• yapılan araştırmalara göre, türkiye'de bulunma olasılığı yüzde 4'müş.

bu araştırmada, güneşe bakınca gözleri mavi olanlar, yağmur yağınca gözleri mavi olanlar, sinirlenince gözleri mavi olanlar ve küçükken sarışın olanlar görmezden gelinmiş. yoksa türk halkı mavi gözlü ve sarışındır. :(
  • 13-14 yaşındayken uzun bi' süre her gece yatarken sahip olmayı dilediğim göz rengi. nasıl bi' psikopatlıksa artık dileğe bak.
    hayatım hep olmayacak şeyler için dua ederek geçmiş arkadaş.
  • dünyadaki bütün mavi gözlü insanların soyunun, neolitik çağda karadenizde yaşamış tek bir insana dayanması, duyduğumdan beri ilgimi çekmiştir.

düşünsene, bütün insanlar kahverengi gözlüyken, bu insanın mutasyon sonucu eksik pigmentler nedeniyle mavi gözlü olması ve oca2 geni aracılığıyla nesilden nesile aktarılması falan, efsanevi abi.

almanların %75'inin, estonyalıların %99'unun mavi gözlü olduğunu düşünürseniz, işler daha da ilginçleşiyor.
  • siyah veya acik kahverengi sacli insanlara cok yakisan goz rengi. ozellikle siyah sac, beyaz ten, mavi goz uclusu baktirir.
  • tuhaftır; bakıldığı, görüldüğü halde insanın inanası gelmez, sanki göz rengi en fazla elâ olmalıymış gibidir, mavi göz akıldışı gibi durur, dahası gözbebeğinin siyah oluşu durumu kanıtlar adeta: alenen yanlış ya da irrasyoneldir çevreleyen mavi halka.
  • naneli olips renginde olanı çok makbuldür. hafif sert, hafif koyu ve bulanık, çok gizemli lan.
  • şimdi kucağımda bir kedi
    tüy rengi alacalı, bazı yerleri kara
    mavi gözleri
    geneli altın rengi mat, sarı renkli
    inky, hiç kullanmadığı ismi
    ki; kendi koymadı, insanoğlunda olduğu gibi

o biraz çekinceli, umarsız ama endişeli
    tüylerini yaladıkça ruhunu güzelliği,
    parlıyor sıcaklığıyla, kucağımda bir deli.

şimdi kucağımda bir deli, kendini sanıyor bir kedi.
  • bu sabah araba kullanirken aklim evimin duvarinda asili olan dedemin fotografina gitti. kendisinin fotografi:

https://www.dailymail.co.uk/…an-african-traits.html

peki o fotograf nasil benim duvarima asildi, bu da onun hikayesi olsun.
    bilen bilir, koyu bir midwest comariyimdir. bu gunlerde yolda siyasi konular isleyen youtube kanallarindan birisi beni cevirip "efendim siyasi gorusunuz nedir, muhafazakar mi? ataturkcu mu? "mid-west comariyim canim" der gecerim. tansu ciller dyp/anap gibi mi ? diye ustelerse kiz, "canim midwest comariyim dedim ya" diye yolumda yururken mikrofonu kibarca geri cevirme haraketi yaparim benim icin o kadar tartismaya kapali bir konudunr mid-west comari olmak.

iste bu baglamda ise giderken, bir mid-west comarina yakisir sekilde, listemde blake shelton abiden boys round here caliyordu. aklim blake shelton abimizle olan fiziki benzerliklerimizin yadsinamayacak kadar fazla olmasina takildi.... cene yapisi, alin, kas yapisi, boy, kemik yapisi vs...

bu baglamda, butun mavi gozlulerin bir takim ortak ozellikleri vardi, duz ka$ olsun, gorece kare alin yapisi, hafif cizgiye meyletme vs...
    iste sayin mavi gozluler, ilginc bir bicimde, mavi gozun, iberya'da yasamis olan bir adamda ilk defa mutasyon olarak goruldugu iddia edildi bir donem, adamin da bulunmus kafatasindan yuzunu calismislar,
    hani dedem desen hakatten yuz itibari ile "sen bana birini android" seviyesindeyiz...

makalenin basligi oldukca iddiali:

https://www.sciencedaily.com/…8/01/080130170343.htm

blue-eyed humans have a single, common ancestor...

yani tek bir atamiz var. o da usstte paylastigim abi.... yuzunuzdeki ozelliklere bakarsaniz, kendinizden bir sey yakalamanizin mumkun oldugunu dusunuyorum. benim goz alti yapisina kadar benziyor.
    ben de bu abiyi evimin duvarina "buyuk buyuk buyuk buyuk dedem" diyerek astim ovuncle.
    cunku dusunuyorum,
    ey mavi gozlu abi, belki sen guzelim ispanyayi birakmadin, ama cocuklarin belli ki epey gezmis. yeri gelmis kuzeye, yeri gelmis doguya.... bi de yani acaba zamaninda bu mutasyona nasil ilk tepki gelmisti? buyuk buyuk dedem ne hissediyordu? "abi senin gozune bir sey olmus" "ne olmus" "bilmem ne olmus?" sorulaina karsi acaba ne cevap veriyordu? eh, ureyebildigine gore belli ki o da ekmegine bakmis biz de bu gunlere gelmisiz. ben olsam kesin kabilenin buyucusu rolune oynardim, bu gozlerle gorulmeyeni goruyorum , doganin ruhlari bana filisdiyor falan derken ooooooo alir yurursun yani. "ne dedi doganin ruhlari?" "ak$ama dans olayini fazla abartmayin, kafam kaldirmiyor diyor orman perisi" "kabilenin buyucusune saygida kusur etmeyin diye de ekliyor, saygida kusur ederseniz, gunahi benden gitti, boz ayi rush yersiniz dedi."

velhasil sayin mavi gozluler, bir bayramin daha sonuna gelmisken, dedeye saygiyi ihmal etmeyelim, inandiginiz dine gore artik, uc kulhu bir elham yahut bir sofra duasini esirgemeyin dedemizden.

iyi adama da benziyor gerci hakatten, ama tabii zamaninda barcelona'dan bir arsa alip birakaymis, her sey daha tatli olabilirmis su an. neyse artik, cani sagolsun.
  • insan bazen kendisinde bulunan bu göz rengini önemsemeyebiliyor. ancak dışardan bir iltifat geldiği zaman "gerçekten gözlerim güzel heralde" gibi düşünebiliyorsunuz. yoksa aynaya bakıp bakıp "ne de güzel mavi mavi gözlerim var" diyen olacağını sanmıyorum, çünkü hergün görüyorsunuz zaten, sizin için sıradanlaşmış oluyor.

bununla birlikte mavi gözlü (renkli gözlü) insanların nazar değdirme potansiyelinin yüksek olduğu söylenir. buna bilimsel bir açıklama getirememkle birlikte katıldığımı söyleyebilirim. kendi çapımda test ettim onayladım. bir de göz bozukluklarına daha yatkın olduklarını söyleyebilirim ancak bunu tamamen atmış olabilirim, emin değilim yani.
  • kimilerimiz için bir tür fetişistlik sebebidir.

yolda yürürken bir çift mavi göz gördüğümüzde; hipnozlanmış gibi başka bir şey göremez oluruz...
hesabın var mı? giriş yap