• operation blade isimli sarkilariyla gecenin bi vakti adrenalin pompalamis grup
    (bkz: operation mindcrime)
  • software'in source'lariyla birlikte halka teslim edilmi$ hali.. "alin naparsaniz yapin" hemen hemen..
  • halkın malı olmaktır.
    enter into public domain = halka mal olmak
    yani telif hakkı sahibinin kalmaması, orta malı olmak.
  • open source ve free software gibi kavramlarla karistirilmamasi gerekir. free software public domain degildir...
  • internetteki her sey "public domain" de degildir, public domain'de oldugu belirtilmemis olan yazilarin bir sahibi oldugu ve alintinin "copyright violation"a girebilecegi ihtimali her zaman vardir, kontrol etmek lazim. mesela amerikan hukumeti kaynakli (.gov sayfalarindaki) cogu bilgi public domain oluyor.

mesela wikipedia'ya bir resim yuklerken "bu resim public domain'de istediginiz gibi alip orda burda kullanin, helal i hos olsun" opsiyonu vardir, ve cogu kisi de bunu secmis durumda oluyor gozlemledigim kadariyla.

anonimle ayni sey degildir, ben bir sey yazip "copyrighti yok, public domain buyrun canim" diyebilirim, bazilari da atifta bulunmak sartiyle kullanin buyrun diyor.
  • pd haline de rastlanabilir, her an kullanabilirler.
  • sirf software icin degil, patent suresi dolmus hersey icin kullanilan tanimlama. kitap, icat vs.
  • en son popstar alaturkada halka mal oldu bu ifade. jüri üyesi olanorhan gencebay'ın bir sözünü başka yerde kullanmaktan söz edip telif hakkı olup olmadığını sordu sunucu osman tan erkır. bu eski, atalar dedeler sözü(imiş)nün halka mal olduğunu söyledi gencebay. bu yeterli gelmedi sunucuya, evet efendim artık public domain oldu yani gibisinden birşeyler geveledi. gencebay, sakince ve sessizce "yaşa" diyerek cevapladı sanıyorum. çok inanılmaz bir andı.

ben de televizyon (izleme) çalışmalarıma ara verip gidip biraz ingilizce öğreneceğim. yeni programımda "unity and agreement'a bu kadar ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde" "we respect" "ülkeyi divide etmeye çalışmayınız" "aggrieved'lerin hakları" "biz muslim bir ülkeyiz" gibi ortamı sallayan replikler bulmaya çalışacağım. gerekirse özel koleksiyonumdan küfür hazırlayıp halka bile maal edebilirim.
  • (bkz: public enemy)
  • telif hakkı olmayan ama tam olarak kamu malı da olmayan için:
    (bkz: creative commons)
hesabın var mı? giriş yap