• "efenim, nasıl kotex, orkid'e beş basarsa, huggies de prima'dan iyi olsa gerektir" diye düşünmekteydim, ancak:

edit:
    yeni reklamında ayyuka çıkan emici olmadığı iddialarına savunmasını sunuyor.
    şöyle açıklayalım:
    huggies ve kotex, p&g'nin orkid ve pampers/prima'sının dünya çapındaki başlıca rakibidir. bu pedlerin emiciliğini ve hava geçirgenliğini içlerindeki jelin yanısıra, cilde temas eden tabakası da belirler. bu nedenle, huggies reklamında olduğu gibi, sadece jel dolu bir bardağa su doldurarak yapılan emicilik testi, yanıltıcıdır. nitekim, kimberley&clark'ın pedleri, çok emici değildir ama üst yüzeyleri hava alır ve (bez ıslak değilken) pişik yapmaz. ancak, bebeklerin bezleri uzun süre kuru kalmaz üstelik ıslandı mı, tam ıslanır. pişik de, sıklıkla, kadın bağında olduğu gibi, temkinli olmak adına bezin uzun süre takılı kalmasından değil, ıslaklığın bebeğin poposuna temas etmesinden oluşur. adet sırasında kaybedilen kan miktarı asla bir çocuğun idrarıyla kıyas kabul etmeyeceği ve idrar, kandan çok daha akışkan olduğu için, bu üst tabaka hijyenik kadın pedinde bir avantajken, bebek bezinde, huggies'i denemiş ve prima ile karşılaştırmış her annenin karar vermiş olduğu gibi, bariz bir dezavantajdır.
    sonuç: kotex, orkid'e beş basarken, hijyenik kadın bağı ile bebek bezinde aranan özellikler aynı olmadığı için, prima, huggies'ten daha iyi bir bebek bezidir.
  • sanıyorum reklamcılık tarihinin en cinsiyetçi reklamlarından birine imza atmış olan firma. pek tv izleyen biri olmadığım için reklamlarına ancak maruz kalabildim.

anladığım kadarıyla kız ve erkek çocukların farklı anatomileri sebebiyle onlara hitap edecek farklı bezler geliştirmişler. erkeklere yönelik bezin emici yüzeyi daha mı yukarıdaymış, neymiş. buraya kadar gayet normal, sonuçta erkeğin penisi kızınsa vajinası var ve gerçekten de farklılık yaratıyor olabilir. dikkat etmedim ama muhtemelen erkeklerin bezi mavi, kızlarınki ise pembedir. bu da pek hoş olmasa da alışılmadık bir şey değil. reklam sadece bu kadar olsa cinsiyetçi olmuş, düşüncesizlik olmuş der geçerdik.

ancak reklam tamamen kız ve erkek çocukların ne kadar farklı olduğu konsepti üzerine kurulmuş. fakat ne hikmetse buradaki farklılık işemek gibi biyolojik bir olay üzerinden değil de tamamen toplumsal yakıştırmalar üzerinden kurulmuş. erkek top sektirip uçakla oynarken, hep "şefkat"li kızımız bebeğiyle oynuyor. reklam da kızın "hep peşinden koşulacağı", erkeğinse birilerinin peşinden koşacağı öngörüsüyle sonlanıyor.

cinsiyetçi fikirlerinizi yapıştıracağınız bütün herkes bitti de sıra dokuz aylık bebeklere mi geldi? hani, insanın neredeyse cinsiyetsiz sayılabileceği bir yaş bu. maceradan maceraya koşsun erkekler, kızlar da evde bebek baksın. bu mudur yani?

hani, insan alışıyor bir yerden sonra reklamlardaki cinsiyetçiliğe. anne evi temizler, anne yemek yapar, babanın göreviyse en fazla "yardım etmek"tir. (asıl görevin anneye ait olduğu vurgulanmakta) ancak huggies bu reklamla çıtanın gerçekten çok üstüne çıktı, tebrik ediyorum kendisini.

http://www.youtube.com/watch?v=s_rs632yit8
  • an itibariyle van'a ürün göndermekte olan firma. bununla beraber kimberly-clark olarak, kotex de gönderiyor. pegasus uçağı ile ürünleri van'a ulaştıracağız. sabahtan beri bütün sirket bu konuda calıstıgımızı soyleyebilirim. ayrıca van'da depoda bulunan ürünler depremzedelere dağıtılıyor. bunun dısında van'a yardım konusunda destek olan thy,pegasus,yurtici kargo, migros ve diger bütün sirketlere de tesekkürler.
    bir de enkazlarda kullanılacak agir is makinaları sıkıntısı giderilebilse bir an önce...
  • ufacık bebekler üzerinden cinsiyetçilik yapan şuursuz bebek bezi firması. ne kadar da masum değil mi kızlara pembe, erkeklere mavi... birbirlerinden bu kadar farklıyken bezleri neden aynı olsun?

kızlar bebekle oynasın, erkekler arabayla, silahla. kızlar evcilik oynasın erkekler top. kızlar otururken edep yerlerini örtsün, erkekler amcalara pipisini göstersin. sonra büyüsünler, kadınlar evde otursun, yeni pembe ve mavi huggies'ler kullanacak kız ve erkek bebekler doğursun, erkekler çalışsın. bu mudur?

yahu şu reklam yazarları ya da marka sahipleri hiç düşünmüyor mu kampanyalarının mesajı nereye nasıl gidiyor, yoksa umursamıyorlar mı?
  • bebeğimiz için 5 gündür kullanıyoruz bebek her çişini yaptığında boğazına kadar sızdırıyor, bebeğe giydirecek kıyafeti kalmadı. siz siz olun primadan şaşmayın derim bir baba olarak.
  • prima premium care 4 numaranin kokusundan dolayi bir donem denedigimiz bebek bezi.
    arkada$ icinde ne varsa boyle ta$ gibi bir bebek bezi gormedim ben. prima'ya donu$umuze sebep oldu.
  • bugünlerde kot pantolon görünümlü bebek bezini üreterek piyasaya sunmuş bebek bezi markasıdır. ürettikleri bebek bezleri gerçekten de kot pantolon kıvamındadır, o nedenle verdikleri bu isabetli desen kararı konusunda kendilerini kutluyorum.
  • kotex/orkid arasindaki iliski benzeri bir iliskiyi prima ile yasayan marka. primadan daha az emici olabilir ama primadan daha az hisirdiyor, daha az naylon gorunuyor. ammavelakin web sayfalari berbat, iletisim icin elektronik posta adresleri yazmiyor, bir sekilde internetten bulunan posta adresine atilan e-postalara ise cevap vermeye tenezzul eden yok.

ayrica islak mendilleri piyasadaki en makul (fiyat-kalite olarak) islak mendil.
  • unlu bir cocuk bezi markasi. en az pampers kadar unludur.
  • bunun kalın, hantal, ağır, sert ve bebeğin bacaklarını kesen kötü tasarımından sonra prima* bir rüya gibi geliyor. uzak durunuz. huggies'den yani.
hesabın var mı? giriş yap