şükela:  tümü | bugün
20148 entry daha
 • (bkz: sabahattin ali) bir ara ne yazarsa yazsın yasaklanıyor ve içeri alınıyordu. ve türkiye’de o zamanda (bkz: tetikçi) gazeteciler varmış ki sürekli vatan, millet, bayrak nidaları atarak sürekli sabahattin ali’nin atatürk’e hakaret ettiğini dile getirmişler. sabahattin ali sırf bu okları kendi üzerinde çekmek için ve biraz da rahat yazmak için atatürk’e bir şiir yazmıştır.

  hey anavatandan ayrılmayanlar
  bulanık dereler durulmuş mudur?
  dinmiş mi olukla akan o kanlar?
  büyük hedeflere varılmış mıdır?

  asarlar mı hâlâ hakka tapanı?
  mebus yaparlar mı her şaklabanı?
  köylünün elinde var mı sabanı?
  sıska öküzleri dirilmiş midir?

  cümlesi beli der enelhak dese
  hâlâ taparlar mı koca terese?
  ismet girmedi mi hâlâ kodese?
  kel ali'nin boynu vurulmuş mudur?

  alttaki entryi yazan arkadaşa ithafen;

  senin güneşe tükürmenin güneşe ne zararı olacak..
 • (bkz: sabahattin ali'nin orospu çocuğu olması)

  benim değil ama şiirlerini paylaştıklarına göre bazılarının ufkunu iki katına çıkarmış demek ki. şiirle ufku iki katına çıkan adam demek ki nutuk kitabını okusa beyni kafasına sığmayacak.
 • bunlardan birini 13 aralık öğle sonrası tesadüfen ögrendim maalesef ve durumdaki zavallılıktan ve dahi gülünçlükten sebep muhatabıma hissettiğim acıma duygusuyla halâ baş etmeye çalışıyorum. bu tesadüfle tamaman ilintili olarak ve yeri gelmişken; "tesadüf, tanrı'nın fark edilmeden geçip gitmek için büründüğü biçimdir." diyen jean cocteau çok kral adam değil mi ya sizce de?
 • "çüke tapan japonların" aslında çüke falan tapmadığı.

  (bkz: kanamara matsuri/@aimo)
 • araçtaki koltuk başlıkları acil durumlarda sökülüp camların kırılması için bilinçli olarak sökülebilir ve keskin uçlu yapılmıştır. ayrıca araçların camları içeriden kolaylıkla kırılabilir şekilde üretilmiştir.
 • japonların ‘kâğıttan bin turna kuşu’ efsanesi der ki: ‘bir insan kağıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileği kabul olurmuş’
  hiroshima’ya atılan bombadan sağ kurtulan 2 yaşındaki sadako, 12 yaşında radyasyonun etkilerini hissetmeye başlar ve hastaneye kaldırılır. bir arkadaşı ona bu eski bir inanışı hatırlatır ve kağıttan bin turna kuşu yapmayı başarırsa tanrıların onun yaşamını bağışlayacağını söyler. sadako, hastane odasında ümidini kaybetmeyip kağıttan 1000 turna kuşu yapmaya başlar ancak 25 ekim 1955 günü 644. turnayı katlarken hayata gözlerini yumar. yine de arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı yapıp cenaze töreninde mezarını turna kuşlarıyla kaplarlar, sonrasında da hiroshima’nın barış parkı olarak bilinen meydanına sırtında bir turna kuşu tutan heykelini dikerler.
  sadako sasaki anıtı
  anıtın altındaki plakette ‘this is our cry, this is our prayer, peace in the world’ (bu bizim çığlığımız, bu bizim duamız, dünyada barış) yazmaktadır. turna kuşu, o zamandan beri barışın simgesidir.
  cam kubbelerde sergileniyor
  dünya çocukları, her sene atom bombasının atıldığı gün olan 6 ağustos’ta sadako sasaki anısına kağıttan turna kuşu yapıp resimdeki cam kubbeler içinde sergilenmek üzere hiroshima’ya yollarlar.
 • kucukken ve halen izlemekten buyuk zevk aldigim tom ve jerry'nin 1940-1957 arasinda cekilmis olmasi. bu kadar eski olabilecegini tahmin edemezdim. (bkz: tom ve jerry)
3083 entry daha