• kedi ve köpeklerin türlerinin çiftleşemedikleri için değil, yaşam alanları kalmadığı ve insan nedeniyle ölüm tehdidi altında olduğunu düşünüyorum.
    3-4 ayda bir kızgınlığa giren ve en az 3 yavru doğuran kedi/köpeklerin doğal ortamları insanlar tarafından işgal edilmiş, barınma, beslenme ve yaşama imkanları çok zorken, açlıktan,hastalıktan,insan faktörünün(trafik, şiddet...vb) acı içinde ölecek, telef olacak yavruları ve onları doğuran anneleri korumak olarak bakılmalı. insanların kendi rahatı için değil bakabilecekleri canları düşünerek tercih etmeleri gerekmektedir.
    ayrıca veteriner hekimler ergenliğe girdikten sonra kısırlaştırmanın hayvana zarar vermediği tam tersine uzun ve kaliteli bir yaşam için bazı önemli faydaları olduğunu da belirtmekteler.
    hayvanların yaşam alanları ve doğal yaşamlarını sağlanıyorken kısırlaştırma elbette sağlık dışında tercih edilmez ancak yargılamadan önce hayvanların hangi koşullarda yaşadığını birinci plana almak gerek. psikoloji meselesinde ise hem veteriner hekimlerden öğrendiklerimi hem de tecrübelerimle olumsuz bir tecrübe yaşamadım tam tersine agresyonun azaldığı, daha sakin olduklarını gördüm. önce sokaklarda perişan hayvanların koşullarını iyileştirmemiz gerekiyor.

edit: yeşillenemelere istinaden ev kedisi sokak kedisi farketmez her kızgınlık döneminde(yılda en az 4) çiftleştiği takdirde min 3 yavrudan 12 yavruya sağlıklı, yaşanabilir mekan ve imkanlar sağlıyorsanız kısırlaştırmayın. sizin için uygun zamanda çiftleşmesine izin verip diğer kızgınlık dönemlerinde hayvanın beynini şişiren hormonlarla yaşamasına sebep olup, kendi egonuzu da hayvanın doğasını bozmuyorumla avutabilirsiniz. hayvanda çiftleşme isteği türün devamı için taşıdığı genetik bir koddur. hormonlarla sağlanır. ve bu hormonlarında yine kendi düzeninize göre düzenlemekle kısırlaştırmak arasına etik olarak fark yoktur. hayvanın haklarına müdahale etmekse ikisi de müdahaledir. kısırlaştırma bakabileceğin kadar çocuk sahibi olmakla daha çok benzer bir düşünce yapısı.
    not:türleri tehdit altında yazmıyor yaşamları tehdit altında yazıyor. yeşillendirmeden önce okuyun, okuduğunuzu anlamaya çalışın, sözlük falan kullanın.
  • hayvanların en doğal hakkı çiftleşmeyse neden evde tek başına besliyorsun kedici dedirtir insana.

sahi senin köpek neden yastığa halleniyor?

doğal hakkından-doğadan bahsedip, hayvanı eve kapatan insan, hayvanın hakkını kısırlaştı diye savunacaksa hiç savunmasın abicim. böyle tutarsızlık olmaz!

sal doğaya o zaman yavrulasın niye hapsediyorsun ki!? çiftleşme doğal hakkıysa özgür olması en olağan durumdur.

adam vicdan yapmış kedicikler kısırlaştı diye ajitasyon yapıyor.
  • hayvanları eve kapatmanın daha büyük zalimlik olduğunu bilmeyenlerce dillendirilen hede...
  • vakti zamnında benimde kısa bir süre düşündüğüm, sonra da bu hayvanlara yaşayacağı ufacık bir alan bile bırakmadığımız için evde yada dışarıda yaşasın fark etmez, her kediye yapılması gerekliliğini savunduğum durum. gün geçmiyor bir hayvan cesedi görmeyim. sıcakta su bulamazlar, soğukta sıcak bir köşe. üstüne bir de insanlardan zulüm görürler.

ek olarak, bu başlığı açan arkadaşın kedisi var mı merak ediyorum, zira aslında kedi kısırlaştırmaya değil de kedi beslemeye karşı gibi geldi bana.

son olarak, kontrolsüz üreyen cahil ve %100 bu dünya için zarar olan insan ırkı için de zorunluluk haline getirilmeli kısırlaştırma.
  • doğasından kopar, kısırlaştır, beslenme şeklini değiştir, hapset sonrada ben hayvanseverim de. tüm evini beşyüz kediyle paylaşsanda kısırlaştırıyorsan değilsin arkadaş. eve hapsediyorsan doğasında koşmak olan köpeği değilsin işte, balığıda kuşuda alıp mamayı dayıyorsun ya de-ğil-sin. ıster pet şoptan al ister sokaktan. sokakta şartlar daha kötü falan hikaye. hapsedemessiniz. alın evinize bi bufalo. yemesin kaplanlar onu. afrikada şartlar kötü çünkü
    tamam sakinim.
  • çiftleşmesine mani olan bir durum değildir kısırlaştırmak.
  • hayvanı kısırlaştırmak günahsa senin de korunman günah.
    hayvan geleni doğuracak oh ne güzel aç zebil ölüyor hepsi. yok yavrulara günahmış bırakın hikayeleri, hayvanda istek bitiyor sorun sıfır. hayvanın zevkini düşünmek size mi kaldı, ölecek doğacak yavruları düşünün. makina gibi programlı hepsi kendi anasına babasına kardeşine yürüyor gelmiş ihtiyaç diyorsunuz.
    bazı beyinsizler demek istediğimi anlamamış.
    "yavrularına günah yavruları olması gerekli" diye basbas bağıran ömründe tek bir hayvana su vermemiş çok boş insan dolu çevrem. onların yavrularına günah ise diyorum ki sizinde olmayan yavrularınıza günah neden eşlerinize dokuz ayda bir doğum yaptır mıyorsunuz?
    sizin gibi düşünen tipler yüzünden bu halde bu hayvanlar. düşüncem yüzünden sığ oldum ama sığır değilim bazıları gibi şükürler olsun. bir kedi beş yavru yaptı diyoruz, beş yavruya da yazık ya onlarda yapsın onlarınkiler de...
    sokaktan hastalıklı aç sefil hayvan toplamaktan yoruldum ama yılmayacağım.
    beslemelerde ölü bir avuç kadar köpekler, genclik hastalığı kapıp yavaş yavaş acı içinde kıvranan çok hayvan gördüm. eminim annesi babası üremeden mahrum kalmadığı için çok mutludurlar. kaç hayvanın can çekişine inlemerine şahit oldum, sikeyim üreme ihtiyacını. tüm hayvanlar kısırlaştırın ve bu acı bitsin istiyorum da neyse yavru ihtiyaçları var çok anlıyorlar bu ihtiyactan ki kendi anne baba kardeşleri ile bile bu ihtiyaçlarını dindiriyorlar.
  • kedi seven yavşak bir erkek olmasam da (bkz: erkekleri yumuşak gösteren şeyler), evimin pencerelerini açtığım anda sokaktaki bütün vesikalı kediler içeri doluştuğu için sinir krizleri geçirsem de, şu anımı paylaşmak istiyorum:

karşıyaka'da bizim evin altında market var ve zamanında orayı uguk ve doğan isimli iki kardeş işletiyordu.. sonra ufuk puştu doğan'ı marketten kovdu.. yıllarca doğan'ı görmedim.. bir gün egekent'e ziyaretine gittiğim bir arkadaşımın köpeğini gezdirirken, doğan'ı gördüm.. laflamaya başladık.. derken doğan sordu: - biladerim bunun cinsi cinsiyeti ne??
    - abc doğan abi ve erkek ama kısırlaştırılmış.
    - iyi de aq şimdi bu hayvanın sevişme (tabii böyle söylemedi de*) hakkını neden elinden alıyosunuz? sordunuz mu hayvana?
    - zööö??

velhasılkelam kısırlaştırma biraz vahşice sanki!!
hesabın var mı? giriş yap