• babam eski bir mhp'li ve ülkücü. yıllar evvel ülkücü eski arkadaşlarıyla bir yerlerde buluşup yemek yiyelim diye kararlaştırdılar, rezervasyon falan yaptırdılar. 20 kişi vardı sanırım. sonra bir haber geldi ve partinin bu buluşmayı hoş karşılamayacağı, bahçeli'nin de hoşuna gitmeyeceği söylendi ve bu organizasyondan vazgeçtiler. yaş ortalaması 60 olan 20 adamın bir yerde toplanıp eski günleri konuşup yemek yemesinden bile korkan, acaba bahçeli'ye karşı muhalefet mi edecekler diye tedirgin olan bir parti yönetimi ve genel başkana sahipler ki bu buluşmadaki tek amaç yemek yemek ve muhabbet edip dağılmaktı. zaten bahçeli'nin parti'deki tek adamlığını ve o şekilde kalma gayesini mhp dendiğinde aklımıza devlet bahçeli dışında başka bir isim gelmemesinden de anlayabiliriz. bir kısmı iyi parti'yi kurdu, sinan oğan ve oktay vural gibileri de partiden gönderildi. işte öyle demokrasi sevdalısıdır mhp ve devlet bahçeli.
  • 2015 yılına kadar verdiğim her oy haram zıkkım olsun dediğim partidir. eğer benim oyum sayesinde yediği bir dahi ekmek kuruşluk varsa, o ekmek de haram olsun.
  • milliyetçi sanılması fantastik ötesi bir durum olan siyasi parti.
    düşük zekalı bir insan bile bu partinin milliyetçilikle yurtseverlikle zerre kadar alakası olmadığını bilmesi lazım.
    bu parti milliyetçiliğe yurtseverliğe %100 karşıt bir partidir.
  • hayatımda en utandığım durumlardan biri zamanında bu partinin destekçisi olmak, bu partiye oy vermektir. meğer ne kadar yanlış bir yerdeymişim.
  • zamanında komünizme karşı bir duruş olarak kurulmuş olmasına rağmen bugün ülkenin komünizme geçmesine ve türk halkının araplaştırılmasına ön ayak olan bir parti. gelecek seçimde en çok oyu türkiye vatandaşlığı alan 1 milyon suriyeliden alacaklar ve kendileri de bunun farkında, o yüzden çok kasmıyorlar artık.
  • u dönüşünü 15 temmuz sonrasında değil, 7 haziran 2015 seçimlerinin gecesinde başlattığını düşünüyorum.
  • anketlerde aşırı hızlı eriyor, hatta son zamanlarda akp'den bile daha çok oy kaybediyor garip şekilde.

iktidarın bir bileşeni olduğu için mhp'nin oy kaybetmesinde yadırganacak bir şey yok ama oy kaybının akp'den daha hızlı olmasını anlamlandıramıyorum. tamam partinin siyaset miyaset ürettiği yok ve mecliste yasaların geçmesi için akp vekilleri ile el kaldırmaktan başka bir halt yapmıyorlar ama son çıkan anketler doğruysa gelecek seçimde mecliste grup bile kuramayabilirler. buna rağmen aynı tas aynı hamam devam etmeleri enteresan.

tabii bu noktada da 2018 genel seçimlerinde herkes "mhp öldü bitti, %5 alırlar ancak" falan derken aldıkları %11'lik oy geliyor aklıma. o zaman da bütün anketler mhp'yi yerin dibinde gösteriyordu, hatta devlet bahçeli çıkıp "abartmayın birader o kadar düşük değil oyumuz" dediğinde herkes dalga geçmişti ama sonuçta adam haklı çıkmıştı.

pek ihtimal vermesem de yine öyle bir durum mu var acaba diye düşünmeden de edemiyorum zira mhp'nin oyunun çoğu taşradan geliyor artık, bu nedenle ölçüm konusunda problem yaşanıyorsa şaşırmam.

he ölçümlerin doğru olmasını tercih ederim ben ama bu partinin akp'den bile daha hızlı bir şekilde eriyor olması bana absürt geliyor cidden.
  • avrupa’nın herhangi bir ülkesine son 10 yılda nüfusunun yüzde 10’u kadar göçmen gelse oradaki sağ partiler mecliste çoğunluğu ele geçirir. bizim devlet bey de oy artışını bırak partisini stepne yaptı. hakikaten bu kadar becereksiz bir siyasetçi olamaz.
  • başta chp olmak üzere, türkiye cumhuriyeti devleti demokrasisi için yok olması gereken iki partiden bir tanesi.
  • bu aralar pek sesleri çıkmıyor. sanırım iktidar tarafından ikna edilmişler, siz bir oturun izleyin biz bir şeyler deneyeceğiz diye. ama inanmamışlar da sanırım. nurettin nebati'nin arkasında berat albayrak'ın olduğu iddiaları ve bahçeli'nin berat albayrak'tan çok da haz etmemesi söz konusu olabilir.

bu ekonomik açılıma yüksek sesle destek vermemeleri düşündürücü.

devlet bahçeli gemiyi terk mi etmek istiyor?

bu sessizlik şuna benziyor:

ortağınızın elinde bir atımlık barut kalmış, atınca bitecek. sonra siz ne yapacaksınız? attıkları barut işe yarayacak mı yaramayacak mı, sanki bunun sonucuna göre bir karar alacaklarmış gibi bir izlenim ediniyorum.

bu sessizlik cumhur ittifakı için pek hayırlı gözükmüyor.

galiba içinde yaşadığımız bu çılgın dönem mhp'yi de düşündürmeye başladı. 1 ay önce falan mhp'nin sahaya indiğine dair haberler vardı. ve sahada " şaşırtıcı " bir manzara bulduklarına dair.

ayrıca devlet bahçeli eski türkiye'yi bilir.

erdoğan'ın nasıl bir ateşle oynadığını gayet iyi biliyor. o ateş iktidarı yakarsa o yangına kendini atmak istemez.
hesabın var mı? giriş yap