• ing. prusya ordusunda asker (uhlan). türkçe oğlan kelimesinden gelir.
  • türkçemizin en çok kullanılan fakat hakkında en az yazı yazılmış, en az izahate girişilmiş kelimesidir. bu kadar çok kullanılmasına rağmen sözlükte bile pek az sayıda entry vardır.
    temelde bir hitap şekli olmasına rağmen, daha çok samimi insanlar arasında kullanılması evlâdır. medeni ilişkilerde feci ayıp olarak algılanır. tek başına incelendiğinde belirgin bir anlamı ve kökeni bulunamamaktadır. oglan kelimesinden eğilip bükülerek türetildiği sadece ses benzerliğinden yola çıkılmış bir iddiadır. anadolu'da "ula" şeklinde kullanılmakta vefakat oğlan yerine "oğla" denmemektedir.
    bir açıdan bakıldığında kelimenin içinde bir emir kipi de olduğu düşünülebilir. "davran" "uyan" emirlerinde olduğu gibi bunda da "ulan" denilerek, bir yere ulaşma emri verilmiş olabilir. günümüzdeki kullanımla ilgisi olmamakla beraber bu teoriye iyi bir kılıf bulursak belki ayıp olmaktan çıkarabiliriz. böylece yüksek mevkideki insanların da bu kelimeyi özgürce kullanabilmesine imkan sağlar, bol hayır duası alırız. şirketin patronu genel müdürüne "ulan sayın müdür, zigtin şirketin ebesini, naapıyosun olum" diyebilir, genel müdür patrona "kes lan sayın patron, kıçımızı yırtıyoruz bu kadar oluyor işte ulan" diye yanıt verebilir ve bu entry daha istediğim kadar uzatılabilir, lüzumsuz byte israfı yapılabilir.
  • bunu soyledikten sonra susmak her ne kadar cevrede kaygilar olustursa da; bir nefes almadir, bir toparlanmadir noron dagiliminda. (bkz: bu konuda saatlerce susabilirim)
  • sevgiliyle tartışırken kullanımı onarılması çok güç hasarlar yaratabilen kelimemsi.
  • yıllardır argo, ayıp, kaba diye bildiğimiz bir kelime... kullanmakta sıkıntım yok, başbakan filan değilim nasıl olsa.

başka kelimeleri de kullanmakta sıkıntım yok, mesela orospu çocuğu. mesela cümle içimde kullanayım: orospu çocuğunun teki çıkmış, göt yalama sevdasından dolayı "ulan" kelimesinin anlamını delikanlı diye çevirmiş.

orta asya'da "orospu çocuğu" anlamı: yaltaklanmayı çok seven, iyi kalpli insan
  • turk milletinin dildeki en buyuk icraatlarindan biri.yoklugunu dolduracak bi $ey kim bilir kac yy sonra icat edilirdi.dogu$tan sik kullanilanlara eklenmi$ sozcuk.canim benim.ulan..
  • enfes bir kelime. (bkz: ulan hadi)
  • argoya belgesel muamelesi yapan mavi kanlı organizmaların duyduklarında tüylerini diken diken etmeye yeten sözcük. söylendikten sonra takip eden es, enteresan kişisel anlatıları ötelediği için şahsımda yoğun konsantrasyonlu bir dinleme isteği uyandırır.
    (bkz: yolla)
  • yargıtay ," tartışma sırasında ulan sözünü sarfetmek sövme sayılır. " demektedir.bu durumda ,kullanış biçimine göre hakaret sayılabilir.
  • güzel bir gitar solosuna sahip tuâl şarkısı. yeni klip de bu şarkıya çekildi.

dün akşam canım sıkıldı dolaştım hep caddeleri
    yine sensiz geçmiyor ki bu ağustos geceleri
    sen giderken unuttuğum resimlerin ellerinde
    yanağıma bıraktığın busen ah nerelerde
    of! bu yaz geceleri...

ulan her şey üstüme geliyor delireceğim
    ulan sen nasıl sevdin, nasıl sevgilisin?

giydim ben de sensizliği, içimde bir ateş başlar
    tek tek gelin ay ışığı, kahpe mehtap, yakamozlar
    tuzak kurmuş kader bana, yedi bütün gençliğimi
    çektim vurdum şehri o an gelmişini geçmişini
    of! bu yaz geceleri...
hesabın var mı? giriş yap