• (bkz: uyandiran sesler)
    ruh halinize gore bogaza bakip sevinme ya da amina kodugumun kuslari demeye yol acan tiz ses.
  • midelerinden cikan koca gurultu di$inda guruh halinde dola$arak,ciklemeleri** rahatsizlik vermez.ama vapurdayken
    tepenizde donup ' bi marti hic bu kadar yakla$ir mi' sorusunu tekrarlamaniza neden olacak kadar yakinsa cekilmez olabilir.
  • yavrularının cıkardıgı sesler kapı gıcırtısından beterdır.. cikten cok viiykk viiyykk die bir sestir..
  • sabah sabah uykudan etmiş, acaba "lan çıkın deprem olacak" mı ya da "sabah ezani okunuyo hayvan erif kalk" mı demek istiyor anlayamadım.

(bkz: sanirim bize bir sey anlatmaya calisiyor)
  • cırk-kırt arası bir ses çıkarırlar ezilirken.
  • deniz kenarında, ada vapurunda, coney island'da falan değilsek, insanın sinirini had safhada bozabilen, özellikle sabaha karşı evimizden, sıcak yuvamızdan duyduğumuzda can sıkıcı bir ötüş. halbuki şu martı denen hayvan efendi olsa, denizden uzak semtlerimizde böyle umarsızca ötüp bize "noluyo acaba bir şey mi oluyor" tedirginliğini hatta kimi durumlarda paniğini yaşatmasa, çünkü bazen şuursuzca ötüyor bu aslında çok da sevimli olmayan yırtıcı bünyeli kuşlar. şimdi buraya çok da sevimli olmayan yazdığım için umarım saat sabahın erken saatlerine yaklaşırken "ırrrrrrrreeeeeeeeeaa rrrrrrrrrreeeeea eeeeeeeeeeeğk eeeeeeeeeeeğk" efektini yepyeni bir hevesle dayamazlar cama pencereye. korkuyorum arkadaşım, huylanıyorum. bağırmayın be.
  • martı sesleri bir kaç çeşit olabilmektedir. en çok kulağımıza geleni şööyle bir nefes alıp, gagayı dümdüz yukarı dikerekten bi gerinip, akabinde var havliyle bağırarak bir nefeste sarfettikleri "gvak gvak gvak gvak gvak gvak gvak gvak gvak.. gvak... guak.. guğğk... ggkk....kk....." sesidir ki bir çeşit kendini ortaya koyma, alanını belirleme, bir çeşit kükremedir. bunun dışında benzer bir tonda ama aradabir bi tane çıkardıkları "gvaak" sesi vardır. uçarken muçarken bağırırlar böyle. bi de sakin bir tonlamayla, konuşur gibi çıkardıkları bir "gavgavgavgavgavgav........ gavgavgavgav....." sesi var ki ne manaya geldiğini keşfedemedim. böyle, pencereden beni gördüklerinde filan bu sesi çıkarabiliyorlar kendileri...
  • sabaha karşı insanı uyandıran seslerden biri. ancak denizsiz bir kentte olunca özlenen seslerden biri haline gelen ses.
  • kotu kedi $erafettin'deki gelmi$ gecmi$ en super karakter olan rifki orneginde goruldugu gibi, saglam kankalar olan serseri tiplerdir bu martilar. bu yuzdendir ki bagira cagira anlasirlar aralarinda.

- ğaaaaaaa [ahmet abiiii...]
    + ğaaaaak ğuaaa ğaaa [ne var lan?]
    - ğaa ğaa ğaaak [ehe ehe he, yamansin!]
    + ğaa ğaa ğaa! [hadi len antilop!]
    - [etraftaki diger uc bes marti] ğuaaaak ğaaak ğaaak [ehe mehe ehehe.]
  • gurbetteyken vatana dair özlenen bir detaydır. gecenin köründe çalan kilise sesi nedense size dönüp dolaşıp istanbul'a dair martı seslerini hatırlatır. sabahın olmasına yakın duyulandır. aslında çok da hoş seda olamasa da genelde güzel şeyleri çağrıştıran, boğaz'ı, yazı, kışı, gün değişimini, mevsim değişimini, griyi ve maviyi aklınıza getiren bir şeydir.
hesabın var mı? giriş yap