• fragmanından anladığım kadarıyla baya baya film gibi oyun olmuş. ismini görünce "bu ne lan orta dünya ticari hikaye üretmeli franchise mı oldu" dedim; ki öyle olmuş az-çok, ama kötü olmamış gibi duruyor.
  • ps4 versiyonu yağ gibi akan oyun. 2-3 saat oynadıktan sonra görevler birbirini tekrar ediyor gibi ancak ork kesmek inanılmaz zevkli. kombolar ac ve batman serisinde olduğu gibi hızlı ve güzel. sinematikler özenerek yapılmış. sandbox sistemi ile sizi öldüren orklar rütbe aldığı gibi tekrar karşılaştığınızda sizi hatırlıyor, güçleniyor. ne kadar çok ölürseniz o kadar güçleniyorlar. böylece oyunun zorluk derecesi sizin ölmeniz ile doğru orantılı olarak artıyor.
    ortalıkta ne kaptan nede savaş şefi bırakmadığım oyundur aynı zamanda.link
  • 19 gb olarak indirdiğim, 2,5 saatlik kurulum sonucunda 41 gb olan oyun. (agb golden team)

açtım grafik ayarlarına girdim, auto config dedim, fx8350+gtx 780 o.c. için neredeyse her şeyi low yaptı mal. "hadi len geri zekalı olur mu öyle şey" dedim, ultraya aldım, "abi texture'ı da ultra yaptın 6 gb ekran kartın olması lazım yalnız..." dedi, "konuşma len devam et götelek" dedim. açtım oyunu bi baktım harbiden de frame düşmeleri oldu, texture'ı high'a aldım. açtım oyunu gayet güzel çalıştı.

oyun, batman'in dövüş dinamikleriyle (birebir şekilde aynısı) asssassin creed'i birleştirerek lord of the rings temasını benimsemiş. bildiğim kadarıyla warner bros zaten rocksteady'yi ve batman arkham serisi haklarını almıştı. dövüş dinamiklerini oradan buraya taşımışlar iyi ve akıcı olmuş. ama sürekli orc kesmek sıkabiliyor. çünkü orcların sonu yok.. evet gerçekten yok.

diğer bir eksikliği ise ana görevlere fazla özen göstermemişler, kafa yormamışlar gibi geldi... genellikle aynı şeyleri yapıyorsunuz, rutini bozmuyorsunuz. zaten genel olarak çok çeşitliliği olan bir oyun değil. ayrıca sadece ana görev yaparsanız 10 saatte bitirirsiniz.

grafikler ise hiç fena değildi. ama kesinlikle öyle "6 gb vram isterim" gibi falan değil. o nvidia'nın bok yemesidir kesin. sürekli aynı şeylerin yapıldığı, bol tekrarlı bir oyun olsa da oynanır diye düşünüyorum. çünkü keyif verdiği yerler oluyor. tema benzerliği dolayısıyla skyrim falan gibi bi şey bekleyen hayal kırıklığına uğrar, assassin's creed gibi bi şey isteyen ise umduğunu bulur.
  • gerçekten akıcı senaryo görevleri bulunmakta ve bana kalırsa şu ana kadar çıkmış en iyi middle earth oyunu.
  • cinematic çıksa da izlesem diye hızlı hızlı görevlerini yapıp bitirdiğim oyun.
    yağ gibi bal gibi akıyor, hobbit öncesi ilaç misali...

--- spoiler ---

celebrimbor reisin sauron'un karşısına ork ordusuyla çıkmasını
    ve yiğitçe kapışması ile ilgili bir rol biçmişler.
    çok hoş olmuş ama bu tek yüzüğün ihaneti yok mu ...
    --- spoiler ---
  • oyuna ilk başladığımda adamın biri beni öldürdü. sonra öldüren adam kaptan oldu bişey oldu. karşılaştık yine öldüm. adam level atladı falan filan derken ilah ettik adamı. ortalıkta zehirli kılıcıyla dolaşan bir şey var şimdi gördüğüm yerde topukluyorum mecbur. kendi canavarımı kendim yarattım.
  • dövüş mekanikleri dışında pek bir numarası olmayan oyun. açıkçası sadece yarım saat dayanabildim. orta dünya'ya sırtını dayamış olmasa muhtemelen şu an oynayanların 1/10'u bile haberdar olmazdı bu oyundan. ufak şeyler eklemişler gibi ama yetmiyor.

velhasıl ben batman arkham serisini ve assasin's creed'in 3 ve 4'ünü de beğenmemiştim. bende bir gariplik de olabilir.
  • execute'larının hastası kaldığım oyun.
  • lord of the rings takıntımdan faydalanmaya çalışan kocamın, belli aralıklarla, kah bir dergiden, kah bir web sitesinden, kah psn store'dan gösterdiği, içten içe merak ettiğim oyun. fifa 15'in borcunu kapatabilirsek alacağız.

düzeltme: bkz şeysi
  • the game of the year 2014 listesine rahatlıkla ilk 10' dan kendine yer bulabilecek, son yılların en keyifli fantastik oyunu. öncelikle oyuna başladığımda beni ilk keyiflendiren şey; bioshock infinite' da booker dewit' i seslendiren troy baker' ı duymak oldu. gerçi hoş adam batman dahil birçok oyunda yer almakta... onun dışında oyuna gelirsek eğer, the lord of the rings serisinin başarısız oyunlarından sonra warner bros, monolith productions ile ortaya güzel bir iş çıkarmış. oyun hikaye bazında tolkien' in orta dünyasında geçse de, gollum ve souron gibi bildiğimiz karakterler hariç, yepyeni bir hikaye ve kurguya sahip. oynanış olarak da batman arkham city' e aşina olan oyuncular, oyuna hemen adapte olacaklardır. çünkü kontroller birebir aynı. oyunun grafiklerine gelirsek; geforce gtx 850m ekran kartına sahip bilgisayarımda görüntüler su gibi akarken, başarılı mekan ve atmosfer tasarımları sayesinde kendimi orta dünyada gibi hissettim. eğer benim gibi orta dünyayı seven bir tolkein okuyucuysanız ve dishonored gibi rpg oyunlarından hoşlanıyorsanız bu oyun kaçırılmaz bir fırsat. sana puanım 10 kanka.

not: oyunun başlarında bu entryi girdiğim için fena gaza gelmişim. malesef haritadaki yan görevleri bitirdikten sonra oyun kendini tekrara bağlıyor. ilk başlarda gollum' la olan münasebet ve diğer görevler bitince oyun kabak tadı vermeye başlıyor. o yüzden sonunu göremediğim oyundur kendileri efenim...

edit: oyunu sonunda bitirdim. ilk haritadaki 4 warcheif' i öldürme görevini geçtikten sonra oyun açılıyor ve ikinci haritaya geçiyoruz. burada da düşmanlarımızı dönüştürerek finale ilerliyoruz. fakat ikinci harita ile ilgili kanımca şöyle bir sıkıntı var; orta dünya ambiansına biraz fazla tropik kaçmış gibi... bu açıdan assassin's creed benzetmelerine katılmamak elde değil. bir de finalden sonra oyuna devam ettiğimizde oyunun ancak yüzde elli kısmının dolduğunu görmek biraz can sıkıcı. çünkü ana hikaye bittikten sonra elde pek bir şey kalmıyor. sonuç olarak güzel oyun, oynayın.
hesabın var mı? giriş yap