• çakar çakmaz çakan çakmak.
  • çok sağlam bi çakmak markası. sadece yılların değil; yağmurun, çamurun bile eskitemediği...

yıllar yıllar önce annemler aniden odamın kapısına geldiler diye çakmağı camın önüne görünmeyecek bir yere koymuştum. dün tesadüfen buldum koyduğum yerde. üstüne toz konmuş, toprak konmuş ve onlarca gün yağmur yağmış. yanacak mı acaba diye denedim; ilk iki çakışımda baya bi toz çıktı ateş yerine, sonra hiçbir şey olmamış gibi yanmaya devam etti. ak-47 gibi maşallah.
  • - şu çakmağı işbinderler misiniz?
    - efendim???
    - zzzzttt tokai... nası çakmak ama???
  • 80'lerin ba$inda dunyaya gelen pek cok insan evladi gibi, benim de cocukluk hatiralarimdan birine, belki de en kucuk du$urucu olanina malzeme olmu$ cakmak markasi.

yedi ya$indaki lojman bebesi jack o lantern ve en az kendisi kadar lojman bebesi iki arkada$i, lojmani terkedip daha kalabalik oyunlar oynamak amaciyla mahallenin cocuklarina kari$irlar adeta bir pal sokagi cocuklari edasiyla...

mahalle cocuklarindan biri jack o lantern'e yakla$ir,

- himbirizittin mi?
    + hi..?
    - zzzt tokai, gotun bok kokai, sana benden baska kim sokai?
    + hickimse!??
    - ahahahahahahahaahah (all together)

zit tokai ve seni benden baska siken var mi? nin muhtesem kombinasyonuna kar$i ya$adigim caresizligi ifade etmekte hala gucluk cekiyorum. ayakta alki$liyorum o mahalle cocugunu da, cok iyi rezil ettin beni, aferin, senden ba$ka kimse sokmai bana.. ipne evladi..
  • 1990'lı yıllardaki reklamları pek efsanevi bir çakmak markası. nasıl aklımda kaldıysa artık 20 sene geçti üzerinden, hala çakmak alırken tokai markalı olanları (ki sonra çok fazla çakması çıkmıştır tokai'nin) arar gözlerim. sonra gider clipper alırım o ayrı.

neyse, mevzu o değil. şimdi iki türlü reklamı varmış bu meredin:

bu birincisi: http://www.youtube.com/watch?v=parl9cmcszi
    bu da ikincisi: http://www.youtube.com/watch?v=flpwec30vww

birinciyi pek net hatırlıyorum da ikincisi muhtemelen el altından bakkallara falan yaymak için çekilmiş. öyle memeleri görünen kadınlar falan çıkmazdı çünkü eskiden televizyonda. en azından bizim izlediğimiz saatlerde çıkmazdı yani. (bu arada böylesi bir pantolon üzerinden seks sahnesi de olmaz olsun arkadaş!)

bu reklamların mucidi bugün boşanmasıyla olsun, yeniden evlenmesiyle olsun, rahmetli eski eşiyle olsun ailemizden biri haline gelen ali taran'dır tabii. o zamanlar ayşe özyılmazel muhtemelen poposunda bezle gezmekteydi herhalde ve canım türkiye'm ali bey'i sadece reklamcı kimliğiyle tanımaktaydı. hey gidi hey!

tabii bu reklamlar aynı zamanda ali desidero'lu derby reklamlarının da öncülüdür. hatta ali desidero'nun oynadığı bir tokai reklamı da hatırlıyorum hayal meyal. millet böyle elde çakmak çıkçıkçık çakmaya çalışır ama beceremez, ali tokai'yle gelir ve hemen herkesi göt eder çünkü tokai çakar çakmaz çakan çakmaktır vs. vs.

neyse efendim... bu kadar çakmak demişken bu güzide türkümüzü de bir dinleyelim derim: http://www.youtube.com/watch?v=6gjvc57waks

hatta leblebi ve tas temasıyla alakalı bir de bonus track göndermek isterim: http://www.youtube.com/watch?v=y35n6zt6ufy
  • yerinde saydığı halde piyasadan silinmeyecek çakmaktır.

çin menşeili plastik çakmaklara karşı resmi gazetede yayınlanan 2008/16 tebliğ ile anti-dumping koruması altındadır.

çin ayıp etmişse de bazen dayak yiyen evladı korumamak lazım... bırak ölsün yani
  • + zttt tokai
    - götün bok kokayi
    + ah igrenc espriler
  • reklami acayip patlamis cakmak markasi..
    su anda turkiyede reklam deyince akla ilk gelen ali taran tarafindan yapilmis...
    onun da markalastii seri olmus bu reklam filmi..
  • zamanında reklamında ali desidero' nun da oynadığı ünlü çakmak markası.

hatta reklamda ali desidero' nun elindeki çakmak çakmayınca;

a.d.: niye yanmıyo bu çakmak? tokai değil mi bu?
    figüran: sahtesi olabilir abi...
    a.d.: nassı yaani?
    figüran: şekil aynı şekil ama... bak, vatandaş tokai sansın diye benzer birşey yazmışlar.
    a.d.: demekk, vatandaşa tokai diye sahte çakmak sokailerrr! bu konuya eğilelim!...

şeklindeki ünlü repliği geçer.*

reklam linki
  • banat diş fırçası ile aynı ekoldendir.
hesabın var mı? giriş yap