şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oyuncagi da satilan, ikinci dunya savasi zamaninda amerika'da ev kadinlarini uretime dahil olmaya cagiran afis. ressami j. howard miller'dir, resimdeki kadin ise rosie the riveter olarak bilinir.

  http://www.mcphee.com/pixlarge/11127.gif
 • ing. bunu yapabiliriz / başarabiliriz.
 • son derece anti feminist bir afiştir. ikinci dünya savaşı sırasında "haydi erkekler savaşa" propagandasının hemen ardından silah sanayisini ayakta tutması için kadınlara yapılan çağrının reklam yüzüdür. feminizm erkek yokluğunda er meydanına kurşun dökmek değildir. zira 40larda savaş bittikten sonra, fabrikalarda çalıştırılan kadınların çok büyük çoğunluğu eve kapatılmış, çocuklarının anası olmaları uygun görülmüştür. bu yüzden 50li yıllara "baby boom" denen şey damgasını vurmuştur.

  afişin sağ alt köşesinde ne halt olduğu açıkça belirtilmiştir zaten: war production co-ordinating commitee.
 • ikinci dünya savaşı sırasında savaş malzemeleri üreten fabrikalarda çalışan amerikan kadınlarının simgesidir. "rosie the riveter" olarak bilinir. amerikada feminist bir simge olarak geçer çünkü erkeklerin yaptığı işi kadınların da yapabileceklerini ve yaptıklarını gösterir.

  ilk olarak 1942 yılında redd evans-john jacob loeb yapımı bir parçada adı geçmiştir. daha sonra bu parça birçok kez farklı sanatçılar tarafından yeniden kayda alınmıştır. bunun dışında özellikle amerikan yapımı birçok filmde, videoda, basımda vesaire karşımıza çıkar.
 • bu sloganin savundugu degerleri feminizm ile bagdastirmak en basitinden feminizmin ne oldugunu bilmemektir.

  kadinin erkegin yoklugunda, insan oldurme yan sanayisine daveti, gercekten akilalmaz bir feminizm ornegi. pacalarimdan feminizm akti resmen...

  (bkz: delicesine mutlu amerikan ailesi/@i have no life)
 • feminizmle alakası olmayan ancak afişiyle tamamlandığında şahane bir pazarlama ürünü olan slogan. bunun öyle güzel bisiklet formalarını yapmışlar ki insan kendini zor tutuyor almamak için.

  http://3.bp.blogspot.com/…s320/we_can_do_it_low.jpg
 • ünlü wwii propaganda posterlerinden. resimdeki kadın geraldine doyle ve resim kendisi 17 yaşında michigan'da bir fabrikada çalışırken çekilmiş. doyle kendisinin yeni feminist hareketin bir ikonu oldugunu ancak 1982'de bir dergide kendi fotoğrafından yapılan illüstrasyonu görünce farketmiş.

  geraldine doyle 30 aralık 2010'da hayata veda etti.

  http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-12100238
 • yalan dünya'nın 14. bölümünde, ahmet ve çağatay konuşurken arka duvarda göz kırpan posterdir.
 • liberal feministlerin sevdiği; radikal ve eleştirel feministlerin ise savaş çağrısı nedeniyle eleştirdiği slogan.
  bir de şu var:
  (bkz: he can do it)