• turkiye'de patlama yarattigi donem (yine 1986'ya denk geliyor sanirim), ilkokul'da sinifta kizlar bu $arkiyi soyluyorlardi. bunlardan emel isminde bir tanesi yan siniftaki bir kizin defterinden kendi defterine notalarini aktariyordu. notalar $oyleydi:

diiiiiiiiiiii di di di diiiiiiiiiii di di di di di di di di diiiiiiiiiiii
    diiiiiiiiiiii di di di diiiiiiiiiii di di di di di di di di diiiiiiiiiiii
    didididi di diiii di di diiiii didi diiii dididididididi didididdidi
    didididi di diiii di di diiiii didi diiii dididididididi didididdidi
    ....
    boyle bir defter dolusu "dididii" yazisi, abartmiyorum. o kizla cok dalga gecmi$tim galiba. genel olarak ilkokulda kizlarla cok dalga gecmi$tim hayatimin geri kalaninda acisini benden fena cikardilar.

$imdi bir sozluk yazari bana perihan abla'nin giri$ muzigini "dirdirindiriim dirim" diye mesajla anlatmaya cali$ti sagolsun oradan aklima geldi.

edit: lambada 1989'da çıkmış birkaç kişiden düzeltme geldi. ama benim de 1989'da ilkokulda olmam imkansız. taş çatlasa 1987 olabilir. o zaman şarkı lambada değildi demek. hangi şarkıydı acaba? lambada olduğundan da o kadar emindim ki. işte bu yüzden bilgiyi sözlüğe emanet etmek en iyisi. beyin o kadar güvenilir bir ortam değil. acaba la isla bonita mıydı? bak o 1986'da çıkmış.
  • sozleri de soyleydi

coraaa fisi fons corinziya kori fisoraaaa (x2)
    marba esbara arbidar estafor kurinziiiiya estiboaaaaa

aaaaaran korfaston mulinziya kori isa foooorr (x2)
    marba esbara arbidar estafor kurinziiiiiiiiii kori sbaaaaaaaa

ay ayayy ayay marikona festa festa helehelele

bilmem yardimci olabildim mi.
  • bu dansın meşhur olduğu senelerde ben tam bir ebleh ergendim. disko da lambada yapıyoruz ayağına az değdirmemişlerdi bana. ben de hem ayak hareketlerime konsantre olup hem de bir yandan saf saf kollarımı filan kıvırıp büküyordum, halbuki asıl olay kalçada dönüyormuş. iyi ki başıma bişey gelmedi o çay partilerinde.
  • kucukken, zavalli orta sinif hayatlarimizda bi takim aptal yazlik ortamlari vesaire vardi. bu tip ortamlarda gazinolar olurdu, aileler gunduzleri denize filan girer aksam da bu gazinolarda toplanip guya eglenirlerdi. oryantal sarkilar, gunun modasi yabanci pop sarkilar calardi. ve bu sarkilardan bazilarinin da danslari olurdu yani ki ki ki ku ku ku glu glu glu vak vak vak veya daha sonralari cikan lambada filan gibi. iste bu sarkilar calinmaya baslandiginda gerizekali bir takim teyzeler ve amcalar cocuklari sahneye iterek 'hadi dansetsene'' diye baski yaparlardi. kimi oynak cocuklar veyahut ne kadar fettan olacaklari daha o yastan belli kivrik kizlar zaten kendiliklerinden sahneye cikmis, dansediyor olurlardi. sen de kosede icinden '' alllaaam bu ne kadar aptalca bi sey yaa, rahat birakin beni'' diyerek sessiz otururdun. ve bu oyle bir noktaya gelirdi ki sonunda, artik sevdigin bir sarki ciksa ya da canin dansetmek istese bile ''bu aptallar beni dansederken gormesin, sonra bi daha yakami birakmazlar'' die dusunup dansedemezdin!
  • ben azmettim dinledim çıkardım tüm sözlerini.* siz de üşenmeyin oturun ezberleyin hatmedin, ekşi sözlük seksenli yıllar zirvesinde lambada yaparken* herkesin dudak hareketlerini teker teker kontrol edeceğim ona göre.

chorando se foi quem um dia só me fez chorar**
    chorando se foi quem um dia só me fez chorar
    chorando estará ao lembrar de um amor
    que um dia não soube cuidar

a recordação vai estar com ele aonde for
    a recordação vai estar pra sempre aonde eu for

dança sol e mar guardarei no olhar
    o amor faz perder encontrar
    lambando estarei ao lembrar que este amor
    por um dia, um instante foi rei

a recordação vai estar com ele aonde for
    a recordação vai estar pra sempre aonde eu for

canção riso e dor melodia de amor
    um momento que fica no ar

ai ai ai
    dançando lambada*
  • okul balolarında falan bu şarkıda tren yapılır,önüne sınıfın en seksi kızını geçirmek için sessiz ve derinden bir savaş yaşanırdı...
    hatırlatmayın anlattıkça heyecanlanıyorum...
  • bir ara "lambada - titreyen alev üşüyor" diye bu şarkının ikinci bölümü yapılmıştı, ardından dizisi de çekilecekti ama aynı camia şarkıya ilgi göstermeyince proje dewam ettirilmedi herhalde.
  • 1990 odtü bahar şenlikleri nde, bunun bir standı vardı. parayı veren rengarenk elbise giymis mini etekli, bembeyaz tenli ufacık tefecik bir kızla dans ediyordu bu müzik eşliğinde. gözümden hala o kızın masum ve yorgun bakışı, para toplayan kıvırcık çoçuğun zevkten dörtköşe olmuş pis yüzü hala çıkmamıştır. hani yer odtü olmasa kızı kurtarmak için "bırakın laaan kızı" deyip pezevengin üstüne saldıracaksınız ve bunlarda ödtülü. parayı verip kızla dans ederken, kızın kulağına "kendi rızanla mı buradasın bacım ? yoksa dernekten arkadaşlarla gelip kurtaralım mı seni ? " demeyi çok düşünsem de, devrimci arkadaşlarımın bu iyi niyeti anlamamasından korkup beni eleştiri özeleştri sürecine sokmalarından çekinmişimdir.
    keşke yapsaymışım, şimgi sözlüğe böyle bir ezik entry yazmaz, yapılmış en güzel kahramanlıklar veya yapılmış en aptalca davranışlar entryleri altına yazıyor olurdum (hoş ikincisine yazarmıydım emin değilim)
  • musiki eşliğidne yapılan yasal forttur efendim bu.başka da bir şey değildir. (#2550331)
  • beni aşırı duygulandırır bu şarkı. klibinde dans eden insanlar, o kumsal. o insanlar şimdi ne yapıyor mesela? o günleri hatırlayıp hüzünleniyorlar mıdır? ben olsam şarkıyı her duyduğumda kahrolurdum. keşke seksenli-doksanlı yıllara dönmenin bir yolu olsaydı.
hesabın var mı? giriş yap