• doğruluğundan kimsenin şüphesi yoktu 80'lerde , tek rakibi tren garı saatiydi; saatin geri kalmış diyenlere ben saatimi ana haberle ayarladım deyince herkes susardı...kesinliğine olan inanç kalmasa da, zamanı unutunca
    trt2'nin sağ üst köşesindeki emekli hala hayat kurtarır ...
  • (bkz: time.nist.gov)
  • ilk/orta okul yıllarımda saatlerin kendisi ile saniyesi saniyesine aynı ayarlı yapılmaya çalışılan üç-dört yerin saati vardı. bunlardan biri okul ziliydi. öğretmeni sinir etmek için bir çok öğrenci zilin çalmasına yakın sesli bir şekilde saniye sayardı. tabii ki okul zili okulu farklı olan herkes için farklı farklıydı. bu saatlerin bir diğeri ise trt saatiydi. bu saate ayarlanan saatler herkeste hemen hemen aynı olurdu. insanlar "saatin geri kalmış", "ileri gitmiş" derken saniye hassasiyeti ile söylerdi. sonra diğer trt kanalları (tv'de kanal ararken iki-üç farklı frekanstan gelen trt3'e rastlardık. yayın aynı olmasına rağmen aralarında beş saniyeyi bulan zaman farkı olurdu. bu sebeple kanallar arasında saatlerin birbirine uymadığından emin olamadık, hatta bir tek vhf bandından gelen trt1'in bize aslında kaç saniye geç geldiğini düşünmeye başladık), özel televizyonlar çıktı. saat senkronizasyonu büyük ölçüde bitti. ben kendim iki-üç senedir digiturk saatini kullanıyorum.

trt insanların yayınladığı saate verdiği önemi kavramış olacak ki, bir kaç sene önceki bir akşam haberlerde "dünyânın kendi ekseni etrafında dönüşünde meydana gelen yavaşlama nedeni ile tüm dünyada saatler bir dakika ileri alınacak" diye bir anons yapılmıştı, ben de "vayyy beeaaa !" demiştim.

trt'nin bir saati de ana haber bülteni'nden önce gözükürdü. 12 kadranlı, akrepli, yelkovanlı beyaz bir saat idi. o saat genelde 19:59.50 'de ekrana gelirdi. dıt dıt dıt dıııt şeklinde 20:00.00 'a kadar sayardı ve haberler başlar, nermin tuğuşlu ya da zafer x ekranda görünürdü.

2001 yılı sonuna doğru saatini hâlâ trt1'e göre ayarlayan birisine rastlamıştım. "benim saatim doğrudur lan, tam trt1'e ayarlı" diyerek çıkışmıştı yanındaki arkadaşına.

acabâ trt eskisi kadar hassasiyet gösteriyor mudur bu saat konusuna ?
  • ulusal saatin tam olarak öğrenmek için kullandığımız saat. ayrıca doğruluğuna hâlâ güvendiğim ama geçerliliğine ne yazık ki aşağıda aktardığım bürokrasi nedeniyle güvenemediğim saat.

olay 2 yıl önce bir hafta sonu sınavı için okula görevli gelmemle başlayıp şu şekilde geliştmişti: (mist saat 08:30'da gelmiş, sınav 09:00'da başlayacağından henüz erkendir ve odasında beklemiştir, saat 08:45'te sınav evrakını almaya gider)
    mist:merhaba hede, nasılsınız (hede kurumun en yüksek amiridir)
    hede: merhaba mist biz de gelmeyeceksin sandık (sözde sempatik)
    mist: niye öyle sandınız ki daha 15 dakika var?
    hede: olur mu bak altı dakika kalmış sınava (hâlâ sempatik olduğunu sanır)
    mist (gülerek): ben hergün trt'den kontrol ediyorum sayın hede, saatim doğru
    hode: yanlış efendim demek ki trt'nin saati, bak benim saatime (mist'in gözüne sokarak saatini gösterir) (artık sempatik olma isteği duymuyor)
    mist(inatla):ama şöyleydi de böyleydi de (uzar gider, hede sinirlenir, mist'in yanındakiler miste boşver uğraşma falan şeklinde telkin ederler (fısıldayarak)
    sonuç: mist odadan çıkar, hede ise mist'i saatini ileri almaya ikna ettiğini sanmaktadır (gayet antipatik), mist ertesi günkü oturumlara 10'ar dakika erken gelerek saatini ileri almış hissi verir, bir çeşit bürokratik tiksinti içindedir.
  • bir cok insanın aha gerçek türkiye saati dediği olay
  • gerçekten bu insanlar (trt) saate çok fena takmışlar. trt ulus'ta her koridorda bir tane dijital saat koyulmuş. hemen ayarladım saatimi...
  • kamu ihalelerinde ihale başlama saati bu saat baz alınarak belirlenir.müteahit kişisi 1 dk geç gelse ve anlaşmazlık çıkarsa derhal ihale salonunda bulunan tv açılır ve trt'nin saatine bakılır.erkense ihale komisyonu,1 dk bile geçse müteahit kişisi sesini çıkaramaz.
  • yerini online saatlerce bırakmış olan hede. önceden arkadaşlar aramızda bile saat tartışması yaparken trt saati esas alınırdı.

şimdi kaldık iphone'un 9.41'ine.
  • eskiden dedem bu saate bakarak saatini kurardı.

tanım: şu an 23:29 'u gösteren saat
hesabın var mı? giriş yap