• bazı albümler vardır ilk dinlediğinde yoğun ve tatsız gelir, sonra dinledikçe beğenirsin yeni lezzetler bulur daha fazla dinlemeye başlarsın, sonra haftalar geçer bırakamazsın dinlemeyi, metroda, evde, işte elin hep onu dinlemeye gider, sonra bir bakmışsın ki senin hayatının bir parçası olmuş, başucuna yerleşmiş ve aylar da yıllar da geçse seni mutlu eden bir hazine haline gelmiş. the stage işte böyle bir albümdür.
  • sadece avenged sevenfold’un değil heavy metal tarihinin en iyi albümlerinden biri. normalde sevmem ama diye nazlanan a7x dinleyicisini bile fan yapmış bir albüm olduğunu düşünmekle birlikte değerinin yıllar içinde daha da iyi anlaşılacağına eminim. ne bileyim buralar entry dolacak filan... tam bir brooks wackerman şenliği.
  • yakın zamana kadar, en popüler 5-10 şarkısı hariç pek kulak kabartmadığım grubun* gayet güzel şarkısı. başka iyi işleri de vardır muhakkak, bakmak gerek.

https://www.youtube.com/watch?v=lt5em0elkxw
  • çıktığı günden beri zaman zaman aklıma gelip açtığım albüm. bugün dönüp baktım, the stage iyi şarkıydı dedim, angels falan vardı...

fakat bi exist parçası vardır ki, bu albüm çıktığı günden beri sürekli dinlerim. 15dk sürmesine rağmen dinletir kendisini. parçada, varoluşu gitar işiyle öyle bi işlemişler ki, söze gerek kalmadan big bang'den başlayıp neil degrasse tyson'ın pale blue dot anektoduna kadar evrende sürükletir beni. gerçekten usta işidir ve benim için müzik tarihinin en iyi 10 şarkısından biridir. (kesha - tik tok'tan hemen öncesine koyarım*)

hem konusu hem de enstrüman işiyle gerçekten eşsiz bir parça, belki de en iyi işleri olmuştur.
  • çok farklı olmuş ve bence olmuş bu albüm. birkaç kere döndürmek gerek kulaklarda, deneysellik ön planda. parçaların da bazılarına hiç alışamazken bazıları alıp götürebiliyor. sanırım klasik avenged sevenfold tarzında olan tek parça the stage. çıkış parçasının dışında angels'ı çok beğendim ben, 6. parçalar hep özel ve biraz daha ağır tempoda olur a7x'te. exist, uzun süresiyle bir beklenti yarattı, nitekim 11 dakikalık save me bestelemiş adamlar ama pek karşılayamadı beklentimi. introda alıp götüren yerleri var, iyi parça yine de.

albümde normalde a7x'te her daim marka olan bir şey yok: riff zenginliği. bu tarz bir albümde bir eksiklik değil bence bu çünkü burada amaç metal değil, içlerinden gelen müziği dökmüşler ortaya, metal de çıkmış ballad da; hatta bir ara pinkly smooth'a bağlayacak sandım o derece deneysel işler var, zaman zaman alışamadım. albüm vokal, lead gitar ve diğer müzikal etmenler çerçevesinde yürüyor, yani şu riff dediğimiz kalıp çoğu parçada ya çok basit ya da arka plan ritmi şeklinde. bundan dolayı albüm daha çok vokal melodileri ve sololarla hatırlanacak. bu, the stage parçası hariç albümün tümü için geçerli.

albüm, enstrüman hakimiyeti açısından bence kusursuz. wackerman bu deneysel havaya tam oturmuş, syn bildiğimiz gibi, sanırım yine soloların bazıları doğaçlama, zacky, city of evil zamanlarındaki gibi sololara tekrar eşlik etmeye başlamış, m. shadows vokalinde farklı renkler aramakta, yüksek tonlarda dolanmaya başlamış, bence harika performans sergilemiş. akustik kısımlarda sanırım yine syn'in babası brian haner'ın parmağı var.

albümü ilk bir tur dinledikten sonra "bu avenged sevenfold'un load'u, risk'i olacak." dedim, albümden bir iki parça konser listelerine alınacak ve hayranların önemli bir bölümü bu albümü beğenmeyecek gibi geliyor bana.

klasik a7x gelecek diye bekledim ama bu da güzel oldu, klasik metali de testament'tan taze gelen brotherhood of the snake ile halledeyim. the stage'i de dinlemeye devam, çok güzel işler ve melodiler var albümde.

yıllar sonra gelen edit: exist ile ilgili büyük bir yanılgı içerisindeymişim. ilk dinlediğimde maruz kaldığım yoğun melodi algılarımı köreltmiş. a7x tarihinin en iyi parçalarından biri. grup üyeleri de exist'i seçiyor, bir varoluş kompozisyonu gerçekten.
  • avenged sevenfoldun en taze şarkısı. capitol records şirketinden çıkacakmış bu şarkı ve albüm. ilginç, warner bros'tan sonra nasıl bir yol izleyecekler bakalım.

https://www.youtube.com/…yvlfxseme&feature=youtu.be
  • a7x grubunun 28 ekim 2016'da capitol records'tan yayınlanan yedinci albumu.

1. the stage
    2. paradigm
    3. sunny disposition
    4. god damn
    5. creating god
    6. angels
    7. simulation
    8. higher
    9. roman sky
    10. fermi paradox
    11. exist

bir süre sonra +7 şarkı daha eklenecekmiş ama bakalım ne zaman. muhtemelen deluxe edition vs olarak piyasaya cıkacak.
  • mesajı basit ama kendisi çok sanatlı bir klip çekmişler, biterken tanıdık yüzler görebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=fbyvlfxseme
  • avenged sevenfold'un yedinci stüdyo albümüne ismini veren parça.

genelde metal müzikte savaşın getirdikleri ve götürdükleri ile ilgili yapılan göndermeler bu şarkıda da var. ayrıca şarkıda insanların bunca savaşa rağmen verilen kayıpları, ki buna kendi kayıpları dahil, umursamadan sadece yorum yapmalarını da işlenmiş. fakat bu şarkının asıl beni benden alan yanı klibiyle olan uyumu ve tabii ki şarkının girişinde bulunan bateri solosu.
  • özellikle 4:15 - 6:20 dakikalar arasına gerçekten hasta olduğum, gün içerisinde içimden sık sık won't you wake up, just wake up diye bağırdığım avenged sevenfold şarkısı.

şarkıyı keşfedeli on gün olmamıştır ama en az yüz kez dinlemişimdir o kısmı.
hesabın var mı? giriş yap