şükela:  tümü | bugün
19482 entry daha
 • (bkz: zeki insanlar ile alakalı herkesin katılacağı özellikler)

  şu siteden alıntı

  her şeyden önce bu insanlarla alakalı ilk bilinmesi gereken şey, kendini zeki sanmak ile gerçekten zeki olmak arasındaki farkı ayırt edebilirler

  zeki insanlar mecbur kalmadıkları sürece konuşmayı tercih etmezler. dinlemeyi, konuşmaktan daha çok severler.

  sessiz kaldıkları bu anlarda ise, hayal dünyalarında gezinmeyi tercih eder ve fantastik hayaller kurarak, bunları gerçek dünyaya uyarlamayı planlarlar.

  zeki insanlar nazik olurlar. insanlara, hayvanlara, bitkilere, canlı cansız tüm varlıklara saygı ile yaklaşırlar. yıkıcı olmayı değil, yapıcı olmayı tercih ederler.

  yaratıcılıkları yüksektir, bir konuya pek çok kişinin bakmadığı hususlardan bakarlar.

  aynı zamanda zeki insanlar gerçekçidirler; asla yeterince zeki olmadıklarını ve olamayacaklarını bilirler.

  zeki insanlar, yaşam nehrinin suyunda akışına bırakmak yerine, zihnin derinlerinde gezinmeyi tercih ederler.

  olaylara farklı açıdan bakmaları, olayın gidişatını her açıdan tahlil etmeleri ve sıradanlığın dışına çıkarak sonuçları kurgulama yetenekleri sayesinde de toplum nezdinde komplocu olarak adlandırılırlar, paranoyak eğilim gösterdikleri dillendirilir hatta.

  toplum nezdindeki eğilimden öte, bu insanlar delilik ile dahilik arasındaki gidip gelirler.

  estetik algıları gelişmiştir; sanattan ve sanatın her dalından zevk almayı bilirler.

  ernst hemingway’in de ifade ettiği gibi “zeki insanların mutlu olduğuna pek rastlanmaz.” olgusuna harfiyen uyarlar; hayatlarından yalnızlık, öfke, bunalım eksik olmaz.

  lafın özü, bu insanlar yaşamın kalabalığındaki yalnız bireylerdir. sıkılmadan vakit geçirebilecekleri insan neredeyse yok gibidir.

  bu yalnızlıklarının, bir parça ukala olmalarından geldiğini söylemeden de geçemeyiz elbette.

  ukaladırlar çünkü, genellemelerin dışında kalmaktan ve insanlarla aynı fikirleri paylaşmıyor olmaktan korkmazlar.

  farklı olmaktan yana hiçbir kaygıları olmasa da, gerektiğinde farklılıkları maskeleme konusunda da sıkıntı çekmezler.

  “zekası ile övünen kişi, hücresinin genişliği ile övünen mahkuma benzer” demiş einstein. kısacası zeki olmak, huzura erişilecek yolda önünüzdeki en önemli engeldir…

  ilişkilerinde belli bir süre sonra sevememeye, sevgi kavramından uzaklaşmaya başlar. şöyle ki; birkaç ilişki sonrasında karşısındaki insanın asıl yüzünü rahatlıkla görmeye başlasa da heyecan ve iyi niyet nedeniyle görmemezlikten gelir. başına geleceği bile bile tam tersine inanmayı tercih eder.

  iyi niyet zekâyı bastırmıştır bir noktada. buna rağmen, her ne kadar olanları görmemeye çalışsa da farkındalığı daima açıktır. işte acı çekme durumu da tam burada başlar. çünkü bir yerden sonra kendisini suçlamaya, kuruntulu bir insan olduğunu düşünmeye başlar. içten içe kendisine kızmaya, ruh hastası falan olduğunu düşünmeye başlar. bunun sonucunda da ilişkideki seven insan olma durumundan gün ve gün uzaklaşır.
 • (bkz: sabahattin ali) bir ara ne yazarsa yazsın yasaklanıyor ve içeri alınıyordu. ve türkiye’de o zamanda (bkz: tetikçi) gazeteciler varmış ki sürekli vatan, millet, bayrak nidaları atarak sürekli sabahattin ali’nin atatürk’e hakaret ettiğini dile getirmişler. sabahattin ali sırf bu okları kendi üzerinde çekmek için ve biraz da rahat yazmak için atatürk’e bir şiir yazmıştır.

  hey anavatandan ayrılmayanlar
  bulanık dereler durulmuş mudur?
  dinmiş mi olukla akan o kanlar?
  büyük hedeflere varılmış mıdır?

  asarlar mı hâlâ hakka tapanı?
  mebus yaparlar mı her şaklabanı?
  köylünün elinde var mı sabanı?
  sıska öküzleri dirilmiş midir?

  cümlesi beli der enelhak dese
  hâlâ taparlar mı koca terese?
  ismet girmedi mi hâlâ kodese?
  kel ali'nin boynu vurulmuş mudur?

  alttaki entryi yazan arkadaşa ithafen;

  senin güneşe tükürmenin güneşe ne zararı olacak..
 • (bkz: sabahattin ali'nin orospu çocuğu olması)

  benim değil ama şiirlerini paylaştıklarına göre bazılarının ufkunu iki katına çıkarmış demek ki. şiirle ufku iki katına çıkan adam demek ki nutuk kitabını okusa beyni kafasına sığmayacak.
 • bunlardan birini 13 aralık öğle sonrası tesadüfen ögrendim maalesef ve durumdaki zavallılıktan ve dahi gülünçlükten sebep muhatabıma hissettiğim acıma duygusuyla halâ baş etmeye çalışıyorum. bu tesadüfle tamaman ilintili olarak ve yeri gelmişken; "tesadüf, tanrı'nın fark edilmeden geçip gitmek için büründüğü biçimdir." diyen jean cocteau çok kral adam değil mi ya sizce de?
 • "çüke tapan japonların" aslında çüke falan tapmadığı.

  (bkz: kanamara matsuri/@aimo)
 • araçtaki koltuk başlıkları acil durumlarda sökülüp camların kırılması için bilinçli olarak sökülebilir ve keskin uçlu yapılmıştır. ayrıca araçların camları içeriden kolaylıkla kırılabilir şekilde üretilmiştir.
 • (bkz: 10 dakikalık antrenmanla karın kası nasıl yapılır?)

  şuradan alıntıdır

  “hayalinizdeki karın kasları size sadece 3 hareket ve 10 dakika kadar uzak!” desek ne düşünürsünüz?

  muhtemelen pek çok kişi “karın kasları en son ortaya çıkar ve o kadar da basit değildir” diyecektir fakat, iddia ediyoruz ki bu kadar basit!

  pizza ve şekerli içeceklerle beslenmekten başka, karın antrenmanında yapılabilecek en büyük hata aynı rutine çakılıp kalmaktır. yarım mekik, mekik ve plank kötüdür demiyoruz ancak karın bölgenizi keskinleştirmek için faydalanabileceğiniz daha çok şey var. (planktan yırttığınız için üzüldüğünüzü hiç sanmıyoruz.) antrenman programınıza yeni hareketler eklemek illa daha çok zaman harcayacaksınız anlamına da gelmiyor. hatta çok daha az sürede daha değişik hareketlerle çalışmak hiç zor değil.

  karın kasları antrenman işleyişi
  merkez bölgeniz (karın kasları ve bu kaslarla birlikte çalışan bel kasları) karmaşık bir mevzu. mekik çekerken yaptığınız gibi gövdenizi öne doğru eğmenizi sağlamasının yanında omurganızı düzeltip açmanızla da bu kas takımı sorumludur. gövde ve kalçaların dönme kabiliyeti ile vücudun dengelenmesi de bu bölgeden yönetilir. bu işlevleri çalıştırmadığınız sürece merkez bölgenizi tam olarak geliştiremezsiniz. olabildiğince güçlü ve belirgin merkez bölgesi geliştirmeniz için bu bölgeyi farklı açılardan çalıştıran üçer hareketlik üç ayrı döngü hazırladık. hareketler arasında dinlenmediğinizden kalp atış hızınız artacak ve yağ yakma mekanizmanız devreye giderek. yağ mevzusu önemli çünkü yağ varsa karın kası yok demektir, biliyorsunuz.

  karın kasları antrenman talimatı
  üç döngüden (ı, ıı ve ııı) birini antrenmanlarınızın sonunda yapın. (her gün farklı bir döngüyü uygulayın.) her hareketi bir set halinde yapıp son hareketten sonra bir dakika dinlenin. bir kez daha tekrar edin. iki hafta sonra döngü sayısını arttırın: 3. haftada üç döngü, 4. haftada dört döngü ve 5. haftada beş döngü yapın.

  döngü ı
  1. hanging leg raise
  tekrar: 8-12 dinlenme: 0 sn.

  rahat edeceğiniz bir stille barfiks barını kavrayıp aşağı sarkın. karın kaslarınızı sıkıp bacaklarınızı kaldırın ve bara getirin. barı tekmelemiyormuşsunuz gibi hızlı şekilde yapın. kontrollü iniş yapın.

  2. ab-wheel rollout
  tekrar: 8-15 dinlenme: 0 sn.

  yerde diz çöküp ab wheel aletini önünüze alın. alet direkt omuzlarınızın altında olsun. karnınızı içe çekip karnınızdaki gerginliği yitirmeye başlayana kadar aleti ileri yuvarlayın. geri çekin.

  3. back extension
  tekrar: 10-12 dinlenme: 60 sn.

  bacaklarınızı kilitleyecek şekilde back extension makinesine oturun ve minderini kalçanızın altına alın. sırtınızı kamburlaştırmadan gövdenizi olabildiğince öne doğru bükün. gövdeniz dimdik olana kadar kalçalarınızı düzleştirin. karın kaslarınızdaki gerginlik azalmaya başlayınca, vücudunuzu geriye çekin.

  döngü ıı
  1. landmine twist
  tekrar: 8-10 (her bir yana) dinlenme: 0 sn.

  barbelin ucunu bir köşeye sıkıştırın. iki elinizle diğer ucundan tutun (plakaların yüklü olduğu taraf). barbeli bir yana döndürüp kalça hizanıza alçaltın. diğer yana döndürün.

  2. seated bicyle crunch
  tekrar: 20-30 (her bir yana) dinlenme: 0 sn.

  sırtüstü yere uzanıp ellerinizi kulaklarınızın yanına koyun. gövdenizi yerden kaldırıp sol tarafa döndürün. sol dizinizi sağ dirseğinize kavuşturmak için çekin. hareketini tersine uygulayıp diğer yana tekrar edin. pedal çeviriyormuş gibi gözükmeniz gerekiyor. hızlı yapayım derken hareket aralığından ödün vermeyin.

  3. rkc plank
  tekrar: olabildiğince uzun süre durun dinlenme: 0 sn.

  şınav pozisyonu alıp ön kollarınızı dümdüz yere yerleştirin. kollarınızı hafifçe ileri hareket ettirerek dirseklerinizi 90 dereceden büyük bir açıya getirin. karın kaslarınızı içe çekip dizlerinizi kilitleyin ve quad kaslarınızdaki kasılmayı hissedin. kalça kaslarınızı sıkın. dirseklerinizi dizlerinize doğru çekmeye çalışın; hareket etmeseler de merkez bölgenizin çalıştığını hissedeceksiniz. bu pozisyonda bir süre kalın.

  döngü ııı
  1. swiss ball rollout
  tekrar: 10-12 dinlenme: 0 sn.

  yere diz çöküp ön kollarınızı pilates topunun üstüne yerleştirin. top direkt omuzlarınızın altında olsun. ab wheel hareketinde olduğu gibi karnınızdaki gerginliği yitirmeye başlayana dek topu ileri itin. geri çekin.

  2. russian twist
  tekrar: 8-12 (her bir yana) dinlenme: 0 sn.

  dizlerinizi 90 derece bükerek yerde oturun ve kollarınızı önünüze uzatın. gövdeniz zemine göre 45 derece olana dek biraz geri eğilin. vücudunuzu yapabildiğiniz kadar önce sola, sonra sağa döndürün.

  3. weighted swiss ball crunch
  tekrar: 8-12 dinlenme: 60 sn.

  pilates topunun üstüne sırtüstü yatıp iki elinize bir dambıl alın ve göğsünüzün üstünde tutun. ayaklarınız zemin üzerinde düz bir konumda, denge sağlayabileceğiniz bir aralıkta olsun. vücudunuzu toptan yukarı kaldırıp 2-3 saniye bu pozisyonda durun.

  bu aşamada kolay ya da zor yolu seçebilirsiniz:
  hareketlerin zorluğunu yükselterek (ya da düşürerek) antrenmanınızı hedeflerinize göre uyarlayın. buradaki antrenmanlarda verilen hareketleri açıklandığı gibi uygulamak zorunda değilsiniz. merkez bölgenizin kuvvetine ve deneyim seviyenize bağlı olarak antrenmanınızı kolaylaştırabilir veya zorlaştırabilirsiniz:

  hanging leg raise
  kolaylaştır: dizlerinizi 90 derece büküp olabildiğince yükseğe kaldırın. yine de zor geliyorsa 45 derece eğime ayarlanmış sehpa üzerinde leg raise yapın.

  zorlaştır: ayak bileği ağırlığı takın veya ayaklarınızın arasında sağlık topu tutun.

  ab-whell rollout
  kolaylaştır: rollout’u duvara karşı yaparak hareket aralığını kısaltabilirsiniz. güçlendikçe duvardan biraz daha uzakta başlayabilirsiniz.

  zorlaştır: hareketi dizlerinizi yerden kaldırarak ve bacaklarınızı düz tutarak yapın.

  rkc plank
  kolaylaştır: dirseklerinizi 90 derece bükerek normal plank yapın. rkc versiyonu giryayla çalışmayı sevenler tarafından tercih edilip daha çok kasın çalışmasını gerektirir. geleneksel yoga plankı da yeni başlayanlarda merkez kuvveti gelişimi için iyi bir tercihtir.

  zorlaştır: dengenize karşı koymak için bir ayağınızı yerden havalandırın. bir sonraki seferde diğer ayağınızı kaldırın.

  mademki hayalinizdeki karın kasları size bu kadar yakın, ne bekliyorsunuz antrenmana koşmak için! haydi!
 • dünyanın en büyük stadyumu kuzey kore'deymiş. 114 bin kişilik.
 • açıköğretim sınavlarında sınavın sonuna kadar beklerseniz hocalar cevap anahtarını dağıtıyorlarmış..
 • japonların ‘kâğıttan bin turna kuşu’ efsanesi der ki: ‘bir insan kağıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileği kabul olurmuş’
  hiroshima’ya atılan bombadan sağ kurtulan 2 yaşındaki sadako, 12 yaşında radyasyonun etkilerini hissetmeye başlar ve hastaneye kaldırılır. bir arkadaşı ona bu eski bir inanışı hatırlatır ve kağıttan bin turna kuşu yapmayı başarırsa tanrıların onun yaşamını bağışlayacağını söyler. sadako, hastane odasında ümidini kaybetmeyip kağıttan 1000 turna kuşu yapmaya başlar ancak 25 ekim 1955 günü 644. turnayı katlarken hayata gözlerini yumar. yine de arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı yapıp cenaze töreninde mezarını turna kuşlarıyla kaplarlar, sonrasında da hiroshima’nın barış parkı olarak bilinen meydanına sırtında bir turna kuşu tutan heykelini dikerler.
  sadako sasaki anıtı
  anıtın altındaki plakette ‘this is our cry, this is our prayer, peace in the world’ (bu bizim çığlığımız, bu bizim duamız, dünyada barış) yazmaktadır. turna kuşu, o zamandan beri barışın simgesidir.
  cam kubbelerde sergileniyor
  dünya çocukları, her sene atom bombasının atıldığı gün olan 6 ağustos’ta sadako sasaki anısına kağıttan turna kuşu yapıp resimdeki cam kubbeler içinde sergilenmek üzere hiroshima’ya yollarlar.
115 entry daha