• bağdat caddesindeki şubesinde işkembe yerine su veriyorlar. bu kadar kötü bir işkembeyi hayatımda yemedim. ilk kaşıktan sonra geri gönderdim. -ki hiç adetim değildir. bi de soruyorlar çorbamızı neden beğenmediniz diye. lan sıcak suyun nesini beğeneyim??
  • gece gece iskembe bulamayacagim bir sehirde canimin iskembe cekmesine sebepolan iskembeci. ne isin var lan senin bu saatte sol frame'de..
  • sahibi aynı zamanda me gusta'nın da sahibi olan deniz akkaya'nın babasıdır.
  • çorbasını hatırlamıyorum ama kokoreçi aklımdan çıkmıyor buranın. bir gece önceden sütte bekletilmiş, çıtır çıtır kızartılmış o güzelliğe hayatımda ödemediğim bir meblağ bayılmıştım. bu günlerde bir kere daha gitme hayalleri kurmaktaysam para fazla geldiğinden değil kokoreç güzel olduğundandır.
  • 1980 yıllarda istiklal caddesinde şu an mc donalds'ın olduğu yerde faaliyet gösteren lokanta.. kazandibini güzel yaparlardı.
  • kelle paca ve tuzlama karısık isteyin. orgazm ` etkisi yaratiyor.
  • eskiden istiklal caddesi'ndeydi, bir süredir tarlabaşı bulvarı'nda. benim istanbul'da en sevdiğim işkembeci.

fatih'te bu işin piri olan paçacılar gibi çorbalarını manda yoğurduyla terbiyelemiyorlar ama yine de çok lezzetli bir kuzu paçası sunuyorlar.

çorbanın üstüne kuzu kelle isteyin. tandır gibi pişmiş yanakları, gevrek dili ve krema kıvamındaki beyniyle nefis!

ama burada asıl harika olan, bursa kuzu kokoreç. dilim dilim kesilmiş, nar gibi kızarmış, mis gib kokuyor. bol kimyon, az kekik, az da acı biber.

cila niyetine de, gerçek safrandan zerde. serin ve hafif. bir de çay isteyip üstüne, çıkarsınız keyifle.
  • geçenlerde işkembe çorbasını ilk kez içtiğim ve beğendiğim mekan. kötü diyenler bir işkembe çorbasının ne kadar kötü olabileceğini bilmedikleri gibi hiç de denk gelmemişler.
  • tarih.

duydukça, okudukça tüylerim diken diken.
    işkembeci de kokoreç.
    işkembeci de mercimek çorba.
    işkembeci de pilav.
    işkembeci de tavuk ızgara.

laleli bir devirdi.
  • bir dönem zeki müren''in de müdavimi olduğu istanbul'un en köklü işletmelerinden... sahipleri arnavut asıllıdır.

tıpki balkan lokantası, köfteci ramiz, vefa bozacısı , helvacı ali vb. yeme içme sektöründe öncü diğer balkan kökenli işletmeler gibi tarihi bir marka, istanbul'umuz için kıymetli bir değerdir.

damak zevki kimine uyar, kimine uymaz. fiyatı ucuzdur; pahaldır bilmem ama işletme ahlakı, kültürü ve tecrübesi sorgulanamaz - ki bunlar da en az lezzet kadar bir işletmede var olması gereken, mühim değerlerdir-

yani buraya gittiğinizde diğer ne idüğü belirsiz köylü işletmeler gibi misafirperverliğe aykırı hiçbir davranış görmezsiniz. hesap yüzünden garsonlar üzerinize salınmaz, dayak yemezsiniz, silah çekilmez, masadaki eşinize dostunuza sarkılmaz. bir saygısızlık , yılışıklık, lakayıtlıkla karşılaşmazsınız. işlerini ciddiyetle yaparlar. ayrıca kirli çatal-bıçak, masa örtüsü, kıl tüy gibi iğrençlikler de göremezsiniz. temizlik-hijyen anlamında da hizmet kalitesiyle güven verir.

sahibi vedat akkaya'nın röportajına bakıldığında sözlerimi daha iyi anlayabilir; kendisini dinlerken özlediğimiz o eski istanbul kültürünün izlerini görebilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap