şükela:  tümü | bugün
 • slovak filozof, sosyolog, ayrıca slavoj zizek'in eski eşi* ,the tyranny of choice isimli kitabın yazarı.
  http://www.spiegel.de/…anny-of-choice-a-907961.html
 • ljubljana üniversitesi'nde kriminoloji enstitüsünde suç bilimi üzerine de araştırmalar yapan teorisyen, filozof. sinir bilim ve hukuk alanında da dersler vermekte. bir ek yapalım zizek'ten bir de çocuğu bulunmakta.

  barış engin aksoy tercümesiyle kaygı üzerine isimli gündelik hayatta yaşadığımız kaygıları dört temel başlık altında incelediği(savaş kaygıları, hiperkapitalizmin getirdiği (ve suistimal ettiği) kaygılar, aşk ilişkilerinde yaşadığımız kaygılar ve ebeveynlik kaygıları)araştırma kitabı metis yayınları'ndan çıktı.
 • sloven sosyolog. kaygı, öfke gibi sair temalar üzerine yoğunlaşır. zizek'in de önceden eşiydi. tezi de michel foucault üzerinedir.
 • seçme ikilemi kitabı oldukça başarılı olan sloven sosyolog. kitap aslında hepimizin her gün onlarca kez yaşadığı, içten içe bizi rahatsız eden ama pek de su yüzüne çıkarmadığımız bir iç sıkıntısını somutluyor ve nedenlerini açıklıyor:seçme ve/veya karar verme süreçleri.

  kitabın ayrıntılı yorumu için (bkz: https://huzurdankale.wordpress.com/…/secme-ikilemi/)
 • eski kocasından daha iyi bi düşünür mü emin değilim ama daha iyi bi yazar
 • iki üç sene evvel sadece kitaplarının başlığı ilgimi çektiği için aldığım ve tanıdığım çok değerli düşünür. zamanım olursa diğer kitaplarını çevirmek isterim. sosyal bilimlerin sosyoloji bölümünü okuyanların (bkz: kaygı üzerine) ve (bkz: seçme ikilemi) kitaplarını okusunlar. ingilizce bilen varsa diğer kitaplar da efsane..
 • sloven filozof ve yazar. beni "asıl sorun, hala başkaları tarafından sevilmeyi umuyor olsak da, kendini sevmeyi bu kadar öne çıkaran bir kültür içinde başka birini sevmenin gittikçe güçleşmesidir belki de." tespitiyle büyülemiştir.
 • on anxiety(kaygı üzerine) gibi güzel bir eseri yazmış. diğer yandan slavoj zizek'in ikinci karısıdır. arjantin'li genç bir mankenle evlenmek üzere zizek tarafından bu evliliğe son verilmiştir.
  ''günümüzde, filmlerdeki pasajları kendimize, kendi hayat hikayelerimizi anlatmak için kullanıyoruz.''
  (bkz: kassem saleh)
  (bkz: #75973214)
  (bkz: #75972955)
  (bkz: #75960660)
 • “coca-cola’nın “hayatın tadı” başlıklı reklam serisinden öğrendiğimiz gibi, başarısızlıkta başarı da şahane bir şey olabilir. reklam klibinde büyük babasını ziyaret eden bir torun görürüz; büyükbabası okulun nasıl gittiğini sorar, genç adam bir yıl ara verdiği yanıtını verir. sonra büyükbaba son kız arkadaşını sorar ve torun çoktan yeni bir tane bulduğunu söyler. sonra torun büyükannesinin nasıl olduğunu sorar ve büyükbaba karısının briç kulübünden bir arkadaşlarıyla birlikte yaşamaya başladığı haberini verir. bu noktada iki adam birbirini coca-cola’yla selamlar ve bize hayatın ne kadar lezzetli olduğu anımsatılır.”

  renata salecl'in kaygı üzerine isimli kitabından bir pasaj.