şükela:  tümü | bugün
 • kaykaycıların üzerinde hoplayıp zıpladıkları, binbir artistik hareket yaptıkları yapay yokuş.
 • (bkz: half pipe)
 • düşey sirkülasyon aracı, diğerleri merdiven, asansördür. (merdiven ve rampanın yürüyenleri de var.)
  yaya kullanımına açık olacaksa engellilerin rahatça kullanabilmesi için eğimi 1/10'dan çok olamaz. (10 birimde 1 birim yükselmesi)
 • çok eski bir şarkı, bir nevi düet
  sözleri pek anlaşılmıyor, nakarat şöyle birşey

  amca: rampa!!
  teyze: rapapapa rambaaaa rampada pampa rampa
 • (bkz: vert)
 • kantolar adlı bir albümdeymiş. 1937 senesinde kayıt edilmiş.

  mahmure handan hanım ve kadri şençalar tarafından seslendiriliyor. özeti aşağıdaki gibidir.

  m.handan hanım 1915 de istanbul'da doğmuş. 1930dan sonra da s. sesi sanatçısı olmuş, burada 21 plak yapmış. sonradan odeon'a geçmiş. bu firma adına da yeni şarkılar, fantaziler ve kantolar okumuş. rampa, anlattıkları ve müziği açısından yapılmış olanların en cüretkarı.

  kantonun yalnızca bir çıkış noktası olduğu bu rumba, ara nağmesiyle yer yer caz müziğine bile yaklaşıyor. gemicilik terimi olarak 'yanaşmak' olan rampa ile erkeğin kadına yakınlaşması 'top rampası' ile cinsellik akıllıca, "bu kadarı da fazla" dedirtmeyecek kadar ustalıkla gizlenmiş. plakta mahmure hanım'ın düet yaptığı erkek sanaçtı maalesef yine, meçhul. tıpkı kantodaki bilinmeyen sevgili gibi. öykünün istanbul fonuna oturtulması belki bir tür kabul edilebilirlik sağlıyor. ama en önemli kusur, bütün bunların -atmosfer yaratmak için- vapura kocasıyla binen kadının başından geçip geçmediğinin anlaşılamaması.
  kaynak:
  http://www.kalan.com/…s/album/dispkayit.asp?id=1295

  jolietjakee teşekkürler. başarılarının devamını diliyoruz.
 • http://www.kultur.gov.tr/…_kulturu/rumeli/rampa.mp3 adresinden indirilebilecek, hatta indirilmesi gereken şarkı. şarkının başında cem yılmaz sesli bir adam karısıyla konuşur:

  adam: karıcığım vapur yanaşmak üzere geç kalıyoruz.
  kadın: tamam canım geliyorum o kadar acele etme.
  adam: hele şükür yetişebilding.
  kadın: aman kaptan yanaşma, iskelede bozukluk var.
  adam: çocuklar öyleyse sol tarafa, rampaaa.
  çocuklar: rampaaa.
 • izdırap, ızdırap olma’nın tersi.
  bir üst, davranı$, hareket ve emirleri ile ast’ına ızdırap olabilir. ast’ı yaptığı en küçük hatada cezalandırmak, azarlamak veya ast’a gereksiz yere zorluk çıkarmak’tır, ızdırap olmak. üst’ün adı ızdırap çavu$, ızdırap yüzba$ı , ızdırap ahmet’e de çıkabilir.
  lakin ast, üstün verdiği emirlere kar$ı geliyor veya verilen emrin abukluğunu üst’ün yüzüne vuruyorsa buna da “rampa”, “rampa yapmak” hatta “rampaa” denir.