• tercih?

60 m2 bodrum kat dairelere asgari ücret kadar kira istenen ve yoksulluk sınırının 22 bin tl civarında olduğu bir ülkede bu durumu “tercih edilmiyor” diye nitelendirmek için toplumdan epey bir kopuk olmak gerekiyor herhalde.
  • geçen bana da sordular tripleks villada mı yoksa 1+1 bodrum katta mı oturmak isterim diye, bodrumu tercih ettim sonuçta zeki müren de bodrumu tercih etmişti.
  • bir müstakil ev kaç para biliyor musun amk?
    hele de istanbul'da...
    paramız yok,fakiriz işte!
    yoksa herkesin,hepimizin hayali...
  • dümdüz fakir oldukları için. kim neden komşunun gürültüsünü vb çekmek istesin

edit: fakirin ufku bu kadar işte. rant, hırsız vb.. neler varmış gerçekten bilmiyordum. ben tek sorun para sanıyordum oysa ki.
  • ıllinois eyaletine bağlı crystal lake şehrinin algonquin kasabası mı burası pezevenk ne müstakil evi? oldu olacak garajımızda internet sitesi falan da kuralım sana. fanusta mı büyütüyorlar sizi ben anlamadım ki.
  • müteahhit yağması ve rant kültürüdür.

havadan para kazanma hırsıdır.

bölgesel kalkınma yerine bir kaç şehre vahşi yığılmadır.

devletin bu sisteme tüm gücüyle çanak tutmasıdır.

hayatı apartmanlarda geçmiş ve şu anda dubleks müstakil evde oturan biri olarak diyorum ki, hayat kalitem sırf bu yüzden beş kat artmıştır.
  • başlık başa kalmış. türkiye’de daha çok apartman dairelerinin tercih edildiği, müstakil evlerin tercih edilmediğini iddia etmişti başlık sahibi. biz de bunun nedenini, güvenlik ihtiyacı, masrafların azaltılması, ihtiyaçlara çabuk erişim gibi sebepler göstermiştik.

edit: tiny house’lar moda oldu son zamanlarda. bi arsa alıp üstüne konduruyorsun bi tiny house. hukuki durumu nedir diyenleri buraya alalım.
  • - mülkün padişaha ait olduğu osmanlı imparatorluğu yüzünden özel mülkiyet kavramıyla yeni yeni tanışılması,
    - genç cumhuriyetin günümüzde dahi devam eden yol, su, elektrik gibi kronik altyapı sorunları
    - buna bağlı olarak imarlaşmanın sağlanamaması, memleketteki arazilerin çok büyük kısmında imar planı bulunmaması,
    - liyakatsiz yöneticilerin kurduğu rant ekonomisi

sonuç olarak türkler müstakil evleri tercih etmiyor değil, edemiyor.

lafta kolay ama türkiye'de müstakil ev tercih etmek demek, gidip şehir dışında bir arazi bulmak, hadi araziyi buldun bu arazinin yolu, suyu, elektriğinin olması; hadi bunlar olsun bir de imarı olması; hadi imarı olsun 18 uygulaması boku püsürü olmaması; hadi o da olmasın içinde 150'den fazla imzanın bulunduğu inşaat ruhsatı almak; hadi rüşvet çarkıydı bürokrasiydi ruhsatı alabildin sana ruhsatına göre müstakil evi yapabilecek ustayı, elin her cebine gittiğinde öpmeyecek malzemeyici bulmak; hadi hepsini buldun bir de tek tek nazını çekmek, uğraşmak, sinir harbi geçirmek, bunlarla uğraştığın birkaç yıldan sonra da kalpten falan gitmek demek.

daha kolayı ise her zaman olduğu gibi çok para; çok parayı basıp uğraşılmışını almak demek. bir diğer kolayı da normalde hapis cezası gerektiren, ancak daha maruz kalanın görülmediği gecekondu yapmaya cesaret edip, imar barışıdır şudur budur voliyi vurmak demek.
  • çok pahalı da ondan. şu bir ay içinde 700 bin tl lik ilan 900 bin tl oldu. nasıl tercih edelim.
  • arsa 500 bin. temel 200 bin. bir kat 200 bin. tek ev yaparsan: 500+200+200= 900 bin lira falan tek kişi için maliyeti.

iki katlı yaparsan: 500+200+200+200: 1100 iki kişiye bölersen 550 bin lira düşer.

üç katlı yaparsan: 1300 eder o da kişi başı: 435 bin lira eder.

dört katlı yaparsan: 1500 eder o da kişi başı: 375 bin eder.

edit: üzüldüm. gerçekten üzüldüm. o paraya arsa nerde diyen mi ararsın, o fiyata kat çıkamazsın diyen mi ararsın, başka masraflar diyen mi ararsın. üzdünüz beni çocuklar.

edit 2: bazılarını tenzih ediyorum ama geri zekalı falansınız galiba. inatla ve inatla açıklama yapmayacağım.
hesabın var mı? giriş yap