şükela:  tümü | bugün
 • bisii belirlenmis deerinin altinda almak icin caba sarfetme
 • hayatim boyunca beceremedigim $ey. bana cok garip geliyor boyle israr etmek sonucu kazanc olsa da.
  bir de pazarlik yapilir diye bir terim vardir ki ilanlarla falan goruruz, akillara durgunluk vericidir. "aslinda degerinin ustune satiyorum caktirmayin biraz israr ederseniz az kaziklarim." anlamina gelir.
 • bişiy x lira ise ve bu x lira da sizin mali bütçe 'nizi aşıyor veya mandig olarak** verebileceğinizden fazla ise veya o kadar fazla parayı açık açık vermek istemiyorsanız adama/kadına/dükkana indirim yap denir..
  adam a kadar indirim yapıp malı (x - a) 'ya size satayım der.
  biz de vallahi abi bundan aşağısı kurtarmıyor dediğinde ise adamın önüne nakit oalrak (x - 2a) kadar para çıkartılır. biraz kendini acındırıp veya laf döndürüp sonunda adam sıkıldığında da kendine en fazla (x - 2a) verebileceğini söylersin. ve anlaşırsınız kesin*.
 • kemal bilbaşarın öykü kitabı
 • alıcı ve satıcının ortak faydalı bir fiyatta buluşmak için görüşmedir. pazarlığa açık bir ürünün pazar fiyatı sabit fiyatlara göre daha rahat ortaya çıkar ve arz/taleb'in fiyat üzerine etkileri daha rahat görülür. tabi bu kolaylık sadece fiyatı belirleme yetkisine sahip satıcı ve alıcının karşı karşıya gelebildiği pazarlar için geçerlidir. yoksa mcdonalds'da pazarlık yapmak ve mcdonalds'ın bu pazarlıklara göre anında sistematik bir şekilde fiyat belirlemesi gibi bir şey imkansızdır.

  bir malın pazarlığa açık olması onu satanın "aslinda degerinin ustune satiyorum caktirmayin biraz israr ederseniz az kaziklarim." düşüncesinde olduğunu göstermez. burada satıcının amacı elindeki malı pazar koşullarına ve talebe göre en uygun fiyattan satmaktır. ilk verdiği fiyat ise kendi koyduğu üst limittir ve tabiki de kimsenin bu üst limiti direk kabul etmeyeceğini bilir.

  bir ürüne talep arttıkça pazarlık oranı düşer, talep azaldıkça yükselir. mesela giyim söz konusu olduğunda sezon sonlarında biraz pazar araştırması ve akabinde yapılan çılgın pazarlıklar neticesinde alışverişlerinizde oldukça kâra geçebilirsiniz.

  adı üzerindedir pazar*-lık. ingilizcesi daha açıktır. price negotiation
 • en güzeli kurban bayramı öncesi kurban alınırken yapılandır. tarflar bir birlerinin ellerini sıkıca tutarlar ki biri sıkılıp kaçmasın. ve tabiki bu arada etrafta pazarlığı destekleyen ve bir an önce bitmesini isteyen yardakçı vardır ki işte onun çıkarı olduğuda görülmüştür tarih sayfalarında.
 • nişantaşı'nda beyoğlu'nda dünyanın kazığını atan marka mağazalarındaki fiyatları seve seve kabullenen insanların gariban tahtakale esnafıyla karşı karşıya gelince köpüren içgüdüsü.
 • yediden yetmişyediye oynanan bir oyun.
  ada: kundalini dediğin bu mu? (feci bir ters lotus pozisyonunda konuşmaktadır)
  atlantis: hımm.. yok...
  ada: küveti doldursana hadi?
  atlantis: tamam.
  ada: ters takla atarak girecem ama suya.
  atlantis: olmaz. yerler ıslanıyor.
  ada: ee ama sen de katlanmayı öğren biraz bak. yoksa sana kanatlı adam bulamam ben.
  atlantis: ... (karı durumu çözmüş..)
 • gazete bayi, kırtasiye bozmasi bir dükkana gayetle yagmurlu bir gunde dalan bir kiz bir erkek, erkek ecnebi
  kiz-semsiye var mi sizde?
  dükkan sahibi kadin-var
  kiz:aaa süper
  dükkan sahibi müstehzi gülümsemektedir:erkek şemsiyesi ama
  kiz:tamam tamam benim basligim var zaten, o islaniyo (adami gösterir)
  -buyrun (semsiyeyi verir)
  kiz-ne kadar?
  ds:16 lira
  k:15 olur di mi?
  ds-hayir 16
  kiz-e 15 canim
  ds-hayir indirim yapamam semsiyenin fiyati 16 lira
  k-alla alla, ne cikar 1 liradan
  ds-evet ne cikar 1 liradan
  hizla yukselen bir gerilim
  k-pes valla 1 lira icin yaptiginiz terbiyesizlige bak
  ds-terbiyesizlik eden sizsiniz
  ecnebi adam-whats going on? what are you talking about?
  k-tamam almiyorum semsiye falan, al basina cal (cikar gider)
  ds-aman cok merakliydim sana satmaya, iki senedir duruyor zaten biraz daha durur, çook umurumda, peh

  zeynepmina bütün bu diyalogu aldigi iki zarfin bedeli besyuz bin lirayi elinde tutarak, pinpon maçındaymış gibi neşe içinde izlemektedir. kiz cikinca ecnebi adam dükkanin ortasinda kala kalir, "noluyo lan" diye, biri basip cikiyo, biri bilmedigi bi dilde homurdaniyo, birisi elinde besyuzbin lira siritiyo.