şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ilham alınması gereken tarihi kişilik.
    halil sahillioğlu tarafından yayına hazırlanan telhislerinde şöyle der:

    "dünya ve ahiret devleti adaletle olur. re'aya ve beraya emanetullahdır.bunları bulduğımuz gibi koyub gitmek gerekir ki ahiret de cevaba kadir olavuz."
  • iii.murat ve iii.mehmet dönemlerinde sadrazamlık yapan osmanlı devlet adamı.
    sadrazamlık makamına toplam 5 kez gelmiştir. doğu serdarı ferhad paşayla yaşadığı iktidar mücadelesi döneme damgasını vurmuştur. ferhad paşayı mağlup edip veziriazamlık makamına getirildikten sonra asıl mücadelesi valide safiye sultan ile olur. safiye sultan'ı sürgüne göndermek için oldukça gayret sarf eder. tüm bu iktidar mücadeleleri yaşamının merkezinde olsa da avusturya cephesinde kazandığı başarılar göz ardı edilemez. kazandığı başarılar ona haklı bir ün getirmiştir. ne yazık ki ferhad paşayla olan mücadelesi duraklama döneminin en önemli sorunu olan sipahi-yeniçeri rekabetini ortaya çıkartmıştır.
  • hayatı boyunca ihtirasları uğruna attığı iftiralar ile kariyerini sürdürmüş, padişahların kulaklarına fısıldadıkları bu iftiralar ile birçok kişiyi ölüme götürmüş, en ünlü rekabetini ferhatpaşa ile yaşamış ama alçakça iftiraları ile onun da idamına sebep olmuş koltuk sevdalısı, padişah yalakası, devşirme bir orospu çocuğu. mekanı cehennem olsun.
  • mihai viteazul adlı filmde görülebilir