• ilginç bir tanımlamadır. "bu kadar altına anca yüzümü görebilirsin, sevişmek istiyorsan daha fazlası gerekli" şeklinde bir sözdür.
    "sen iztiyor gerdek, takacak biraz altın daha" manasına geliyor gibi.
  • bütün dünyası altının ons fiyatı ve dolar-yuro paritesi olmuşlar için korkulacak bir kavram..

bir işlemeli mendil, bir oyalı yazma, bir tazecik gül goncası belki.. bir güzel sözcük, bir tatlı tebessüm yarına dair bir umut değil mi..?

her şeyi akçe ile ölçmesek ne kadar rahat olacak hayatımız..

---
    "oyalı yazma" demişken;
    (bkz: oyalı yazma/#32344553)
  • gelin karakterine verilen duvak açma vergisi.
  • teknolojinin gelişmesi ile boyut atlamış olan gelenek.

dün iş yerinden birisini, bir bankanın şubesi arıyor ve ona kimliğini doğrulamak adına bazı bilgiler soruyor. günümüzde bu dolandırılma vs olaylarından dolayı bu kişi işkillenip telefonu kapatıyor. şube bir arıyor, iki arıyor, şube durmuyor sürekli arıyor. en sonunda telefondaki kişiye güveniliyor. kişi dün gece müşterilerinden birinin bir eft işlemi gerçekleştirdiğini ve sabah hesaba geçmemiş olduğunu. paranın takibi yapıldığında ise paranın bize aktarılmış olduğunu söylüyor.

her neyse, mobil uygulamaya girilir hesapta harbiden 500 tl fazlalık olduğu görülür. bilmem kim kişisinden saat bilmem kaçta açıklamada kocaman harflerle "yüz görümlülüğü" yazan bir işlem olduğu fark ediliyor.

senaryoyu düşünsene. gelin damat odada. hazırlanıyorlar;

+hani yüz görümlülüğü
    -ya alamadım kolye falan sonra hallederiz
    +yok olmaz nakit ver o zaman
    -ya şimdi ne vercem ben
    +at benim hesaba at
    -ver iban ver amk
    +gönderdin mi? dekontu da e postayla babama at.

sabah oluyor kadın uyanmış yüz görümlülüğü yok falan. ortalık karışıyor.

olan bizim iş yerindeki abiye oluyor tabii. 10 tl de işlem ücreti verip 500 lira gelen parayı 510 olarak tekrar gönderiyor.
  • anadoluda gerdek gecesi guveyin geline değerli bir armağan vermesi geleneği..
  • gelinlerin artık cumhuriyet altını yerine takı seti istediği hededir bu. kolyesi, yüzüğü, küpesi, bilekliği vs.siyle çok daha kullanışlı ve/veya karlıdır.
  • gelini ilk görünce verilen hediye. ne zaman veriliyor bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap