• kendisiyle aynı sıfata sahip,dünyanın farklı coğrafyalarında,farklı zamanlarda yaşayan bir grup insanla birlikte istisnasız aynı şeyleri -sınıfsız toplum,sınırsız dünya ve sömürüsüz düzen- isteyen kişi..
  • yerli brujuvayı yabancıya tercih etmeyen insandır.
    converse- mahmutpaşa, marlboro-samsun, coca cola- ayran ikilemleri üzerinden sosyalist-komunistlere hakaret edenler en hafif tabirle zır cahildir. komunizm her türlü emek sömürüsüne karşıdır. burger king yerine pınar köfte yemeyi komunistlikle bağdaştırabilen insan bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuştur.her hangi bir türk firmasının yaptığı emek sömürüsü, kütü şartlarda işçi çalıştırması türk firması olduğu için ihmal edilebilir onlara göre. nasıl işçilerin vatanı olmazsa, sermayenin de vatanı olmaz. daha bu konuyu bilmeyen zavallıların solcu insanların giyim ve yemek zevkleri yüzünden onları eleştirmeleri abestir.
  • adriyatik'ten cin seddi'ne versiyonuna alismis olan bunyelere:
    kuba'dan kore'ye goz alabildigine...
  • en nefret ettikleri rejim sosyalist demokrasilerdir, çünkü kapitalizme karşı yapmış oldukları eleştirilerle birlikte kapitalist rejimler bu eksikliklerin giderilmesiyle sosyalist demokrasilere dönüşmüştür. nefret edilinen olgunun nefret edenle gelişmesi ironi değil de nedir?
  • güzide yasalarımıza göre yegane karşıtı olan faşist sıfatı ile birlikte hakaret kapsamında yeralıyor.
    velakin bugüne dek "bu adam var ya bana komünist dedi savcı bey, kendisinden davacıyım" şeklinde tek bir dilekçenin bile hukuk tarihinde yerini aldığını hiç sanmıyorum. ancak "faşist" sıfatı nedeniyle açılan hakaret davaları epeyce var.

emsal teşkil etmesi açısından gayet latif bir örnek vereceğim ama davalının ve davacının kimler olduğu aklıma gelmedi şimdi. neyse, hukukçunun biri şu an kim olduğunu hatırlayamadığım ünlü bir faşiste "faşist" demiş, adam da davacı olmuş. davalı "böyle faşizan fikirler taşıyan birine asıl komunist deseydim hakaret etmiş sayılırdım" anafikrini içeren bir savunma hazırlamış ve suçsuz bulunmuş. yani faşiste faşist dediğiniz vakit suçlu bulunmayabiliyorsunuz. emsal teşkil edecek böylesi latif dava sonuçları da var efenim. (artık hakim de davalıyla aynı fikirde miydi neydi bilinmez).
  • türk solunda kendisine, geçmişteki faşist darbeler vs. etkisiyle bugünlerde çoğunlukla kaypak bi zemin olan genç kuşakta rastladığımız komünizm ideolojisinin mensuplarıdır.türkiye'deki her değişik ideoloji gibi bu ideolojide resmi ideoloji zırvalığından nasibini almıştır.bu nedenle ki bu yavrucaklar hala kemalizmle komünizmi anti-emperyalist açıdan bağdaştırmakla meşgullerdir.
  • gayet sosyal demokrat bir aile ortaminda bulunmama, evde sosyalizm ve komunizm hakkinda en ufak kotu bir sey duymamama ragmen kucukken korku salan bir kelimeydi. oyle ki birgun, 2. veya 3. siniftayim heralde, evde kimse yokken sozlukte ne demek olduguna baktindan sonra, sozlugun ayracini ozellikle farkli bir sayfaya getirmistim ki anlasilmasin.
  • ülkücülere göre ocağa takılmayan herkes.
  • kıçımın aydını antonio gramsci de bu cümlesini faşist demeden bitiremeyen komunist geçinenlerdendir.
  • bazılarına göre küfür olan kelimedir. üniversite kantininde imam hatip'den gelmiş ve bütün hayatı kendisini islamiyete adamış insanların içinde geçmiş bir arkadaş ile arada geçen diyalog;

- hocam ayıp olmasın ama, yani yanlış anlama, kusura bakma ama bu da komünist gibi.
    + ya neden ayıp olsun, kötü bir şey mi komünist olması.. anlamadım?
    - ayıp değil mi ya komünist olması? böyle küfür gibi abi... "komünist"
    + !!!???? (logic error)
hesabın var mı? giriş yap