şükela:  tümü | bugün
 • virgin steele'in "the house of atreus" albümleri temasına dayanılarak david defeis önderliğinde çıkardıkları theater-opera... aynı zamanda "the curse of the atrides" olarak da bilinir...

  agamemnon - peter hoschler
  klytemnestra - josephine weyers
  elektra - brigit konnry
  orestes - wanja benjamin kneib
  agisthos - enno bargmann
  erinys - sarah misiak
  kassandra - kristen ungerathen
  athene - brigit schurmann
  grinsende maske - ralf weikinger

  1. blaze of victory (the watchman's song)
  2. day of wrath
  3. summoning the powers
  4. and hecate smiled (instrumental)
  5. and hecate smiled
  6. kingdom of the fearless (the destuction of troy)
  7. through the ring of fire
  8. blaze of victory (instrumental)
  9. great sword of flames
  10. agony and shame
  11. the oracle of apollo
  12. wings of vengeance
  13. fantasy and fugue in d minor (instrumental)
  14. garden of lamentation
  15. gate of kings
  16.child of desolation (instrumental)
  17. moira
  18. gate of kings (instrumental)
  19. the vine of violence
  20 .child of desolation
  21. day of wrath (instrumental)
  22.the fields of asphodel
  23. when the legend dies
  24.fantasy and fugue in d minor (instrumental)

  (bkz: the house of atreus act 1)
  (bkz: the house of atreus act 2)
 • agamemnon’un karısı. önce kocasına sadık kaldı. sonra aigisthos’a gönlünü kaptırdı. ikisi bir olup troia dönüşünde agamemnon’u öldürdüler. agamemnon’un oğlu orestes de sonradan onları öldürdü
 • truvali helene'nin kizkarde$i ve agamemnon'un e$i. agamemnon'un truva sava$inda bulundugu sirada aigisthos'la kiri$tirmi$ ama bir sure sonra metresi ile birlikte, babasinin ocunu alan oglu orestes tarafindan oldurulmu$tur.
 • tabii agamemnon'un oldurulmesi bahsinde agamemnon'un kizini -iphigeneia- troy'a gidebilmek icin kurban ettigini unutmamak gerek.
 • inanmadigi bir savas yüzünden sevdikleri (agamemnon, iphigeneia) elinden alinmis, ihanete ugramis, mutsuz ve yalnizdir. çok uzaklarda kalan mutlulugunu baska yerlerde aramis (aigisthos) ama yanina bile yaklasamamistir. bence mitolojideki en gerçek kahramandir. nedense simdiki mutsuz evkadinlarina çok benzetiyorum; ayni derecede harcanmis bir hayata sahip olmasindan belki de.
 • şimdi efendim; aldatma ve aldanma hususlarında müessir düşünen bendeniz için, antik dünya söylencelerinde belli belirsiz bir şekilde kenara çekilmiş bir karakterdir. sebebini bilmiyorum bir başka entirimle çelişebilirim ama yine de bu hanımefendinin, hakeza kocasının yaşadığı şeyler, salt yunan düşüncesindeki hybris 'e örnek teşkil etmesi bir kenara dursun,tyndareos 'un bu kızının eşini aldatması veya öldürülmesi ben de hep saçma olarak yer bulmuştur.

  bir gerçek; warfare söz konusu, troia savaşı ve onun sonunda yaşanan binbir trajedi, yahu kim neyi bilir, içimizdeki bu melal halinden kim çıkarır belli değil, nasıl açıklayacaksınız bu kadıncağıza, kızının kurban edilmesini veya shakespeare 'in titus 'undaki acı dolu anaya evlatlarının kanını, nasıl açıklamalı ki; yunan düşünündeki kibir ve ahlaksızlığın cezası veyahut tam karşılığı olagelsin.

  cevap yok, yok tabi. agamemnon ölürken, baş fail karısı klytaimnestra 'dır kabul, fakat bu aile toptan lanetlidir, zira troia savaşı'nda priamus 'un yıkılan kalesinin de bir bedeli olmalıydı değil mi?

  bedelsiz mutluluk, verebildiklerimize helal olsun, dön yoluna git yani..
 • suç işleyen, adam öldüren, kötüye varan yolların hepsini deneyen kadın olarak tanınmış tragedya karakteridir. benliğinde zıt duyguların çarpıştığı öbür trajik kişiler gibi destanlarda pek adı geçmez, sözü edilse de işlediği suçların asıl etkeni olarak gösterilmez*.

  klytaimnestra ikinci kocası olan agamemnon'u öldürmüştür. ama buna şaşırmamak gerekir çünkü klytaimnestra zeus'un oğlu tantalos'la evlenmiş mutlu mesut yaşarken agamemnon gelip tantolas'ı ve çocuklarını öldürmüştür. agamemnon'un yaptığı bu saldırı sonucunda klytaimnestra'nın kardeşleri* agamemnon'a saldırmış bu saldırının sonucunda da agamemnon ile klytaimnestra evlenmek zorunda kalmıştır.

  uğursuzlukla başlayan bu evlilik kin ve suç zincirinin birinci halkasını oluşturmuştur. geçimsiz evliliğe sahip olan bu çiftin arası daha da bozulmuştur. çünkü agamemnon metresi khryseis'i meşru karısı klytaimnestra ile bir tutma cürretini göstermiştir. bu da yetmemiş khryseis'den daha güçlü olan kassandra'ı agamemnon kendine kuma almıştır . dedikodulara göre agamemnon'un klytaimnestra'a kassandra'a iyi davranmasını öğütlemişliği bile vardır.

  kadınlığı böylece hor görülen klytaimnestra kendini kardeşi helena ile kıyaslamış, kadın ve eş olarak bunca şımarıklığı olan helena'nın hiç ceza görmediğini, onun yüzünden kendi başına bu belaların geldiğinden yakınmıştır.

  gerçi klytaimnestra'nın kocasına olan asıl hıncı kadın yüzünden değildir. onu koca ve az daha evlat katili yapan kızı iphigeneia'nın idam edilmesidir. bunu bir türlü affetmemiştir. bu yüzden duyduğu kini öbür çocuklarına da bulaştırmış, elektra ve orestes'den nefret etmiştir.

  gerçekten de klytaimnestra elektra ve orestes'e karşı en ufak bir analık duygusu taşımamıştır. bir ara orestes'e anana kıyma diye yalvarmışlığı vardır. ama onun ölüm haberini alınca tanrılara şükran adakladığı tragedyalardan kaçmamıştır.
 • dokuzuncu nesil biçare yazar, hoşgelmiş.
 • düşünceli, yardım sever, dengeli ve incelikli bir yazar klytaimnestra. ekşi sözlük'ün kazandırdıklarından birisi benim için.
 • doğum günümü kutlayan dokuzuncu nesil yazar.