çatır tartışacaklar, eşitlik iddialarını sözde değil özde var edecekler, çocuklarını farklı yetiştirecekler... değişimi yapan biziz zira, kimse gökten zembille değişimi indirmeyecek. sistemden memnun değilseniz, sistemin değişmesi için elinizden geleni yapmaya bugün başlayın. hepiniz bunları yapsaydı zaten bugüne her şey değişmiş olurdu. hemen bugün bu kadına ses vererek (ama o saldırgan herife gene kadınlar-kadınlık cinsel organı üstünden küfrederek değil!), destek olarak başlayın işe, ama lütfen burada kalmasın iş, gerçek hayatınıza da taşıyın! o zaman işte samimi olmuş olacaksınız, zira burada sözde bizi savunup gerçek hayatta her türlü erilliği yaşatmaya çalışan tiplerden bıktık.

ekleme: her zaman en mağdur olangiller konuyu sünnete çekiyorsa, sünnet hakkındaki görüşlerimi şuradan görebilirler. (bkz: genital sakatlama) kaldı ki, ben anlatmaya bıktım, işine gelmeyeni görmemeyi tercih edengiller bıkmadı: bir sistem zaten toplumdaki kadın-erkek insanların genelinden destek gördüğü için sürebilir. yani o insanlara elbette kadınlar da dahil, bizim de bunu inkar ettiğimiz falan yok. okumadığınız için her zamanki gibi bilmeden konuşuyorsunuz da, kadınların sistemle kurduğu bu ataerkil pazarlık kavramına sizin gibi aklıevvellerden yılllaaaaar yıllar önce işaret eden de zaten bir feminisitti be canlarım. keşke deniz kandiyotinin tüm dünyadan bol bol referans alan araştırmalarınızı okusaydınız da, "ama kadınlar da bu sisteme destek oluyüür" laflarıyla amerika'yı yeniden keşfettiğinizi, aklınızca açık bulduğunuzu zannederken komik duruma düşmeseydiniz. feministler "kadın"la ya da "erkek"le değil, "ataerkil sistem"le savaşıyor. anlamamışsınızdır siz, zira anlamak istemiyorsunuz aslında, ama tekrarlayayım, o sisteme kadın-erkek-lgbti herkes dahil zaten. adı üstünde bak: sistem.
  • eyy analaaarr şu oğullarınızı "şehzade", kendinizi "sultan" olarak görmekten vazgeçin artık!!
  • sözlükçüsünden, kadınından önce; insandır..

çocuğunun karne gününde "pisi pisine ölmek" deyimini, ona kendisi yaşatarak öğretmemesi acı tesellimiz olmuştur. kasten insan öldürmeye teşebbüs eden, önce arkadan bıçaklayıp ardından imdat çığlıklarını bastırmak için boğazını kesen caninin* bir an önce cezasını çekmesi gerekmektedir. umarız iyi hal indirimi almaz.

geçmiş olsun dileklerimizi sunduğumuzdur.
  • buyuk bir sans eseri hayatta kalmis kadin. bu toplum, bu zihniyet besliyor bu serefsiz canavarlari. okurken yutkunamadim, su an midem bulaniyor boyle bir vahset sokak ortasinda oluyor, kadinin biri ambulans ister misin diye soruyor sadece ve adam geri donup girtlagini kesiyor. hic mi insan yoktu oralarda ya? sem nasil bir canavarsin it oglu it! her seyden once anne o kadin!

eger bu herife gerekli ceza verilmezse, geri donup yarim biraktigi isi tamamlayacak! yeter artik adalet gelsin.
  • düğün fotoğrafları ile uğraşmak yerine bir kadının/bireyin sesine ses katmak daha önemli.

geçmiş olsun, umarım cezasını bulur diyeceğim fakat bu ülkede bu işler umduğumuz gibi yürümüyor.
  • dehşet verici bir olay yaşamış sözlükçü. gerek kadına yönelik olsun/olmasın şiddet haberlerinin arttığı şu zamanda insanlar şu haberlere duyarsızlaşabiliyor. dilerim suçlu hak ettiği cezayı adalet sistemimiz bozuk olmasına rağmen alır. biz de bu gibi haberleri almayız. hiç bir kötü haber almayız. dilerim.
  • kendi seçmiş, kendi beğenmiş gibi şerefsizce yorum yapan kansızların olduğunu gösteren olay. nasıl iğrenç bi insansın belli değil. sana oğlum, kızım dyn annene üzüldüm. bu yazdığını okusa ben nasıl iğrenç bi evlat doğurmuşum dyp kendinden soğur kadın. asıl sen bu yorumu yaparak bu cahillikle bu yaşa nasıl geldin bizleri şaşırttın. insanları tabıyabileceğin gibi 30 yıl yanında olsa içindeki caniliği keşfedemeyeceğin insanların varlığından habersiz olabileceğin insanlar var. al mesela sen. bu yaşa kadar gelmişsin ama bugüne kadar böyle iğrenç bi insan olduğunun farkında mıydın?

konuyla çok alakasız olmadığını düşündüğüm bir durum var. bu sözlükte yığınla türk kadınını karalayan başlıklar açılıyor. bana göre buradaki yazılan o iğrenç yazılarınız da benim için taciz, benim için şiddet. kadına saygı göstermeyip her türlü hakareti eden insanların gelip burada tuba için destek vermesi timsah gözyaşlarını hatırlatıyor bana. bir erkek olarak türk kadını anam da, kardeşim de, kız arkadaşım da başımın tacı. ben onların sesi kötü gelde dünyayı yakacak hale gelirken birinin annesine, kardeşine, evladına sırf ayrılmak istedi diye orospu çocuğunun teki falçata saplıyor. nasıl bu kadar canileşebiliyorlar aklım almıyor.

davayı yakımdam takip edeceğim. umarım tuba kardeşimizin yanında olur adalet.

edit:kelime hatası. tşk tatlı çocuk
  • hani ölmüş kişinin arkasından diyoruz ya "yaşarken yardım edebilseydik" diye
    işte fırsatı, kadını öldürmek için bıçaklamış adamın yarın "kadın yaşıyor" diye türlü bahanelerle cezasının hafifletilmemesi için takipçisi olmalıyız.

-kim
    +kadınlar
  • bu mecrada küfür etmemeye çalışıyorum lakin eğer bu memlekette az biraz adalet varsa bu orospu çocuğunun gün ışığı görmemesi gerekir.

çok geçmiş olsun.
hesabın var mı? giriş yap