• tutulacak taraf, tarafsızlıktır. taraftar değiliz ki birini seçelim türkiye böyle bir durumda kesinlikle savaşa dahil olmamalıdır.

edit:
    biraz açıklama yapma ihtiyacı duydum öncelikle kendi düşüncem böyle bir 3. dünya savaşının çıkmayacağı yönünde çünkü savaş nükleer savaşa dönerse tüm dünya açısından facia olur rusya ve amerikanın şuan hiroşima ve nagazakiye atılan bombalardan çok daha güçlü çok fazla sayıda nükleer başlığı var. bunu kolay kolay göze alabileceklerini düşünmüyorum. daha mümkün olan savaş suriye üzerinde gerçekleşen olası bir amerika rusya savaşı olur ve muhtemelen rusya kaybeder çünkü amerika eşliğindeki koalisyonun hem askeri hem ekonomik üstünlüğü var çin suriye konusunda hala sessiz. yaptıkları açıklamalar var ama çok etkili bir biçimde savaşacaklarını düşünmüyorum. bu durumda rusya sıcak temastan kaçınacaktır. şimdi bizim suriye savaşına rusya yanında girme olasılığımız yok gibi incirlikte amerikan üssü, ekonomik ambargo riski, memlekette siyasette bu kadar amerikancı varken buna kalkışacaklarını düşünmüyorum. 1. dünya savaşındaki savaşa girip almanya mağlup olunca kaybeden osmanlıya benzer durumumuz. amerika yanında girmek demek rusya iran cephesiyle aramızın iyice bozulması ve amerikan emperyalizmine mahkum olmamız demektir. esadın kaybetmesiyle pyd gücünü arttırmaya çalışacaktır. iki ucu boklu değnek. şuan meydana gelecek savaşta bize amerika veya rusyanın saldırmasını gerektirecek bir durum yok. iki taraf da bizi kaybetmek istemez. ama uzun vadede amerika türkiyeyi yanlız bırakıp parçalamaya çalışabilir o başka konu. bence şuan türkiye suriyede arabulucu rolü üstlenmeye çalışabilir, bölgedeki türkmen grupları koruyabilir, bölgeyi stabil halde tutmaya çalışabilir, olası bir türkiye aleyhine duruma hazırlık yapabilir. şuan ilginç bir şekilde hükümet bir açıklama yapmadı ben amerika yanında yer alacaklar diye korkuyorum. tarafsız kalmaya çalışmalarını diliyorum.
  • her koşulda siki tutacak olduğumuz aşikar.
  • osmanlı'yı yüz yıl sonrasından eleştirmek kolaydı yanlış tarafı seçti diye. bakalım doğru tarafı seçmek sanıldığı kadar kolay mıymış?
  • iki dünya savaşında da müttefik olan amerika ile rusya savaşında tutacağına dikkat et de s.ki tutma sonra.
  • yukarıda bir arkadaş yazmış. o savaşta biz ancak siki tutarız. o da kendimizinki olmaz. asıl problem de bu.
  • kurtlar vadisi'nin, kurtlar vadisi olduğu zamanda konsey baronu merhum
    mehmet karahanlı'nın bir sözü vardı:
    --- spoiler ---

ivanov'la anlaşıp ruslarla iş yapmaya kalksak;
    1- ruslara güven olmaz
    2- amerikalılar ihaneti affetmez.

--- spoiler ---
    edit: linkde geldi .
    bu da amerikan-rus dengesi üzerine karahanlı'nın sözleri. .
    rahmetli büyük adamdı.
  • yakın zamanda çıkarsa akp iktidarı ikisi ile de aynı anda bozuşup, savaşmayı başaracaktır.
  • şüphesiz ki allah'ın yer yüzündeki temsilcisi olan abd'yi destekleyeceğim.
  • tutulacak taraf tarafsizliktir. yasanmis 2 ornegi var;
    1. dunya savasi -taraf ittifak devletleri, dunyalar kadar toprak kaybi milyonlarca ölü(itilaf devletleri zaten bizim uzerimizde paylasimlar yaptigindan reddi yemisizdir)
    2.dunya savasi-taraf yok, gaz tup kuyrugu filan derken ekonomik sarsinti-olu yok. kimse babasiz kalmamistir.(savas sonu usuleten abd gillere katilmisizdir)
hesabın var mı? giriş yap