şükela:  tümü | bugün
  • taksilerlerin çok vergi vermesi sebebiyle haklı olan zam, hatta taksi kullanmasak da taksi ücreti ödemeliyiz çünkü vergi veriyorlar.
  • açılış ücreti 2,50 tl'den 2,70 tl'ye, kilometre başına ücret de 1,60 tl'den 1,73 tl'ye çıkartılmış.

http://www.kanalahaber.com/…-geldi-haberi-89512.htm
  • gece gece hesaplamalara girişecek halim yok ama unutulmasın istanbul şehri taksi açısından özellikle ankara ve izmir'e(son bir yılda değiştiyse uyarın düzelteyim) göre çok daha uygun fiyatlara sahip.bu yapılan zamları haklı çıkarır mı derseniz net bir şekilde vet diyemem ama yine de ne olursa olsun fahiş bir artış olmadığı müddetçe şehrin insanın sinir sistemini bozan trafiği içinde taksiler öncelikli tercih olma konumunu koruyor.
  • küsuratlı rakamlar ile daha çok "bozuk yok abi/abla" lafını duyacağımızı gösteren zamdır.
  • taşeron işçiliğin uygulanmaya başladığı ilk sektörlerden biri olan taksicilik mesleğinde, güncel bir deyimle, tarifelerde yapılmış güncellemedir.

ayrıca plaka denen teneke parçası ile ilgili kısa bir bilgi;
    alış ---- satış ---- kira alma ---- kiraya verme
    tam ---- 817.500 tl ---- 820.000 tl ---- 3.800 tl ---- 3.900 tl
    yarım plaka ---- 408.750 tl ---- 410.000 tl ---- 1.900 tl ---- 1.950 tl
    çeyrek plaka ---- 204.375 tl ---- 205.000 tl ---- 950 tl ---- 975 tl
    1 bijon ---- 51.093.75 tl ---- 51.250 tl ---- 237.5 tl ---- 243.75 tl
    kaynak http://www.yasarticaret.com.tr/

muazzam... altın gibi yarim-çeyrek-seyrek diye modifiye etmiş adamlar. rakamlara bakıldığında oldukça karlı bir iş olduğu görülmekte.
    durum böyleyken, bu insanlar bu kadar fahiş paralar kazanıyorken, hükümetin bu gidişe bir son vereceğini düşünüyordum.
    bir çok sektörde(örn. ilaç) uygulamaları gördük ve görüyoruz. "yok öyleee" dediler, kestiler vanaları. ama bu taksidir, minibüstür devam ediyor hala. anlamadım.

taksicilerin verdiği vergi... evet işte olayın en ironik tarafıda bu... bir türlü kayıt sağlayamayan devletimiz, bu meslek grubundan da kuş yemi kadar vergi almaktadır.
    hatta korsan taksilerin devlete yaptığı ödemeler(araç bağlatma), ticarilerin verdiği vergilerden misliyle fazladır.

"param var, bağana ne" diyip geçecektim ki, zammın tuhaf gerekçelerle savunulduğunu gördüm. çok ilginç.
  • yakında bu zam yetersiz diyerek yine bir zam gelecektir. bugün yapılan zamda bunu açıkça söylemişler. sen hele fiyatları düşük tut ki insanlar otobüse bineceğime taksiye bineyim diye düşünsün.

yedek parça, yakıt ücretini falan elbette hesaba kattım ama 1.3 dizel bir otomobil yakmaz arkadaş. şehir içinde full depo zaten 600km gidersin. kısacık mesafe için 8tl verirdim artık 10tl vereceğim oraya kadar aracın yaktığı yakıt zaten 2tl bir şey. bu kadar kar etmeyin yani.

not: bir taksinin tek giderinin yakıt olmadığını elbette bende biliyorum. akaryakıt, yedek parça, vergiler, şoför ücreti, plaka vs. bir şekilde dengelenmesi lazım. ancak plaka sahibi kişinin aylık gelirini düşünürsek (her ay ortalama 4500tl bir para giriyor cebine) daha düzgün hizmet ve fiyatların biraz daha aşağı çekilmesiyle talebin artması beklenebilir.
  • yürürlüğe 17 aralık' ta girecek olan zam. 4 gün daha var saldırın.
  • -korsan taksiyi daha bir istekle kullanmamı sağlayacak zam

-bu orospu çocuğu taksici grubu her zamndan sonra klasik "zaten iş yok,zamla birlikte iyice işlerimiz kesilecek" demeçlerini verecekler,ulan siz adam gibi davranmasını bilin km de 10 tl de olsa adam seni tercih eder,korsana binmez*...
  • her gün fiks olarak 5.70 verdiğim taksi ücretini muhtemelen 6.50 civarına çıkaracak olan zam
  • zam degil guncellemedir. zamcik da denebilir.