• buğday nişastasının iyi geldiği yara türü. benim de ilk önce hiç aklıma yatmamıştı, ama hastanın kızaran veya yara olan yerlerine, pudra gibi serpildiğinde gerçekten yaraların kapanmasına ve yenilerinin açılmamasına yarıyor. işe yaradığını bölgeye serptikten sonraki bakışınızda, çıplak gözle bile fark edebiliyorsunuz, o derece.
  • (bkz: mide kanseri) olan babamin acil safra kesesi ameliyati nedeniyle yogun bakimda gecirdigi 3 gece sonunda nedense hicbir yogun bakim hemsiresinin goremedigi sonrasinda kat hemsiresinin farkettigi kalcada kuyruk sokumunda olusan yaranin devlet tarafindan odenmeyen bakim islemidir. yaklasik 3 aydir devam eden bakima tahmini on bin turk lirasi para harcanmis ve el kadar buyuk yara simdilerde 5 kurus boyutuna dusmustur. devletin yara bakiminin maliyetini neden karsilamadigi konusunda bilgisi olan var midir acep bilinmez.
  • basınç ülseri olarak geçer. uzun süreli yatalak hastalarda görülür. ekseri hastanın aynı pozisyonda uzun süre yatması ile kemik ile yatak arasında kalan dokuların kansız kalması sonucu ortaya çıkar. önleme yöntemi olarak hava yatakları (sıkışmayı önler) ve hastanın düzenli olarak çevrilmesi (aynı yerin yara oluşmaması için uzun süre kansız kalmamasını sağlar) kullanılır. yaşlı ölümlerinde önde gelen nedenlerden biri sayılabilecek kadar ciddi bir sorundur. devlet hastanelerimizde personel yetersizliğinden hemşireler hastalarla sürekli olarak ilgilenemediği için sık görülür.
  • hyperinol krem en baba yatak yarasını bile iyileştiriyor. aklınızda bulunsun
  • sudocrem ile tedavi etmeye calisiyoruz babami. yara kucuk. ama yara acik mi kalmali yoksa bantla mi kapatmali bilemedik.
  • ing. bedsore
    http://en.wikipedia.org/wiki/bedsore

edit: uyarı: resimler iç açıcı değil.
  • (bkz: havalı yatak)
  • bir kaza geçirmiştim. oluyor bi 15 sene filan... neredeyse 24 saat içinde başlamış hemen hastanede.
    3 hafta hastane, gerisi ev... totalde 2.5 ay yattım. kalça malca 5 kirik, pelvis pubis yengen...

hasili çok güzel baktılar ettiler ama o dokuda bi çeşit reaksiyon başlayınca kalıyor herhalde,
    hala o ilk yatak yaralarımin bas gösterdiği yerler kalcalarimda tatlı tatlı kasınır, sizlar bazen.
    ilk kalcada çıkıyor bu
  • (bkz: se7en)
hesabın var mı? giriş yap