• maltepe sahili doldurularak oluşturulacak 171 futbol sahası büyüklüğünde olması hedeflenen park.

içinde su sporları alanı, voleybol, basketbol, tenis ve golf sahaları, hayvanat bahçesi, oyun parkı, lunapark, miting meydanı, plaj, konser salonu, cami ve otopark yer alacak.

kaynak
  • türkiye'nin yeni mangal cenneti olacaktır.

- abi tam 171 futbol sahası büyüklüğünde olacakmış!!!
    + bir futbol sahasına 60 tane mangal sığdırsak, çarpsana ulan 171'le bi okumuş adamsın sen yorma beni!
    - abi nerden baksan 10.000'i geçer!
    + 4'er çocuk, anneler babalar desek...
    - buyur abi?
    + kurtarmıyor kamil, bu sene yine abdullah abinlerin taraçadayıdız pazar günleri!
  • inşaat mühendisi değilim, bu konuda pek anlamam ancak, karadan 700 metre açığa kadar deniz doldurmak biraz riskli bir şey olsa gerek..
    özellikle de 1999 yılında marmara'nın öteki kıyısında yaşananlardan sonra..

öte yandan; (bkz: futbol sahası ile alan betimleme)
  • türkiye'nin yeni mangal cenneti olamayacak gibi duran alandır. yok artık orada da yapılamaz! hayal edemiyorum.

şu an inşaat başlamış durumda. maltepe sahil'den geçilirse deniz üzerinde giden kamyonlar görülebilir. epey bir alan var yalnız doldurulmakta olan. öyle ki adalar'a hiç bu kadar yakın olmamıştık. zaten dolgu olan sahilyoluna ekstra dolgu yapıldığında olası bir depremde yıkımın ne kadar korkutucu olacağını siz hesap edin.

(bkz: gölcük)
  • bir futbol sahası taş çatlasa 1 hektar; manhattan'daki central park, 341 hektar'dır. 171 futbol sahası büyüklüğündeki bir park projesini "dünyanın en büyük parkı" diye satana ve bu haberi havada kapana, dünyanın en büyük atasözü hatırlatılmalıdır:

"başkasınınkini görmeyen, kendininkini piyade tüfeği zanneder"
  • kanal istanbul gibi bir diğer zorlama, istanbul jeomorfolojisini hiç etmeye and içmişlilk projesi...
  • yapılan dolgunun üzerine binalar, siteler yapılmayacağı için, bir deprem sırasında zaten riskli olan dolguya ekstra bir risk oluşturmayacaktır.
  • adaları yarım adalar yapma projesinin ilk ayağı.

bütün inşaatlardan çıkan hafriyatı koyacak yer bulunamayınca uygulanan çözüm gibi geliyor bana*. yakında marmara denizini komple doldurup park yapacaklar.
hesabın var mı? giriş yap