• çocukluğumdanberi penguenleri neden bu kadar çok sevdiğimi anladığım belgesel film. her anıyla insanda dehşetle karışık bir hayranlık bırakıyor.
    en çok etkilendiğim sahnelerden birisi de; anne penguen, yumurtanın çatlamasına az bir zaman kala, yumurtayı babaya teslim edip boş olan midesini doldurmak için avlanmaya gitmek zorundadır. zira bebek doğduğunda aç olacak ve anne ona midesinden çıkarttığı lezzetli mamayı vermek zorunda kalacaktır. çünkü tekrar göç mevsimi gelene kadar bebeğin beslenmesi gerekmektedir. ancak bu yumurta devir teslim töreni oldukça meşakatli bir iştir. hava eksi bilmem kaç derece olduğundan yumurta eğer yere değerse birkaç saniye içinde donmaktadır; ve böylece de bebek gelecek bahara kalmaktadır. özellikle genç anne babalar bu handikapa çok düşmektedirler. ancak olayın en ilginç yanı anne penguen o kadar kilitlenmiştir ki gelecek olan bebeğe, kendi yumurtasının donduğunu gördüğü anda, devirteslim yapan diğer ebeveynlerin yumurtalarını kapmaya çalışmaktadır. en acıklı tarafı da başka bir yumurta kapamayınca karıkoca öyle bir boyunlarını büküp gidiyorlar ki; yürek dayanmaz...
  • ebeveyn kısmısını iki yüzlülükle itham eden bir her daim gri velet barındırır yapıt. gelmeleri beyaz yüzleri, gitmeleri kara yüzleri... hakkaten ya...
  • tam bir melodram. adam penguen gagasında yiyecek saklıyor aylarca açken ki olur da anası yetişemezse birkaç saat daha yaşasın diye, hesaba kitaba bak. şuursuzca çocuk doğuranlara artık hayvanlar gibi çiftleşiyorlar diyemeyeceğim bu hayvanlar öyle asil öyle estetik sevişiyorlar ki penguenliğe özenir insan.
  • penguenlerin nesillerini devam ettirmek için en zor şartlarla nasıl mücadele ettiklerini anlatan muhteşem bir belgelsel filmdir.

penguen deyip geçmemek lazımmış meğerse; denizden buzullara çıkarken geride kalan arkadaşlarını 3 gün bekliyorlar. günlerce aç kalıyorlar. uykusuz susuz aylarca tipiyle fırtınayla mücadele diyorlar. o paytak halleriyle kilometrelerce aç bilaç yürüyorlar. gagasında aylarca yumurtadan çıkacak yavru için besin saklıyorlar. donan yumurtalarına ağıt yakıyorlar. inanılır gibi değil.

doğurduğu çocuğunu çöp tenekesine atan, hatta öldürüp tavuk kümesine gömen insanları düşündükçe penguenlerin insana özgü olduğunu sandığımız asil duyguların en aslında yücesine sahip olduğunu gösteren bir şaheser olmuş filmdir.

izlenmeli, izletilmeli.
  • bu belgeseli o ekiple antartika'da kalıp çekmek için her zorluğa katlanabilir insan. her karesinde ve o karenin arkasında adanmış bir canlı görmek, yaşasın!
    muhteşem müzklerinden bir kuple için acilen:
    http://www.youtube.com/watch?v=wwkljah6sdc
  • fransız olmayan versiyonlarıyla katledilmiş bir film. sen kalk filme duygu katan diyalogların yerine tek bir anlatıcının tekdüze sesini koyup 3. sınıf doğa belgesellerine benzet. terbiyeden ve sanata saygıdan bîhaber adamların sahnelerin yerlerini değiştirmesine izin ver. bununla yetinmeyip filmin kendisini gölgede bırakan emilie simon müziklerini kaldır, yerine amerikan çocuk filmlerinde duya duya tiksindiğimiz şeyleri değiştirip orjinal müzik diye arkaplana koy.. ne ruh kalsın ne dram.
  • gece gece insanı ''ama ölme ya'' diye bağırtan bir belgesel film. penguenleri bilirdim de bu kadar harika canlılar olduklarını bilmezdim. belgesel öyle güzel işlenmiş ki, eve bir penguen almak istiyorum şu an. yavrusunu korumak için işbirliği yapan anne penguen ve baba penguenlerin çabası, her penguenin bir eş seçmesi, aşkın dansı, yavruların anneyle kaldıktan sonra uzaktan dönen babasını sesinden tanıması... izlenmesi gerek.
  • an itibariyle trt 1'de "imparatorun yolculuğu" adıyla yayımlanan belgeseldir.

behzat ç. izlemiş kitlenin aşırı aksiyon dolu sahnelerde yorulduğunu düşünürsek dinlenme niyetine seyredilebilir.*
  • herkesin izlemesi gereken müthiş belgesel. bir penguen kadar olamadık diye üzülebilirsiniz ama sonunda, ya da neden bir penguen arkadaşım yok diye, benden söylemesi.

sevgili penguenler, sizi yerim ya ben. kargalarla birlikte yeryüzünün en müthiş canlıları bu keratalar gözümde.

izleyin ama ya. çok istiyorum insanların bunu izlemesini, çünkü çok güzel. hatta indirmeye üşenenler için linkini buldum işte durun;

http://www.egitimvideosu.com/…the-march-of-penguins;

heh.
  • geçen yıl bir zamanlar trt-1'de izlediğim şu anda da yine trt-1'de gösterilmekte olan belgesel- film. soundtrackleri için bile tekrar tekrar izlenebilir ve bu her karesine değer. penguenlerin o badi badi yürüyüşlerinden ibaret olmadıklarını herkese anlatmak açısından kıymetli bir yapım.
hesabın var mı? giriş yap