• asil adi sergei vladimirovich bodrov. rus yonetmen ve produktor. amerika'da yasamaktadir. sergei bodrov jr in babasidir
  • (bkz: mongol)
  • sergei bodrov, 1948 senesinin haziran ayinin 28'inci günü, söyle bir ikindi vakti sonrasinda sovyet sosyalist sovyetler birligi'nin (bkz: khabarovsk) kentinde dünyaya gelmistir. bodrov, meslek hayatina krokodil adindaki mizah dergisi ile gazeteci olarak baslar. 1974 yilinda moskova sinema yüksekokulu'ndan mezun olur. ilk filmi, 1974 senesinde "golosa voyny", kisa metrajli bir komedi filmidir. daha cok güldürü tarzinda bes senaryonun ardindan 1984 yilinda ilk uzun metrajli filmi neprofessinaly, ingilizce ismiyle non-professionals'i ceker. 1989'da s.e.r. - svoboda eto rai /freedom ist paradise adindaki filmi ile uluslararasi sahnede ismini duyurur. 1996 senesinde kavkazskiy plennik/prisoner of the caucasus ile berlin'de en iyi senaryo dalinda avrupa film ödülü, nam-i diger felix kazanir. kavkazskiy plennik 1997'de cannes film festivali'nde avrupa elestirmenler birligi fipresci ödülü ile ayni yil rusya film ödülleri'nde bir nika kazanir ve film yine 1997'de altin küre/golden globe ve oskar'a en iyi yabanci dildeki film dalinda rusya adina aday gösterilir. sergei bodrov'un en yeni filmi (bkz: mongol) 2008 yilinda gösterime girer.
  • youtube'dan edindiğimiz sofistike bilgilere göre kendisi moğolistan'da ağırlık ve toplamda en çok küfür yiyen adamdır. mongol adlı filmi yaptığından beri tabi...
  • (bkz: nomad)
  • yönetmenlerin bir tanesi.

bu mongol'un, bir triology olacağı yazılıyor çiziliyordu ben mi yanlış hatırlıyorum, yıl 2013 oldu hala birşey yok, sergey bodrov'un gelecek projeleri arasında da görünmemekte.

bilgisi olan, bilgilendirse.
  • (bkz: seventh son)
  • nerde baba mongolun uclemesı
  • 2007 yılında izleyebildiğimiz mongol: the rise of genghis khan'ın üçleme (triology) olduğu söyleniyordu. ilkini izledik ve tadı damağımızda kalmıştı. diğerlerinin gelmesini sabırla bekledik. ancak her ne olduysa diğer ikisi gelemedi...
    bu gün imdb'de denk geldim yönetmene bir bakayım dedim veee..
    "(bkz: mongol ii) (pre-production)" yapım aşamasına geçmiş. ancak tarih yine belirsiz.
    bir umuttur, bekliyoruz.. 15 yıl geçmiş bu arada!
hesabın var mı? giriş yap